Calcule in Excel

chrisTian

Membru
Se da un tabel cu mai multe coloane.
Ce vreau eu sa am ca proces automat / automatizat:
- sa imi faca diferenta intre doua celule (a-b);
- daca valoarea e zero, sa imi adauge la "a" o constanta.

Pare simpu, insa ori eu nu stiu sa ii spun Excel-ului ce vreau, ori nu poate. Probabil ca atunci cand sunt intr-un if, el nu poate sa isi modifice referinta la sine insusi. (a se citi: vede ca diferenta este zero, insa nu poate adauga constanta, pentru ca atunci nu s-ar mai indeplini prima conditie, care ii spune ca se aplica doar cand se atinge valoarea zero).

Este frustrant pentru mine sa fac toata treaba manual. Mai ales ca am de adaugat aceeasi constanta, insa la valori diferite - si multe. E vorba de foarte mult lucru manual la mijloc si detest asta. Cine are o idee poate sa intervina.
 
Last edited by a moderator:
=IF(A1-B1=0,5,A1-B1)


Am considerat că se face diferenţa dintre celulele A1 şi B1. Constanta am pus-o eu din burtă ca fiind 5. Am presupus că dacă diferenţa nu este nulă, atunci celula sa ia valoarea diferenţei.
 
Mersi foarte mult. Am rafinat putin formula ta si am ajuns la ce imi trebuie:
IF(C2-U2=0,C2+2200)
Cat de simplu era!! Inca odata, multumiri.
Tehnic, eu "vanez" tocmai diferenta zero. Pentru mine inseamna ca nu s-a adaugat o constanta acolo. Pe care ulterior o inseram manual.
 
Help!
Am doua coloane C1 si C2 cu numere. Fac grafic C2=f(C1). Adaug o linie trend tip "power" si-l pun sa afiseze si formula respectivei linii.
Am o alta coloana C10 unde utilizatorul scrie numere. Am nevoie ca in coloana C11 sa apara valorile corespunzatoare de pe curba conform formulei care a fost calculata pe grafic. Cum fac sa aplic respectiva formula in coloana C11?

PS: Acest tabel este curba de calibrare a fibrinogenului. Daca cineva stie vreo alta metoda de calcul ce nu implica rigla, creion si hartie milimetrica, sunt deschis la sugestii.
 
Alta problema:
Se da o celula care contine un numar rezultat dintr-un calcul simplu: numar introdus de utilizator cu zecimale variabile * numar fix cu 3 zecimale. Vreau sa obtin in alta celula numarul de zecimale pe care il are acel numar calculat. Acel numar de zecimale va fi folosit in ROUND() si aplicat pe alte numere.
Cum fac?

LE: Am gasit raspunsul.
=IF(A1=INT(A1),0,LEN(A1)-LEN(INT(A1))-1)
 
Back
Top