Black Friday - stiti de ceva oferte cu adevarat interesante?

Hmmm... Am pus botul la niste bilete la mare (iulie 2015 - Jupiter), inscrieri timpurii + plata integrala efectuata fix in ziua fatidica. Agentie serioasa. Acum constat ca am avut fix 37% discount fata de preturile afisate in prezent. Iar ofertele gen early-booking au disparut de pe site. Sa ma pregatesc sa fac plaja in fata blocului la vara? :rolleyes:
 
Păi ți-au dat ceva detalii, ai contract cu ei, etc? Știi ce hotel e, stuff? Presupun că hotelul e închis acum, adică nu poți să vezi ușor dacă chiar s-a făcut vreo rezervare.
 
Ce te face sa crezi ca nu vor onora contractul? Ai ceva scris de la ei sau ce anume ai cumparat?
 
Contract, chitanta, factura, 2 x voucher stampilat, mapa, tot dichisul. Ma intriga reducerea substantiala precum si disparitia ofertelor tip early-booking de pe site. De asemenea am incercat sa rezerv direct la hotel dar mi-au dat oferta la pret intreg (+40%) in aceleasi conditii (plata integrala pana la 31.12.2104). Banuiesc ca a fost o "desincronizare" intre agentie si hotel apropo de ofertele pentru 2015 si reducerile pentru early-booking. In fine... nu prea cunosc cum merg lucrurile in turism, adica traseul banilor incasati de la client de catre agentie.
 
Last edited:
Diferențele între ce plătești tu la hotel și ce plătește o agenție la hotel pot fi destul de mari; din asta trăiește agenția. Nu prea se lucrează individual, de obicei se fac "pachete" (ex: agenția rezervă 20 de camere la un anumit preț), dacă s-au terminat cele 20 de camere nu mai are rost să facă early booking pentru că nu mai are la ce.

Acum câțiva ani mă sună un prieten din Grecia, "băi, fă-ne și nouă rezervare la hotelul X din Atena, suntem în fața hotelului dar ăștia zic că nu au camere libere; apar camere librere pe booking.com dar nu le merge corect site-ul pe mobil să facem rezervare". Le-am făcut rezervare (și mai ieftin decât era la recepție), s-au dus cu voucher-ul la recepție (tot la ăia care le-au zis că nu au camere cu 15 minute înainte), le-au dat cameră, totul ok.
 
Am facut la fel in fata unui hotel din Aqaba acum 2 ani, l-am sunat pe frate-meu din receptie sa imi faca rezervare si a fost si disponibil si mai ieftin cu vreo 7 euro (din 45). Ca sa aibe un trafic si rating bun pe Booking tineau vreo 2 camere rezervate pentru clientii din Booking.com, pe termen lung probabil merita; de asemenea era abia ora 2 sau 3 dupa-amiaza, daca nu venea nimeni prin booking.com mai pe seara puteau sa le dea prin receptie.

Si cam orice hotel prefera sa dea un discount serios fata de pretul de receptie (care e oricum mai mare decat ce vor de fapt) ca sa stea linistiti si sa stie din timp ca au ocupare decat sa pescuiasca cate 2-3 clienti pe zi la un tarif mai mare. Pe termen lung tranzactiile mai multe la pret mai mic sunt mai avantajoase decat putine si cu adaos mai mare.
 
Ca regula, hotelurile isi vand camerele cat pot in avans catre touroperatorii mari, pastrand un numar mic pentru cazare la receptie, la un pret mult mai ridicat. Touroperatorii revand si ei catre agentiile mai mici o parte cu discount, o parte raman la vanzare direct. Asta e regula generala la resorturi. Hotelurile de oras au preturi ridicate, vand la receptie, si au un grad de ocupare de regula mic, discounturile le fac pentru grupurile ocazionale.
 
Da, nici "tradiționalul" blecfraierdei nu mai e ce trebuia să fie, că la șmecherașul de român n-a prins. :hihi:
A fost un chix total pe-aici. Flanco gol, ca de obicei, pe la Altex muuult mai puțină lume decât în anii trecuți, iar Carrefour a anunțat black sales toată luna noiembrie.
Cert e că pusesem okiu' pe un LG G3, care era vreo 1100 lei înainte de BF, iar de BF l-am găsit la 1500 lei, mai scump ca G4 pe online. Sictir, BF!
 
Eu mi-am luat un SSD de 240GB (239 lei), dar asta acum o saptamana cand au avut cei de la Mediadot (CEL) un fel de blec fraidei.
Ieri m-am uitat dupa un joc (Kinect Sports Rivals pentru Xbox One; trebuia sa-l fac cadou) si pana la urma l-am luat de pe G2A.com, si dupa un SO-DIMM DDR3 de 8GB, dar cu asta nu am avut noroc.
Acum ma amuzam de "reducerile" celor de la Germanos: cica 50% la Nexus 5X (de la 1.999 lei!!! :insane: lei la 999 lei), asta cand pretul normal e de pe la 1250 lei. Vorba lui ursa: hai sictir!
 
Eu vroiam 2 HDD-uri de 4TB și o imprimantă cu wifi, dar n-am găsit nimic interesant. Am luat prizele alea inteligente în schimb.
 
miahi Erau ceva Seagate externe de 4TB la 500 de lei. Eh?
Eu am urmărit un HDD portabil la preţ cât mai mic, a fost un WD de 1TB la 180 de lei, da' n-am prins. Altceva interesant n-am văzut. Poate doar Seagate-ul ăla, dar nu m-am încumetat şi nu ştiu dacă îmi pare rău. Evomag a fost plin de preţuri umflate, ce-am remarcat a fost SSD-ul Samsung 850 Evo de 250GB redus la 447 de lei. Hai sictir™! A fost de zeci de ori la 380-400 de lei.


Am luat o friteuză Tefal, nu pt. că a fost BF, doar pt. că mi-a plăcut preţul. Care probabil a fost şi mai jos cu alte ocazii, da' n-am văzut io.
 
Mda, pe mine mă interesau unele interne, să pun în HP microserver, că dacă desfac externele și se bușește vreunul e complicat cu garanția. Externe pe la 5-600 de lei mai sunt.
 
Last edited:
Tot pt Microserver, era bine de înlocuit un SV35 de 2TB. Neah, altă dată, mai urmărim.

Dar da, îmi pare rău că n-am luat. :biggrin: Back-up la Gen8 e un WD Elements de 5TB luat de pt WD Outlet, care puteam să-l scot din carcasă şi să pun de back-up un Seagate (sau WD MyBook la 550 de lei) de-ăsta. Mofo. :biggrin:
 
Party poopers. :goofy:
Eu am reusit sa gasesc cateva produse pe care le urmaream de vreo 6 luni, reduse cam cu 15-20% fata de cel mai mic pret din perioada in cauza, asa ca le-am luat. Cumparaturi din impuls nu am facut anul asta, m-am abtinut, doar un aparat electric de ras am luat, in ideea de a-l testa vazand si pretul bun si campania Philips cu 30 de zile de proba.
 
La Orange erau niste tablete de 7 inch fara pretentii la 15 euro fara tva, pret "la liber" nu cu abonament. Am folosit si ceva puncte acumulate si am cumparat una cu ~42 ron. Dupa cum era de asteptat, stocul s-a epuizat in cateva ore... iar eu abia azi am observat ca exista thread de BF si pe XF. :mda:
 
Back
Top