Bricolat UPS pentru LED 12V

Tocmai, că atunci când producătorul s-a gândit să includă PWM-ul într-o cutiuță, pentru tine ca user de obicei e mai simplu fiindcă poți greși mai puțin. Probabil că PWM-ul ăla e mai tolerant cu o plajă mai largă a tensiunii de alimentare decât varianta cu LED-uri puse în serie cu o rezistență calculată pentru exact ț volți la alimentare, plus că funcționarea intermitentă a LED-urilor le lungește viața și evită supraîncălzirea lor.

De exemplu - am o cameră video în camera copilului, un model Philips cu monitor portabil, conectat pe DECT și cu vedere day&night. Camera are niște LED-uri IR dar care-s cam anemice când am pus camera pe dulapul de pe peretele opus patului, și imaginea e cam purechioasă.

Când am pus alături un iluminator IR pentru camere de supraveghere video, a fost altă viață: imagine clară, detaliată, o plăcere. Însă LED-urile din iluminator erau alimentate în serie câte 6 cu o rezistență, direct la 12V. Au crăpat pe rând din LED-uri de la supraîncălzire, unele definitiv, altele făcând contact intermitent și producând un efect de pâlpâire a luminozității imaginii, până când toate cele 7 grupe de LED-uri au avut fiecare câte un LED defect și n-a mai iluminat nimic. Am luat LED-uri de schimb, le-am identificat pe alea arse și le-am schimbat, povestea s-a repetat. Păi cât să tot schimb la LED-uri fiindcă chinezul s-a zgârcit să pună un PWM care să prevină moartea prematură a diodelor?
 
Asta e o problemă de balansare/matching, nu e neapărat 100% vina sursei când LED-urile sunt în serie. Problema e că LED-urile nu sunt perfecte, au mici variații de calitate/producție și unele lasă sa treacă mai mult curent, iar altele mai puțin. Iar dacă ai un LED mai prost într-un șir, nu ăla o să se ardă - o să se ardă celelalte :smile:. Asta e și diferența între un LED chinezesc de tipul 10 lei kilogramul și un LED mai spălat, 10 lei bucata.

 
puterfixer Atunci ai doua variante: fie LED-uri de putere mai mare care vor tolera supracurentul fie un rezistor in serie cu toate LED-urile, de valoare mica, ca sa scada putin curentul.
Greu de spus ce tolereaza chip-ul care face PWM. De obicei au limite suficient de mari ca sa acomodeze cativa volti, dar vad foarte des condensatori pusi la limita care vor crapa aproape sigur. Spre exemplu, condensatori cu rating de 16V care opereaza constant la 12 e oarecum OK, dar cand creste tensiunea la 14 nu mai e acceeptabil.
 
Si ultimul paragraf despre multimetre: daca nu ai incredere in el efectiv il detii degeaba.
Nu ca n-am incredere, dar de obicei pastrez anumite rezerve. Nu e profesional deci poate avea tolerante mari. Comparativ nu pare atat de grav totusi.
Screenshot 2020-12-01 at 15.00.17.png

Am pus la incarcat o baterie de la un UPS APC ce-o avem de ceva vreme, schimbata tocmai fiindca era veche si posibil nu mai tinea tensiunea, dar n-am masurat-o si nici n-am aruncat-o, a ramas in cutia cu vechituri. A inceput sa clipoceasca interiorul dupa vreo 30 min asa ca ramane opritor de usa.
 
Nu ca n-am incredere, dar de obicei pastrez anumite rezerve. Nu e profesional deci poate avea tolerante mari. Comparativ nu pare atat de grav totusi.
View attachment 15870

Am pus la incarcat o baterie de la un UPS APC ce-o avem de ceva vreme, schimbata tocmai fiindca era veche si posibil nu mai tinea tensiunea, dar n-am masurat-o si nici n-am aruncat-o, a ramas in cutia cu vechituri. A inceput sa clipoceasca interiorul dupa vreo 30 min asa ca ramane opritor de usa.

Cred ca eu nu inteleg ceva: compari un multimetru care nu stii cum e calibrat cu ceva care sigur nu e calibrat. Incearca macar o sursa de tensiune de referinta daca vrei sa afli ceva, costa relativ putin. Un REF102 gasisem pe la 30-40RON si e suficient pentru 0.025%, deci cu multe clase de precizie mai bine decat acel multimetru pe care il gasesc cu 0.5% plus 1 count.
Nici chestia cu "clipoceste interiorul" nu pot sa o traduc din pacate. Cu siguranta bateria aia e sulfatata si/sau si-a pierdut electrolitul, dar cum se incarca sau recupereaza bateriile e o discutie mai lunga si cateodata controversata.
 
Ca sa inchei topicul, sa nu mai zica unii ca las dicutiile in aer, incarcarea bateriei de la alimentatorul pe care il aveam nu a mers. Cand bateria e descarcata, alimentatorul se deconecteaza. Probabil are o protectie la scurtcircuit.
 
Ne pierdem in detalii...
Daca vrei sa bricolezi, iei bateria, iei sursa, iti bagi picioarele in 12-13.8V, pui un rezistor intre +de la sursa si +de la baterie (sa ti-l incarce), o dioda in paralel cu rezistorul ca sa nu ai pierderi pe rezistor cand treaba merge de pe baterie si ai terminat.
 

Attachments

  • WhatsApp Image 2020-12-02 at 11.41.48.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-02 at 11.41.48.jpeg
    160 KB · Views: 32
  • Like
Reactions: Neo
Hm, dar rezistenta aia aduce doar dezavantaje: cadere de tensiune, pierderi termice, si per total tensiunea e prea mica pentru baterie. Cu dioda s-ar mai putea face ceva daca in sensul de cadere de tensiunea mai mica de 0.6 dar per total nu e bine. Bateria la o tensiune asa de mica se sulfateaza.
Marius '95 are protectie la supracurent.
 
Cred că Edis0n încerca să spună că boală lungă = moarte sigură, dacă tot analizezi teoria sexului îți îmbătrânește nevasta nefufu, deci mai bine încerci și vezi ce iase, până la urmă mai bine baterie sulfatată decât uitată într-un colț pe etajeră.
 
Hm, dar rezistenta aia aduce doar dezavantaje: cadere de tensiune, pierderi termice, si per total tensiunea e prea mica pentru baterie. Cu dioda s-ar mai putea face ceva daca in sensul de cadere de tensiunea mai mica de 0.6 dar per total nu e bine. Bateria la o tensiune asa de mica se sulfateaza.
Marius '95 are protectie la supracurent.
Rezistorul e sa nu-ti intre sursa in protectie cand bateria descarcata iti ia prea mult curent, dioda e sa sunteze rezistorul cand extragem energie din baterie. Daca vrem, punem shottky, sa nu avem pierdere de energie pe el. Dar e overkill.
Cred că Edis0n încerca să spună că boală lungă = moarte sigură, dacă tot analizezi teoria sexului îți îmbătrânește nevasta nefufu, deci mai bine încerci și vezi ce iase, până la urmă mai bine baterie sulfatată decât uitată într-un colț pe etajeră.
Iegzakt.
 
Back
Top