Boxa bluetooth

burebista

Manic Miner
Se apropie ziua lu' aia mica si vrea o boxa portabila. Am un voucher de 500 lei la garaj da' habar n-am la ce sa ma uit.
Un Creative Roar 2 e OK de exemplu?

Tot ce-as vrea e sa-si auda decent muzica ei de pe telefon. N-am pretentii de Hi-Fi da' nici n-as vrea sa se auda ca din cazan. :biggrin:

Sfaturi?

Multam'.
 
Dacă nu specifică puterea audio, înseamnă că nu e ceva cu care să se laude. Și să care o cărămidă de 1 kil ca să se audă prost, meh.

Cât de portabilă să fie? 1 kil mi se pare un pic mult.

Cât de mult să țină bateria? Dacă e de-aia cu capacitate foarte mare, poate fi folosită și ca încărcător de telefon? Bateria propriu-zisă cât de ușor poate fi înlocuită când dă semne de oboseală?
 
Aseara am aflat de dorinta ei si la repezeala am cautat ceva modele iar pentru Roar asta am dat de niste review-uri destul de favorabile.
Pai in principiu o sa asculte in camera la ea.
Poate vreodata cind om merge la iarba verde sa o ia si p'asta.
 
Am o Sony SRS-X33 care nu m-a dezamăgit, a fost parcă 650 RON când am luat-o. Vezi dacă are urmași, a fost acum vreo 2-3 ani când am luat-o. Se aude foarte foarte bine pentru o cărămidă mică :smile:
 
Păi atunci portabilitatea/greutatea sau capacitatea bateriei nu prea contează la o boxă staționară.

Idei:
Anker SoundCore 2, 2x6W (stereo), 358g, 5200mAh, 46€

Anker SoundCore Boost, 2x10W, aceeași baterie, 70€

JBL Flip Mono, 1x16W, 82€

Am ascultat inclusiv un JBL Go din ăsta micrometric, nici nu zice ce putere audio are, și a fost ok pentru muzică în surdină la restaurantul unei pensiuni. Și e doar 27€.

Voi când mergeți la iarbă verde vă luați muzica după voi, în loc să ascultați un ciripit de păsărele, un susur de apă, un bâzâit de albine? Ăvai :biggrin:
 
Last edited:
Mda, Sony lipseste de la garaj.
Ma mai uitam si la un Anker. Avind in vedere ca sunt extra-multumit de cablurile/incarcatoarele lor ma gindeam ca poate-s seriosi si la boxe. :smile:

LE: Iarba verde era asa o exprimare generica. :biggrin:
 
Last edited:
Vezi si asta de la Logitech. Suna bine.
Pacat ca esti constrans de garaj, sltfel as fi recomandat ceva de la Sony sau JBL (happy FBL Flip & Charge user here).
 
Sony SRS-XB10 - mica, portabila, decenta. Nu dai petrecere cu ea, dar intra intr-un buzunar extralarg.
 
Avem prin firma 2 boxe d-astea portabile Serioux si suna surprinzator de tare si clar. Ca fapt divers, sunt facute la aceiasi chinezi care fac si JBL. Ca minusuri, garaju' nu pare sa le aiba in oferta.
In orice caz, sa cheltui 500 ron pentru asa ceva mi se pare nebunie curata. :goofy:
 
Yo, 500 e voucherul și n-am ce face cu el. :biggrin:
Poa' să fie și mai ieftin că nu mă supăr deloc.
Doar să se audă decent spre rezonabil...
 
Mkay, am dat comanda de Anker ala ca sa fac loc si la doua cartuse de imprimanta in voucheru' ala. :smile:

Multumiri pentru sfaturi. :thumbs:
 
Acum că ai comandat-o, mie mi se par mulți bani dați pe așa ceva. :dracu: Dar fiind cadou, mai că te înțeleg.
Am două chinezării de-astea de până în 100 de lei fiecare și merg foarte bine. Una are un bas de rupe, față de mai tiratele din magazine. Bateriile țin perfect și mai au și radio. :smile: Da', recunosc, am probat zeci de "mărci" în talcioc la Suceava până le-am găsit pe-astea. Majoritatea sunt mediocre.
 
Eu precizez ca chestia asta cumparata din Selgros e de un rahat total. Am tras de ea in fel si chip, dar n-am cum sa-i imbunatatesc sunetul, avand in vedere ca atat poate cipanul audio... :zbang: Fenomenul e ca la volum mic si f. mic (muzica in surdina) gajaie infiorator:
 

Attachments

  • ScreenHunter_02 Mar. 29 16.58.gif
    ScreenHunter_02 Mar. 29 16.58.gif
    190.5 KB · Views: 19
Eu precizez ca asta e o bijuterie la vreo 60 de lei (dar nu se incadra in cerinte, garaj, multi watti, macar 500 de lei :biggrin:)
 
Am una d'aia mica si e faina pentru spatii mici, gen masina. Pentru camera ar fi necesar ceva mai serios.
 
Back
Top