Bicicleta - unde/care/cum/de ce?

Conform facturii e un Shimano Deore FC-M610 /175.0 mm 24-32-42, deci foaia e de 42. Nu e compatibila cu nimic altceva, chiar am incercat un 675 si au taietura dinspre ax complet diferita.


Posibil sa fie nevoie sa schimb complet angrenajul, oricum as trece de pe 3x pe un 2x cu o combinatie gen 26-39, ca 22 nu folosesc niciodata, iar 39 ar fi suficient de mult fata de 32 cat am maximul acum. Doar ca asemenea combinatii nu mai sunt la vanzare in zilele noastre, desi acum 6-8 ani existau. 26-36 nu suna grozav, dar nici imposibil, ma mai gandesc.

Din pacate vad ca nu mai sunt listate seturile de service pentru furci, RockShox Sektor Gold RL. Sper sa rezolv prin Bikegeek cand o sa ma duc cu prima bicicleta, mai am un set sau doua prin casa, dar imi trebuie 3 seturi. Si deja e jumatatea lunii mai, mai am cateva saptamani si imi mut fundul in nord cu cel putin una dintre biciclete, trebuie sa rezolv macar o furca cat de curand, ca un angrenaj pot sa il schimb si acolo.
 
Suna bine ce a dat miahi si cred ca si pretul e super bun.
26-36 nu e asa grav dar nici senzational. Eu am mers o vreme cu un 32 (ovala) cu caseta 11-46 si probleme aveam doar la viteze peste 30-32kmh caci combinatia efort-cadenta imi cam terminau placerea.
Acum am revenit pe 2x, 28-38 si imi e mult mai ok, ajung sa ma limiteze picioarele si nu angrenajul.
 
Doar un coleg de muncă, probabil mai mult pe ideea că în ultimii 2 ani n-a mai făcut traseul "clasic" de ajuns într-o singură zi.
 
Daca ai cursiera, nu MTB, si nu bate vantul sau bate in directia potrivita, merge. Cu vant de fata e un chin, dar daca prinzi briza in directia in care mergi e realizabil. Asta inseamna sa iti calculezi orele in functie de schimbarea vantului tarm-mare sau mare-tarm.

miahi , multumesc pentru link, dar la costul cu transport inclus prefer sa cumpar un angrenaj complet, cu 2 foi, model ceva mai raspandit ca sa nu am probleme prea curand. Mai am de cumparat cate ceva de pe bike-components ce nu se gaseste pe rosebike, asa ca ies mai bine acolo. Foaia mijlocie are si ea uzura, inca mai merge dar nu foarte mult timp, o sa ma uit sa vad ce angrenaje sunt pe celelalte biciclete si incerc sa le standardizez un pic. Cand am facut cele 3 biciclete MTB FS am cumparat majoritatea pieselor la fel, mai putin la drivetrain unde am gasit ce era pe stoc (le-am facut pe parcursul a 2-3 ani) si la amortizorul spate, unde nu am mai gasit modelul pus pe a mea si am luat ce am gasit pe marimea necesara (200x50, destul de rara).
 
Caută piesele pe idealo.de ca să găsești preț mai bun. Și dacă nu vor să expedieze în România, le trimiți pe adresa mea și ți le retrimit eu prin poștă.
 
BikeINN are transport foarte convenabil in .ro doar ca in speta, foaia respectiva e cu 7-8 eur mai scumpa la ei deci la cost total ajungi tot pe acolo.
Atentie ca daca vrei sa treci pe 2x, foarte probabil ca vei avea nevoie si de maneta si schimbator. Poate cu schimbatorul scapi sa nu fie musai de musai, dar cu maneta nu ai sanse sa treci de la 3x la 2x si sa mearga si ok. Am eu o strutocamila de am vrut sa fie ieftinatura pe o cursiera folosita doar pe trainer, maneta 3x si schimbator+angrenaj 2x. Am grija sa dau repede de pe 1 pe 3 si la fel 3 pe 1 rapid de tot ca sa nu agate fara rost intre ele. Doar ca fiind pe trainer, ma doare doar la competitii dar si acolo nu e ca si cum vreodata am sanse sa ies mai bine de prima treime de participanti.
 
Daca ai cursiera, nu MTB, si nu bate vantul sau bate in directia potrivita, merge. Cu vant de fata e un chin, dar daca prinzi briza in directia in care mergi e realizabil. Asta inseamna sa iti calculezi orele in functie de schimbarea vantului tarm-mare sau mare-tarm.

miahi , multumesc pentru link, dar la costul cu transport inclus prefer sa cumpar un angrenaj complet, cu 2 foi, model ceva mai raspandit ca sa nu am probleme prea curand. Mai am de cumparat cate ceva de pe bike-components ce nu se gaseste pe rosebike, asa ca ies mai bine acolo. Foaia mijlocie are si ea uzura, inca mai merge dar nu foarte mult timp, o sa ma uit sa vad ce angrenaje sunt pe celelalte biciclete si incerc sa le standardizez un pic. Cand am facut cele 3 biciclete MTB FS am cumparat majoritatea pieselor la fel, mai putin la drivetrain unde am gasit ce era pe stoc (le-am facut pe parcursul a 2-3 ani) si la amortizorul spate, unde nu am mai gasit modelul pus pe a mea si am luat ce am gasit pe marimea necesara (200x50, destul de rara).
3 MTB FS!? :climb:
 
La grande famille roumaine, dupa cum spunea un coleg. Nu merg eu cu 3 biciclete, le-am facut pentru mine si familie cand eu si frate-meu mergeam la competitii. Sunt jos in garaj si eu le fac mentenanta la toate, mai sunt si vreo 4-5 HT-uri.
 
miahi , multumesc pentru link, dar la costul cu transport inclus prefer sa cumpar un angrenaj complet, cu 2 foi, model ceva mai raspandit ca sa nu am probleme prea curand.
Da, din păcate prețul la componete "vechi" a tot crescut. Caseta mea cumpărată acum 3 ani cu 50€ e acum 100 :frown:.
 
Fix si eu am dat la pret de nimic niste casete de 10, Ultegra in stari destul de bune. Efectiv am zis ca odata trecut la 11, nu mai revin. Ei bine cand am inceput sa fac bicla de trainer, initial a parut mai ieftin totusi sa o fac pe 10 si dorind sa mai am o caseta extra, vad ca la mana a doua ar trebui sa platesc pe una singura cam cat am luat eu pe cele 3 vandute, in urma cu 2-3 ani :smile:
E bine ca in curand voi avea pod, locul ideal de depozitare si am sa imi reamintesc ca cei batrani care pastreaza toate prostiile, nu sunt chiar fraieri :biggrin:
 
A fost bine.
 

Attachments

  • Screenshot_20220522-195150_Strava.jpg
    Screenshot_20220522-195150_Strava.jpg
    116.2 KB · Views: 26
  • Screenshot_20220522-195129_Strava.jpg
    Screenshot_20220522-195129_Strava.jpg
    115.8 KB · Views: 25
Nu e enervant o gasca mare neomogena, mai vine unul cu mtb care a mers prin parc si crede ca 140km este acelasi lucru cu 40km, altul cu anvelopele coapte din 1990 si care face pana la fiecare 2 km si tot asa?
 
Din câte știu, în anii trecuți se spărgea plutonul inițial în grupe mai mici, fiecare după experiență și putință, că era imposibil să stea așa un grup divers ca grup compact timp de 2 zile.
 
Mistral nu, a fost un pic cald, dar nimic de speriat.
hulubei au fost destui cu diverse calorifere și gioarse, însă s-au ținut bine și au fost surprinzător de puține incidente tehnice.
Altfel, în prima zi s-a mers mai grupat, însă ieri au fost destui care după Hârșova plecau înaintea plutonului. Noi am stat cuminți, cu plutonul, chiar mai în spate un pic, că în partea din față era nebunie, se depășea aiurea de parcă era premiu cine este mai aproape de mașina care deschidea plutonul... Chill, for fun, că până la urmă de asta a fost tura.
 
Mistral nu, a fost un pic cald, dar nimic de speriat.
hulubei au fost destui cu diverse calorifere și gioarse, însă s-au ținut bine și au fost surprinzător de puține incidente tehnice.
Altfel, în prima zi s-a mers mai grupat, însă ieri au fost destui care după Hârșova plecau înaintea plutonului. Noi am stat cuminți, cu plutonul, chiar mai în spate un pic, că în partea din față era nebunie, se depășea aiurea de parcă era premiu cine este mai aproape de mașina care deschidea plutonul... Chill, for fun, că până la urmă de asta a fost tura.
 
Back
Top