Bucati de server

Marius '95

troubleShooter
Am nevoie de cateva componente pentru serverul de aici. Este un server HP Kayak XU7/450 seria 3030. Sper ca cineva dintre voi sa mai aiba acces la astfel de vechituri casate din care sa poate recupera niste bucati.

- 2 şine pentru montat unitati de 3.5 (prima imagine)
- 8 şine pentru montat unitati de 5.25 - identice ca forma si dimensiuni cu cele de 3.5, dar cu gaurile pentru suruburi in alte locuri
- 2 capace de 5.25 (a doua imagine)

- un HDD PATA sau SCSI foarte silentios; capacitatea nu conteaza, preferabil 4 - 16 GB
- un ventilator de 80 mm foarte silentios

Preturi oferite nu stiu sa va zic. Cereti si vi se va da. :tongue:
 

Attachments

  • sina.jpg
    sina.jpg
    65.8 KB · Views: 42
  • capac.jpg
    capac.jpg
    64.3 KB · Views: 34
Last edited by a moderator:
Caut maine prin magazie o magaoaie asemanatoare. Nu pot promite decat sinele caci HDD daca mai are functional, are ceva SCSI de 9GB si probabil la fel de galagios. Idem ventilatoarele.
 
Ţi-ar multiplica de vreo 4 ori valoarea serverului :biggrin:

Ventilatoare am io, doar că mai greu cu întâlnitul săptămâna asta.
 
Magareata care asteapta sa fie distrusa la casare nu are sine de care-ti trebuiesc tie.
 
Nu poţi improviza ceva cu şine metalice pe dimensiuni potrivite, luate de la un magazin de bricolaj sau electrice?

Cu ventilatoarele să-mi zici cum ai drum prin oraş seara, să ne vedem să ţi le dau. Dacă vrei, poţi folosi gaura aia frontală fără să o mai acoperi cu plasticăraie, ci să pui în loc un ventilator silenţios de 12cm. Cu prinderea lui va fi mai interesant, îţi dau şi bride din plastic ca să rezolvi ceva creativ, doar să măsori ca să vezi dacă încape.
 
Gaura din fata s-ar acoperi imediat cu unitati 5.25 daca as avea sine.
Sine nu cred ca pot gasi nicaieri pe dimensiunile potrivite. Grosimea metalului conteaza mult; doar cu grosimea potrivita stau fixe. Am studiat alternative si nu prea exista. Trebuie sine originale.

Ventilatoare am. Deja am inlocuit doua, am pus si un controller si acum este mult mai liniste.

Ca sa-l pun in functiune imi trebuie doar cateva sine din alea, un hard si o sursa silentioasa (pe care cred ca o cumpar noua imediat ce fac rost de restul).
 
Serverul ăla parcă nu mai e chiar 100RON și parcă nu mai e o alegere chiar așa bună :biggrin:.
 
Back
Top