Boxe stereo PC

Thor

Membru Junior
Boxele conectate la PC trag sa moara si cam trebuie sa le inlocuiesc. Si la capitolul audio (Hi-Fi sau nu) nu am nici cea mai mica idee ce trebuie. Aproape defunctele Lifetech (?!!?!) ma servesc de prin 2004, cand le-am luat cu restul care mi-a ramas dupa ce am cumparat componentele calulatorului de atunci.

Nici pretentiile si nici bugetul nu se ridica la nivelul celor de pe thread-ul cu Hi-Fi.

Boxele vor fi conectate la placa de sunet on-board si vor fi folosite preponderent la ascultat muzica (10% lossless, restul MP3 si radio online) si filme. PC-ul e singura sursa de entertainment multimedia din casa. Nu am pretentii de spatialitate/efecte 3D, deci sisteme x.1 nu prea intra in schema. Suprafata de acoperit are cam 23mp.

Cred ca cea mai potrivita ar fi o pereche de boxe cu amplificare. Ar fi ok sa fie de culoare neagra, cu iesire de casti si sa aiba si o telecomanda fara fir. Dar astea 3 conditii sunt la capitolul nice-to-have. Important e sa se auda cat de cat decent si sa aiba un pret acceptabil. Probabil as putea sa aloc 600Ron, dar prefer ceva pe la jumatatea sumei.

La un momendat parca vazusem prin ofertele magazinelor online niste M-Audio AV40, acum au disparut de tot. Pretul era pe la ~500Ron. Ar fi fost potrivite?
Am mai auzit si de Edifier RT1600 PLUS/ R1900TII, dar nu le gasesc pe nicaieri in afara de eta2u de la care nu stiu cum sa comand.
Banuiesc ca in carti intra si ceva de la Microlab: B 73 (cele mai ieftine, sub 300Ron) sau SOLO 6C (care cam sar din buget).

Ce imi sugerati?
 
Last edited by a moderator:
Scythe Kro Craft ~230 RON + amplificator tot de la Scythe sau orice alt fel de amplificator. Boxele se aduc doar la comanda ca cica nu se vand - mare pacat, sunt super-scule pentru cat costa, peste orice Microlab ascultat de mine. Am fost curios cum suna si am comandat 2 perechi deci in principiu as avea una disponibila la vanzare, daca esti interesat. Amplificator nu stiu ce sa zic, ori comanzi unul la itdirect ori mergi pe o varianta second-hand de aici, pana in 300 RON ai mai multe variante interesante.
 
Interesanta sugestie. Am gasit un review aici.

Vad ca la iTdirect nu au pe stoc nici un amp din seria Scythe Kama Bay AMP (SD-1100 in special parea ok).
 
Toate amplificatoarele Scythe au acelasi integrat Yamaha si aceeasi alimentare deci si suna 95-99% identic, singura diferenta notabila constand in extra-dotari. Cum spuneam, se poate folosi si un amplificator normal, second-hand (cu telecomanda :biggrin: ), eu le-am ascultat pe NAD C316 BEE si pe un Technics de prin anii 90 - pe acest amlificator le ascult si acum @work.

Review-ul este la versiunea originala, acum se gaseste de vanzare V.2 care vine cu un magnet marit cu vreo 5-6 mm la difuzorul de medii-bass. Cica suna mai bine, evident nu am putut compara cu versiunea originala. In fine, daca esti interesat sa le auzi eu pot aranja o auditie sau chiar ti le imprumut 1-2 zile sa le auzi @home - sunetul unui sistem audio este dat in mare masura si de camera.

Acel review m-a convins si pe mine sa le incerc (si pe inca un coleg care pana a venit comanda s-a razgandit, asa ca am ramas cu 2 perechi de boxe) iar la cat costa le-am comandat pe neve, doar asa pentru a le asculta. Ca idee, cablul USB de ~75 cm pe care-l folosesc pe sistemul audio principal (intre DAC si calculator) a costat mai mult decat o pereche de boxe d-astea. :goofy:
 
Imi cer scuze ca nu am revenit mai devreme cu feedback, am fost prins cu treaba si nu am avut timp sa mai sap.

Multumesc Cosmin pentru oferta, dar nu ma complic cu chestii facute din bucati, chiar daca suna bine. Nu am nici cunostintele, nici disponibilitatea sa iau un amplificator sh. Ori gasesc setul complet, ori aman achizitia pana cand ma voi putea ocupa de asta. Intre timp am gasit o alta pereche de 'chestii care fac zgomot' (ca boxe nu se pot numi, sunt un cadou nu foarte inspirat), asa ca am amanat rezolvarea acestei probleme.
 
Back
Top