Bluetooth buba

ipman

Membru Senior
Dragii mei, imi storc creierul propriu si personal cu o buba legata de Bluetooth.
Am o boxa portabila Denon care se conecteaza prin BT la computer. Dar numai al sotiei, pe al meu nu vrea si pace.
O detecteaza, o adauga, dar apoi nu se mai poate conecta la ea. Pe laptopul sotiei nici o problema.
Diferentele sunt: laptopul HP pe care merge are Win10, cel pe care nu merge Win7.
N-am nici o idee daca e o problema de hardware sau software, boxa n-are probleme daca merge cu celalalt laptop.
Ah, si cu telefoanele merge.
Nu stiu de unde sa o apuc, vreo idee?
 
Inlocuieste stack-ul BT. Eu stiu 3: 1) Microsoft shit, 2) Broadcom / Windcomm stack, 3) BlueSoleil stack.
Probabil il ai pe primul. Pune Windcomm sau, daca ai bani, cumpara-ti BlueSoleil.
Windcomm are o interfata decenta, nu-i la fel de destept ca BlueSoleil, dar oricum este mult peste Microshit.
 
Cu toate ca sunt de acord cu tine ca schimbarea ar putea sa aduca ceva bun, eu totusi as fi vrut sa stiu vreo metoda de troubleshooting. Asta pentru ca si Win10 merge.
 
1) Cam toate chestiile BT pe care le am (adaptoatele) au venit cu BlueSoleil pe CD-ul cu drivere.

2) Am gasit destule periferice care nu vor sa mearga cu ce vine Win by default, dar merg perfect cu BlueSoleil. In special pe partea de audio.
 
Ia driverele de Bluetooth de pe site-ul producătorului. Cele pe care le pune Win nu merg de fiecare data sau o funcționalitate redusa.
 
BT pare sa fie facut de Intel si are driverele de la ei. Adica
  • Intel® Dual Band Wireless-AC 8260
Vad ca e un driver mai nou, incerc acum.
 
Nu chiar: Intel in cazul tau a facut doar componenta care include si functionalitatea Bluetooth (plus reteaua wireless), dar stiva de BT din Windows discuta cu driverul Intel. Aia cred ca e cea mai proasta bucatica de cod scrisa vreodata de Microsoft in cei aproape 30 de ani de cand le folosesc zilnic produsele.
 
Aceeași problemă o am și eu, este de la chestiile BT ale SO - probabil stackul vieții. De asemenea, depinde și de versiunea de BT și dacă suportă A2DP?
 
Back
Top