Bicicleta - unde/care/cum/de ce?

Mersul meu cu bicla a cam fost pus în cui încă de dinainte de emigrare, situație perpetuată după. În 3-4 ani anteriori nu cred că am făcut în total 50km. Timpul liber a fost mult mai puțin, apoi s-a născut miniona și n-a mai fost deloc.

De anul trecut însă am luat o remorcă Hamax Outback pe care pitica a îndrăgit-o mult mai mult decât căruciorul, așa că am început să o duc și s-o aduc de la grădiniță cu city bike-ul nevestei și remorca, pe un fals plat, vreo 7km/zi. MTB-ul "de concurs" stă-n pivniță și așteaptă, l-am scos la 3 plimbări în 5 ani.

Din colecția de cauciucuri cu diverse profile pentru diferite feluri de teren am mai aruncat când mi-am dat seama ce vechime au și cum încep să cadă crampoanele. Răbdare și grijă la genunchi s-avem până mai crește, și încet-încet facem mai mult.

De mountain biking cum făceam în România, aici nu se poate vorbi. Pe munte și coclauri te duci pe alei amenajate pentru drumeție, pietonii având prioritate, și nu calci un milimetru pe verdeață fiindcă amenzile de nerespectare a protecției naturii sunt foarte usturătoare și nemții se simt că îndeplinesc o datorie morală și socială când te dau în gât.
 
Ma mai dau eu dar rarut rau in ultima vreme pe motiv de pitica prin casa. Dar daca se aduna o gascuta si mai ales daca pe coclauri prahovene, fac cumva sa ma bag.
 
Eu mai fac cam 1000km/an pe bicicletă, majoritatea pe câmpuri pe lângă casă sau pe coclauri pe la ai mei. Anul ăsta n-am ieșit decât de 2 ori, limitat de ceva chirurgie minoră la un umăr, dar mi-a cam trecut și abia aștept. Bicicleta încă se ține, dar nu cu mavic-urile originale, pe care am pus cauciucuri de oraș și de când n-am mai fost la birou nici că le-am mai folosit.

Prețurile la cauciucuri au crescut de acum vreo 2 ani, știu că am luat un Nobby Nick cu același preț pe care îl dădeam pe un cauciuc de Polo.
 
Si eu in ultimi ani trag remorca spre si de la gradinita. Cu copilul in ea are peste 40kg, necesita un efort considerabil pentru cei circa 7km pe dealuri sus/jos, diferenta de nivel peste 90m conform Strava.
In curand ne mutam si sper sa se imbunatateasca treaba, dar ma ajunge si pe mine treaba cu 40+
In schimb, am descoperit niste cauciucuri chinezesti all-season, foarte interesante,
 
Eu chiar merg prin paduri si munti cu bitza, sunt trasee speciale de MTB, de downhill, etc. Cam toate stațiunile de ski au vara chestii pentru bitze, urci cu telecabina la 3000m, dupa aia doar la vale, toate terenurile, noroaie... fun :biggrin:
 
Intrebare, legata de bicicleta dar mai mult despre biologie sau medicina.

Plec ieri cu bicicleta. Un pic sub 1 km de incalzire pe asfalt, aproape 2 km de offroad, ies iar pe sosea. Dupa 1 km, dureri seriose de muschi, ma gandeam sa fac dreapta + dreapta si sa ma duc acasa. Zic sa mai incerc, totusi, si merg inainte. Dupa o intersectie zic sa mai merg un pic, si tot asa inca vreo 5 km, cand incepe sa ma lase durerea de muschi. Mai fac inca vreo 5 km pana acasa, nu mai aveam nimic. Cu 2 zile inainte mai facusem o tura mai lunga, dar nu ceva de speriat. Intrebarea e: de ce dupa ~ 10 km nu mai ma dureau muschii, desi dupa 3-4 erau in greva generala? Incalzirea am facut-o cu bun simt, sub 25 km/h, pe offroad chiar sub 20. Bicicleta e MTB, nu road bike, de obicei merg cam cu 30 si maxime de 40 cand functioneaza foaia mare (momentan e lipsa, dintii tociti). Deci, de ce dupa 30 de minute de efort nu mai doare nimic, dar dupa 10 doare? Cand mergeam des la competitii incalzirea dura cam 3, maxim 5 minute.
 
Muschii functioneaza cu enzime. Unele dintre ele sunt mari consumatoare de energie chiar si cand stau degeaba (btw, e f. dificil sa opresti functionarea unei enzime fara sa o distrugi) si muschiul nu le "stocheaza". Dureaza vreo ora-doua ca enzimele sa fie sintetizate. Asta e de fapt "incalzirea".
 
Intrebare, legata de bicicleta dar mai mult despre biologie sau medicina.

Plec ieri cu bicicleta. Un pic sub 1 km de incalzire pe asfalt, aproape 2 km de offroad, ies iar pe sosea. Dupa 1 km, dureri seriose de muschi, ma gandeam sa fac dreapta + dreapta si sa ma duc acasa. Zic sa mai incerc, totusi, si merg inainte. Dupa o intersectie zic sa mai merg un pic, si tot asa inca vreo 5 km, cand incepe sa ma lase durerea de muschi. Mai fac inca vreo 5 km pana acasa, nu mai aveam nimic. Cu 2 zile inainte mai facusem o tura mai lunga, dar nu ceva de speriat. Intrebarea e: de ce dupa ~ 10 km nu mai ma dureau muschii, desi dupa 3-4 erau in greva generala? Incalzirea am facut-o cu bun simt, sub 25 km/h, pe offroad chiar sub 20. Bicicleta e MTB, nu road bike, de obicei merg cam cu 30 si maxime de 40 cand functioneaza foaia mare (momentan e lipsa, dintii tociti). Deci, de ce dupa 30 de minute de efort nu mai doare nimic, dar dupa 10 doare? Cand mergeam des la competitii incalzirea dura cam 3, maxim 5 minute.
Efortul muscular intens eliberează endorfine, la fel și trauma. Poți să te gândești la un efort susținut ca fiind traumatizant pentru organism. Endorfinele sunt motivul pentru care Arnold descrie ridicatul de greutăți ca fiind comparabil cu sexul (Pumping Iron (1977), recomand).

Ce descrie Marius dpdv enzimatic - aceea este situația în care nu mai poți fizic să faci ceva (nu mai poți ridica o ganteră, nu mai poți pedala deloc). Senzația "de bine" sau cel puțin de "nu doare așa rău" sau "nu doare deloc" imo este mai degrabă explicată de eliberarea masivă de endorfine.
 
Multumesc pentru explicatii.

Nu am avut febra musculara de la mersul cu bicicleta de peste 10 ani, dar am mai avut ocazional dureri musculare in timpul efortului daca facusem mult efort in zilele precedente. La febra musculara parca te dor muschii cateva zile si daca stai degeaba, nu?
 
Din ce inteleg eu febra musculara apare de la efort intens oprit brusc si acidul lactic nu se resoarbe natural in timpul activiatii musculare. Asa ca te alegi cu niste zile de dureri. Dureri care dispar dupa cateva minute de chinuiala facand aceleasi exercitii.
 
Screw enzime.

Am vazut ca ploua maine, asa ca la 7 si ceva (seara) m-am urcat pe bicicleta si am facut tura de 21km pe Splai pana la Unirii - urcare la Mariott. Coborare ca mosul la Cotroceni, ca foaia mare e buba, dar zero dureri musculare pana la urcarea de la Mariott. Rezultat total: 17 achievements in Strava, inclusiv 5 Personal Records pe un traseul pe care nu il fac chiar prima data. E adevarat ca multe sunt segmente Pacii-XXX, am prins liber pe Iuliu Maniu si nici nu prea am prins semafoare pe rosu, doar Lujerului si la AFI (Politehnica), as ca am mers cursiv. Total moving time: 59 min 15 sec.

Din nimereala cu vreo 2ore inainte am bagat o friptura si paste. Stiu ca unii oameni pe ciclism.ro erau mari fani macaroane cu branza (parca MBZ si nu mai stiu cine), la mine au fost pene fara branza, dar in afara de 250ml de apa si chestia asta nu mi-a mai trebuit nimic si am mers in ritmul uzual, fara sa fortez, fara planuri marete. Vantul a fost foarte linistit, aproape zero, cred ca si asta a contribuit masiv.

Vad ca niste Supermeni Vasile au scos 48 km/h pe urcarea de la Catedrala Bântuirii. Eu abia am urcat cu 17, cred ca pe astia ori i-a tractat o masina ori era cu scuterul. Nu conteaza, eu sunt multumit.

Pe offroad (vreo 2-3 km) mi-au zdranganit dintii in gura de la furca, chiar daca am si suspensie pe spate. Trebuie sa repar bicicletele astea, ieri am aerisit franele la 2, dar am 3 furci de facut cat de curand.
 
Si eu am facut azi coloana in spatele meu prin sat. Am reusit medie de aproape 39kmh pe vreo 6km lungime. E drept ca nu am luat niciun PR, am putut mai bine alta data :smile:
Ma cam dor mainile acum, trebuie iar sa ma pun pe facut flotari, daca vreau bicla :biggrin:
 
Oh, cursiera. Nu vad posibil MTB viteza si distanta aia nici la usoara vale. Asta daca nu cumva ai roti usoare si anvelope plate si subtiri si un cadru foarte aero, dar deja vorbim de gravel bike glorificat cu ghidon drept.
 
Credeam ca ai facut ca mine cand am coborat de la Ranca spre obarsia Lotrului cu 60 km/h, cam 40 media pe 6-8 km. Sau ca porti hainele rosu-albastru cu chilotii peste pantaloni :wink:
 
Bai, stii ca e un dude care participa la diverse competitii, are si ceva etate si culmea, am impresia ca ia si podiumuri, si e mereu imbracat in Superman? Nu il stie nimeni dintre cunoscuti sa ii cautam un profil dar se pare ca nu a fost o intamplare candva, omul chiar insista.

Tura mea de azi. Am crezut ca ajung doar pana la Baicoi din cauza vremii dar se pare ca nu a fost asa.
 
Bravo, frumoasa plimbare. Eu abia am scos 13 km azi, am ajuns intr-un trafic de am ajus din urma masina de pompieri si aia de SMURD, asa ca am tirat-o acasa. Am pierdut o gramada de vreme incercand sa recuperez un cluster busit la serviciu si cand m-am lasat pagubas (ambele noduri trebuie reinstalate, niste idioti au sters configuratia de cluster de pe ele) era prea tarziu ca sa ies din Bucuresti. De vreo cateva saptamani ma bate gandul sa dau o tura pe langa Arges, pe la Mihailesti spre Tantava, dar sunt 60 km pe MTB cu foaia mare lipsa si ceva vant, imi lua vreo 3-4 ore pe care nu le-am avut la dispozitie. Mai vreau sa ajung sa vad santierul autostrazii A0 pe la Teges, dar traversarea centurii pe bicicleta la Monmesti e o aventura salbatica zilele astea cu santierul care e acolo, au dat vreo 2 peste mine cu masina in trecut (eu mergand pe drumul cu prioritate) si nu am chef de senzatii tari si drumuri la spital sau politie.
 
Ce rapoarte ai, in mod original, nu ramase? :biggrin: Intreb caci poate dam un ochi prin OLX, ebay, marktplaats si incropim de ceva similar.
Eu am la bicle totul Di2 si cand incarci de 2-3 ori pe an, uiti sa o faci. Prima data nu mai schimba foile, sa poti ajunge pana acasa doar cu pinioanele ei si m-a prins asa pe foaia mica la cursiera. Am avut vreo 20km foarte anosti :biggrin:
 
Back
Top