Bocanci - unde?

bausto, asta se aplica doar daca iti pica ceva in forma de cutit de ghilotina (forma rar intalnita in natura). Dar iti garantez ca atunci cand sutezi din greseala un cataroi o sa apreciezi un varf intarit.
 
(sa zicem ca lucrezi cu piciorul sub o ghilotina or smth :biggrin:).
Pai... :biggrin:.

Eu caut acum o pereche de bocanci marimea 46 care sa fie de chinuiala. Adica sa tina la orice fel de vreme (frig, ploaie/zapada) si sa nu dea bugetul peste cap, adica in 3mil poate si putin peste.
 
Mi-am luat nişte bocanci de munte de la Himalaya, în spate la magazinul Cocor. Impermeabili, Gore-Tex, recomandaţi pentru primăvară-vară-toamnă, parcă au fost 389 lei. O să merg la munte în Austria cu ei, iarna, că practic o să umblu prin staţiune şi un pic de plimbare la baza pârtiei, nu mă apuc să fac căţărări şi plecat cu cortul prin omeţi ca să-mi trebuiască bocanci recomandaţi pentru munte-munte şi iarnă-iarnă. Deocamdată am descoperit că de la mers mi se desfac şireturile o dată la jumătate de oră, deci acum caut şireturi :smile:
 
Eu am si acum bocancii de aici. I-am purtat mai toata vara, au vazut campuri de joaca prin juma de tara si cu exceptia faptului ca se cam incalzesc picioarele in ei atunci cand e cald in jur, nu ma pot plange de nimic. Mi-au scapat gleznele de multe sucituri si bombeurile sunt innegrite de cate buseuri si-au luat de pietre si vegetatie.
 
Referitor la bocanci solizi si protectori, folosesc o pereche de bocanci moto care m-au scapat de un picior strivit, am rezistat in ei la 40 de grade fara sa ma oparesc, la 0 grade fara sa inghet, dar in modul cel mai penibil am reusit sa ii ud: daca intra apa peste limba se uda extrem de usor. Am trecut printr-o balta chiar la coltul strazii si nu mi-am dat seama ca e atat de adanca incat a ajuns la marginea de sus a bocancilor cu picioarele pe scarite. Fosa oceanica, ce mai :biggrin:

Dupa cateva mii de kilometri pe moto, cativa pe jos si un contact cu asfaltul de fiecare data cand ii dau cu crema par aproape noi.
 
Eu pentru vară mi-am luat nişte Salomon Revo, uşori, comozi şi rezistenţi la plimbat prin gârlă. Nu au foarte multă protecţie laterală, dar vârful şi călcâiul au întărituri bune, care oferă stabilitate. Iar mountain contagrip rulz, mai ales la coborâre.

I-am folosit cu succes şi în oraş, pentru navigat prin gropile şi băltocile capitalei (şi cum plouă şi mâine, iar pe la Piaţa Sudului s-au găsit unii să sape gropi...).

Sunt ok şi pentru o oră în zăpadă cu ciorapi subţiri, dar pe urmă încep să mă gândesc că trebuia să pun şi Husky în portbagaj, sau măcar nişte ciorapi groşi :smile:.


Un pic offtopic, caut nişte pantofi de hiking, dar pentru everyday city use. Am nişte Hi-Tec Sierra V-Lite Low, n-am mai găsit modelul exact, seamănă un pic cu ăştia, dar îi port de doi ani aproape zilnic şi începe să se cunoască. Dacă aş găsi acelaşi model l-aş lua imediat, dar Office Shoes n-a mai adus decât Hi-Tec-uri de iarnă. Vreau ceva care să arate ok pentru utilizare zilnică (casual wear, dar inclusiv mers la clienţi :biggrin:), care să nu ia apă, să fie comozi, să fie practici la condus cu ei şi să necesite cât mai puţină îngrijire. M-am uitat în oferta Salomon, văzusem câte ceva, dar în magazin n-am găsit nimic să-mi placă şi să aibă şi numărul meu (41). Alte idei de magazine/branduri pentru aşa ceva? Pe la cele de munte nu prea am văzut profile Low, mai ales în perioada asta.
 

Attachments

  • IMG_7405_small.jpg
    IMG_7405_small.jpg
    175.5 KB · Views: 312
Last edited by a moderator:
Update la bocancii de mai sus: acum le-am făcut proba pe gheaţă şi zăpada din oraş şi am descoperit că pe gheaţă alunecă de numa'. Faza cu şireturile mă disperă. Am făcut un „ahaaaaa” prelung când am văzut eticheta pe care scrie Made In Romania. Grrrrr.
 
Faza cu sireturile se intampla la multe modele de bocanci. Si da, e foarte enervanta mai ales cand mergi pe munte si tre sa intrerupi cadenta ca sa te legi la bocanc. Ma refer la trasee de 8 ore, nu la plimbari pentru poze :biggrin:.
 
Eu pentru vară mi-am luat nişte Salomon Revo, uşori, comozi şi rezistenţi la plimbat prin gârlă. Nu au foarte multă protecţie laterală, dar vârful şi călcâiul au întărituri bune, care oferă stabilitate. Iar mountain contagrip rulz, mai ales la coborâre.

I-am folosit cu succes şi în oraş, pentru navigat prin gropile şi băltocile capitalei (şi cum plouă şi mâine, iar pe la Piaţa Sudului s-au găsit unii să sape gropi...).

Sunt ok şi pentru o oră în zăpadă cu ciorapi subţiri, dar pe urmă încep să mă gândesc că trebuia să pun şi Husky în portbagaj, sau măcar nişte ciorapi groşi :smile:.


Un pic offtopic, caut nişte pantofi de hiking, dar pentru everyday city use. Am nişte Hi-Tec Sierra V-Lite Low, n-am mai găsit modelul exact, seamănă un pic cu ăştia, dar îi port de doi ani aproape zilnic şi începe să se cunoască. Dacă aş găsi acelaşi model l-aş lua imediat, dar Office Shoes n-a mai adus decât Hi-Tec-uri de iarnă. Vreau ceva care să arate ok pentru utilizare zilnică (casual wear, dar inclusiv mers la clienţi :biggrin:), care să nu ia apă, să fie comozi, să fie practici la condus cu ei şi să necesite cât mai puţină îngrijire. M-am uitat în oferta Salomon, văzusem câte ceva, dar în magazin n-am găsit nimic să-mi placă şi să aibă şi numărul meu (41). Alte idei de magazine/branduri pentru aşa ceva? Pe la cele de munte nu prea am văzut profile Low, mai ales în perioada asta.

Tu poţi să conduci cu bocanci? :tongue:
 
Last edited by a moderator:
Skechers au prin magazinele Office parca. Adica gasesti si in Mall(uri) si in Unirea.

Turns out că frecventam Office fără să ştiu ce e. :goofy:

Şi, evident, n-am găsit ce căutam. Oh, well, better luck next winter că asta oricum s-a dus.
 
Update despre "depozitul" din Berceni. Dupa cum stiati a mai ramas un mini-magazin de prezentare la Aparatorii Patriei, iar preturile nu mai sunt ca acum 2-3 ani ci s-au mai "actualizat". Saptamana trecuta am luat o pereche de ghete sanatoase, nimic fancy, dar placute @130 lei.
Ca de obicei, oferta variaza saptamanal, acolo gasindu-se de la sandale la cizme, fara vreo regula anume, toate noi.
 
Eu am nişte Hi-Tec Husky II, de care sunt mulţumit.
Între timp au împlinit 5 ani, și am descoperit crăpături în partea de protecție (a îmbătrânit plasticul/cauciucul în care era îmbrăcată partea din față), așa că nu prea mai poot fi folosiți.

Am făcut upgrade la Millet Bouthan GTX. Am apucat să fac o tură pe munte și vreo 10 zile prin oraș cu ei. Impresia generală este "nu știam că se poate ca niște bocanci să fie atât de buni!". Stă foarte bine piciorul în ei, și îți dau o siguranță de "merg pe unde vreau". Stabili, bine întăriți în toate părțile, șireturi zdravene și care nu se desfac, nu incomodează pe nicăieri.

Downsides: foarte greu de condus cu ei (că tot zicea Neo, Salomon Revo sunt destul de buni pentru asta, sunt ușori și mobili), prețul. M-am gândit ceva înainte să-i iau, însă acum știu că atunci când se vor strica îmi iau unii la fel - dar după cum arată nu o să se întâmple curând.

Disclaimer: de vreo 2 ani sunt "fan" Millet, mai îmi trebuie doar un fes ca să am echipament de iarnă complet de la ei :smile:.

millet-bouthan-gtx-amande-mig1153.jpg

(după ce i-am ceruit s-au închis mult la culoare, dar n-arată foarte rău)
 
Referitor la bocanci solizi si protectori, folosesc o pereche de bocanci moto care m-au scapat de un picior strivit, am rezistat in ei la 40 de grade fara sa ma oparesc, la 0 grade fara sa inghet, dar in modul cel mai penibil am reusit sa ii ud: daca intra apa peste limba se uda extrem de usor. Am trecut printr-o balta chiar la coltul strazii si nu mi-am dat seama ca e atat de adanca incat a ajuns la marginea de sus a bocancilor cu picioarele pe scarite. Fosa oceanica, ce mai :biggrin:

Dupa cateva mii de kilometri pe moto, cativa pe jos si un contact cu asfaltul de fiecare data cand ii dau cu crema par aproape noi.
Se fac in curand 4 ani de cand am bocancii aia si sunt aproape impecabili, fara moarte, dar iarna au o limita deranjanta: nu sunt suficient de inalti si in anumite conditii nu intra suficient sub pantalonii de ploaie. Concluzia e ca imi trebuie unii mai inalti, de genul astora, dar ultima data cand am comandat pe Internet nu s-a potrivit prea bine masura - aceeasi firma, acelasi numar, bocancii existenti sunt o idee largi, cei noi sunt un pic cam stramti. Icon nu are magazin in Romania si nici prin locurile din Europa prin care ajung mai des, asa ca in ultima instanta o sa ma uit si la alti fabricanti (desi pret/calitate sunt imbatabili). Ceva sugestii? Nu ii vreau de munte pentru -20 de grade, trebuie neaparat waterproof, cat mai usori, inalti si din piele, nu piele intoarsa sau textil ca o sa se rupa repede in zona cu care se schimba vitezele.

PS. Funny story: am fost in vizita la o fabrica acum vreo 2 saptamani, acolo bocancii cu ramforsare metalica in bot sunt obligatorii si au vreo 2 duzini de rezerva pentru musafiri, dar am descoperit ca 2 colegi au venit cu ei de acasa si o colega (care umbla foarte des prin fabrici, de-aia si-a cumparat) imi spunea ca se gasesc inclusiv prin magazine gen Praktiker cu vreo 60-70 de lei. Din pacate nu erau waterproof si nu erau inalti, ca ii luam pe moto :biggrin:
 
... Chiar aşa, de Caterpillar ce se mai ştie? Sunt cât de cât OK? Exemplu.

CAT-uri nu am bocanci, doar pantofi sport - gen, vreo 3 perechi diferite. Sunt modele aduse din Qatar, nu mizeriile aduse in Office Shoes de la noi. Cea mai veche pereche are 4 ani, s-a ros putin in interior si exteriorul e uzat. Nu au nici un fel de ruptura, desi nu i-am protejat deloc. Au fost pantofi de oras, pentur uz zilnic, am fost cu ei pe munte, am mers prin apa cu ei, pe asflat proaspat turnat si nu au nimic. In plus sunt singurele incaltari pe care le-am gasit pe marimea mea (41.5) si imi vin perfect la latime (am picior ingust).
 
Back
Top