Bicicleta - unde/care/cum/de ce?

Data viitoare vino matale singurel ca un fisier cuminte, nu mai veni cu atasamente de tip necunoscut, si stai mai mult timp pe hdd pe la noi si apare si cafeaua.Apropo, place castile Uvex?
 
Eh, am fost pe fugă că nu-s multe zilele când pot pleca așa devreme și mai aveam trebi în program :wink: Drăguț magazinul, biclele sunt pentru cunoscători, iar căștile Uvex sunt extraordinar de bine gândite cu atenție la detalii. Mulțumesc :smile: Mai vin!
 
Daca e deschis trec pe-acolo in cateva ore. Semne de recunoastere: barbos, pletos, scund, figura angelica, ochi satanici, coasa pe umar.
 
Cu sau fara coasa asteptam victimele pardon clientii.Puter stai sa vezi ce mai vine!Pentru membrii xf mici atentii pt auto devalizarea pormoneului, inca nu acceptam bani de plastic
 
Spune-mi te rog care e programul, in special in weekend. Am vorbit cu colega care vrea bicicleta si am veni duminica daca e deschis sa isi aleaga, apoi pe 28 cand ia salariul sa vina singura sa o cumpere.
 
Progam inca flexibil, consultanta matrimoniala si stelara la 0740148456 untel si facem programare daca e vorba de tine o ia acum si plateste atunci
 
Mi-a zis amicul liubarschi ca a trecut Thor pe la el si a luat niste biciclete. Ceva feedback pentru ele cat si pt magazin ?
 
Puneti, nenilor, adresa web a magazinului.

In alta ordine de idei, magazinele te ard la plastice ieftine. Am dat 70 RON pe un suport de bidon si un prinzator de far Cateye. Chestii care nu vad de ce ar costa mai mult de 2 USD/bucata.
 
N-are adresă pe web, că e muncă de sisif să sincronizezi manual un site cu un soft de gestiune (offline), și un sistem integrat nu prea își face banii. Are prețuri bune, că a muncit la găsit furnizori buni :smile:
 
Macro care sa genereze un fisier de stoc la 10 min din programul de gestiune. Fisierul e urcat prin FTP pe site. Site-ul preia info din fisier de stoc.

La cat ajunge o pipa buna?
 
Pipa buna pentru ce? La modul general e doar o teava, buna = nu-i sar suruburile la prima curba. In functie de model se schimba pozitia pe bicicleta si modul de control al ghidonului. Depinde ce vrei sa obtii.
 
La 60 de euro una de carbon entry-level. Nu prea exista pipa buna si pipa rea, oricum nu exista la branduri cunoscute.
 
Mi-a zis amicul liubarschi ca a trecut Thor pe la el si a luat niste biciclete. Ceva feedback pentru ele cat si pt magazin ?

Dupa intalnirea cu liubarschi ne-am ales cu urmatoarele:
- Scott Trail 29
- Sportster X50 Lady
- casti Uvex Xenova
- manusi fara degete
- un tool de reparatie multifunctional
- un antifurt
- un sistem de iluminare pentru x50.

Urmeaza pe lista de achizitii un sistem de transport a bicicletelor pe masina, inca un set de far/stop si probabil niste echipament pentru ciclism. Trebuie sa las doar cardul sa-si revina putin.

Am reusit sa iesim doar Sambata cu biclele, am mers de la Iancului pana in Parcul Tineretului. Utilajele sunt foarte ok, e o placere sa mergi cu ele. Nu am parcurs decat vreo 20km, asa ca mai avem nevoie de putina acomodare. Amandurora seile ne-au facut probleme, alegandu-ne cu dureri in partile dorsale. Nu stiu daca e o chestie de obisnuinta sau vor trebui schimbate. 29er-ul e genial la denivelari, nu prea simti trecerile de nivel la imbinarile bordurilor cu asfaltul. Ambele biciclete au in jur de 14kg, abia incap in lift si nu sunt chiar usor de carat 8 etaje pe scari. :biggrin:

Sper ca saptamana viitoare sa pot reveni cu mai multe impresii, dupa ce vom fi parcurs ceva mai multi kilometri.

Magazinul e langa Cocor, exact langa Himalaya. Sorin a fost foarte amabil si a gasit timp sa raspunda la toate intrebarile tampite pe care i le-am pus. Am vazut si ceva utilaje mai exotice, cu cadru din carbon, interesante dar care nu se incadrau in buget si la utilizarea pe care le-o dam noi - ture light, in special pe drumuri putin accidentate. Fara tentative de concursuri sau chestii extreme.

PS: In alta ordine de idei, le doresc din toata inima sa faca hemoroizi:
- proiectantilor pistelelor de biciclete din Bucuresti - Nu ratat nici o gura de canal, stalp sau toneta de ziare. Plus pista care dispare in neant in unele e intersectii...
- celor care au instalat bordurile alea de neam prost sau au facut coborarile de pe trotuar defazate fata de pista.
- soferilor nesimtiti care parcheaza se susnumitele 'piste'

Mentiune speciala pentru pieto(n)tii care merg pe pista de bicle, desi au suficient loc sa mearga pe langa.
 
Daca nu e confidential, cat ai dat pe 29er? Intreb pt ca vreau sa fac comparatia cu un magazin din Iasi, ma bate gandul sa-mi iau bicileta noua si vreau sa vad daca ar merita sa cumpar din Bucuresti.
 
Puneti, nenilor, adresa web a magazinului.

In alta ordine de idei, magazinele te ard la plastice ieftine. Am dat 70 RON pe un suport de bidon si un prinzator de far Cateye. Chestii care nu vad de ce ar costa mai mult de 2 USD/bucata.

Am discutat cu Sorin (liubarschi) si la el un suport bidon din aluminiu este 10RON si un far spate puternic + far fata este 40RON.
 
Am luat azi bare transversale si suporti de bicicleta (Hakr 0341 de otel & Thule ProRide 591) pentru a le transporta pe masina. Inca 1100Ron. Sper sa fie ok si sa nu adun toaclele de pe autostrada.
 
29er-ul a fost 1800Ron. Parca avea o reducere de la 2000Ron.

Multumesc Thor, in Iasi acelasi model costa 1965 lei.
Maine sunt in Bucuresti, cum se cheama magazinul sa ma duc si eu sa casc gura pe acolo...?

Am luat azi bare transversale si suporti de bicicleta (Hakr 0341 de otel & Thule ProRide 591) pentru a le transporta pe masina. Inca 1100Ron.

Eu bare transversale am, se vinde suportul de bicla separat? Cat costa o bucata?

Cum e suportul, poate fi ciordit usor sau necesita demontare si bagat in portbagaj de fiecare data?
Multumesc din nou!
 
Magazinul e in spatele magazinului Cocor (Calea Mosilor 42). Se cheama Himalaya Bike Shop.

Suportul se vinde si separat. Eu l-am luat de aici - 71E+TVA la cursul zilei.

Are siguranta cu cheie, nu e chiar usor de 'imprumutat', dar nimic care sa puna dificultati serioase unui hot determinat:

Daca esti borderline-paranoid ca mine demontezi partile mobile (chingile pentru roti) si lasi suportul pe masina. In felul asta nu ramane nimic care sa poata fi smuls cu usurinta. Oricum nu am de gand sa stau tot timpul cu barele pe masina, le montez doar cand plec in concediu.
 
Last edited by a moderator:
Back
Top