Butoane laptop

Marius '95

troubleShooter
Pe scurt:
Lenovo X61 Tablet, XP, nu merge Fn+F5.

Pe lung:
Am facut upgrade la laptop de la Lenovo X60 Tablet la X61 Tablet. Vechiul laptop avea BIOS mod facut de mine cu dezactivarea whitelist-ului + instalat card WWAN Novatel. Windows XP Tablet 2005 cu licenta. Totul mergea perfect, inclusiv shortcut-ul Fn+F5 care activa/dezactiva BT, WLAN, WWAN.
Pe noul laptop am pus Middleton BIOS, am mutat hardul si cardul WWAN, am facut curatenie in Device Manager, am instalat ce lipsea, am reactivat windows-ul, etc. si am o problema: shortcut-ul Fn+F5 nu mai functioneaza. Pot deschide manual utilitarul Lenovo FnF5.exe care afiseaza o fereastra functionala de unde pot activa/dezactiva radio-urile, dar shortcut-ul cu Fn nu deschide acea fereastra. Am incercat diverse variante de driveri fara rezultat.

In afara de reinstalat windows, care nu cred ca rezolva problema, ce alte solutii mai stiti?
 
KeyTweak - interesant. AutoHotkey - bloat, daca il folosesc doar pentru asta.

Am descoperit ca programul de instalare nu reuseste sa instaleze TPHKDRV (driver), TPHKSRV si TPHKLOAD (servicii). Practic, doar TPHKSRV era necesar. L-am instalat manual si ... merge :smile: dar numai BT si WLAN. Cardul WWAN nu-l vede.
Intrucat:
- am buton hardware care dezactiveza BT + WLAN + WWAN,
- 95% din timp folosesc doar WWAN,
- WWAN poate fi dezactivat si din utilitarul lui (un soi de dialer),
rezulta ca pot masca pinul 20 de la WWAN si sa ramana butonul hardware doar pentru BT si WLAN, adica 95% din timp = OFF; iar pentru restul de 5% din timp, daca sunt pe baterie, pot sa dezactivez WWAN din dialer.
Less bloat. Me happy. :tongue:
 
Back
Top