Bicicleta - unde/care/cum/de ce?

Felicitari. Vezi tu in vreo doi ani cand faci 50Km de-o data si te intrebi de ce te speria urcatul vreunui pod :smile:

Ieri, mi-am luat-o la temelie, probabil si ceva legat de proasta alimentatie si nesomn din ultima vreme caci au fost un adevarat chin cei 75Km, plecare din Comarnic, traversat dealul pana la Doftana si venit pe Baraj Paltinu-Telega-Bordeni-Plopeni-Ploiesti. Aproape 1Km diferenta de nivel. V-am zis ca m-a rupt? Nu mai spun ca imi era neplacut sa ma asez pe cur aseara?
 
Eu sufar cel mai tare de maini, ca ma sprijin prea tare in maini acum la inceput. In rest sunt ok, deja ma mananca si diseara sa bag vreo tura, daca nu imi fac program cu fi-miu.
 
In primavara am suferit cel mai rau de maini pe MTB din ultimii ani si am bagat vreo cateva saptamani (3?) flotari seara. Initial am descoperit ca eram mega-ruginit si anume abia faceam 4 serii din care prima serie de 10 flotari si ultima de 4. La final ajunsesem la 5 serii de 12 flotari. Efectele s-au simtit binisor pe bicla caci greutatea era mai mult sustinuta in musculatura mainii in loc de a fi sprijinita de incheietura mainii. Evident, discutia poate divaga la forma si marimea ghidonului cat si la marimea si forma cadrului biclei detinute. Dar ceva imi spune ca o parte din probleme se pot remedia prin antrenarea muschilor respectivi.
 
  • Like
Reactions: Neo
Flotarile nu au nici o treaba cu biciclitul pe MTB, poate un pic pe sosea dar nici acolo nu prea are treaba; daca stai in maini efortul e in incheietura mainii si in palma, nu in piept. Cel mai usor se rezolva cu o pipa care ridica ghidonul si cu un ghidon inaltat, pozitia de pedalare devine mai verticala.
 
Apropo, ghidonul perfect/aproape drept și lat (60-70cm) se folosește în formele de ciclism unde ai nevoie de un foarte bun control al direcției - all mountain și downhill cu precădere. Forma ghidonului este pur funcțională, nu pentru confort. Dacă ai biclă cu care te dai în ture mai lungi unde vrei și să te simți bine, un ghidon de trekking sau city ar fi mai potrivit; sunt mai înălțate și mai curbate pentru a îmbunătăți postura și poziția mâinilor. Io am ajuns în cele din urmă la un ghidon NC-17 Trekking Pro parcă, cu sweep de 16 grade și backsweep de 32 grade, și cea mai scurtă pipă cu cea mai mare înălțare posibilă, aproape 4cm și doar un pic mai lungă decât o pipă direct mount de downhill.

Din păcate, ca să ajungi la poziția cea mai bună pe biclă, e greu să testezi diverse pipe și ghidoane fără să le cumperi, dar dacă-ți faci prieteni la LBS s-ar putea să reușești.

LBS = local bike shop.
 
Flotarile ajuta la multe grupe musculare superioare si chiar si la intarirea partii mediene (lombar, abdomen). Iar pe bicla folosesti multi muschi, unii mai activ si unii mai pasiv in functie si de disciplina.
Culmea, la drum lung, spre surprinderea multora, pozitia de cursiera este mult mai comoda. Evident, unii au impresia ca trebuie sa te tii tot timpul in coarne ceea ce e destul de gresit pentru average Joe.
Pe MTB, datorita ghidonului lat ai tendinta sa indrepti mainile pentru a folosi mai putin muschii spatelui si tricepsii si atunci pui mai multa presiune intr-un punct mai mic in incheietura mainii.

Pentru dimensiuni, calculatoarele online care cer exagerat de multe detalii, te vor apropia cat mai mult de dimensiunile ideale. De acolo iti schimbi sa, angrenaj, pipa, ghidon pana ajungi pe cadrul detinut spre pozitia ideala. De acolo incepe fine tuning, dar asta inseamna deja ca iesi macar o data pe saptamana la o tura de 2 ore si la cateva saptamani stai macar 5-6-10 ore in sa, altfel iti va fi greu sa te prinzi ce ai nevoie chiar si pe incercate.
 
1-2 săptămâni de full body work out înainte de apucat iar de bicicletă sunt indicate, altfel după prima tură o să simți că te-a bătut o gașcă de motocicliști cu saci de nisip :biggrin:
 
Acesta este un exemplu. Negrul asta a face chestii misto de multi ani si toti care au urmat diversele lui sedinte au avut rezultate. Unul din popularele workouturi este T25.
 
Buey, s-a mai mentionat vreun nume de bicilceta sau de componenta pe thread-ul asta in ultima vreme? :goofy:
 
Ghidon de carbon, latime 76cm, rise 20mm, backsweep 9 grade - da, e pentru all-mountain, e excelent. Nu te dor mainile prea tare.
 
Sharing is caring.

Poate crește și moralul, în același timp cu tonusul. Muscular.
Două gantere, identice. Genoflexiuni cu ele pe lângă corp la coborâre, la ridicare curl biceps și apoi ridicate deasupra capului. Lăsate pe lângă corp, rinse and repeat, 15-20 repetări, 4 serii. Când devine prea ușor, crești greutatea ganterelor. Merge și cu halteră fixă. Încălzire bună în prealabil, altfel o să zbieri că ți-ai întins mușchi de care nici nu știai că există.
 
Adi, tipul e chiar gay iar blondul din spate e partenerul. Dar nu despre asta e subiectul ci despre rezultate. Exercitiile pare cretine si simple. Dar sunt convins ca odata trecut de varsta de 15-17 ani incep sa fie tot mai grele pana la a te simti efectiv batut de gasca aia de motociclisti gay.
 
Nu stiu cum e la voi, dar la mine merge pur si simplu.
Ba ridic si motorul de jos, care are 200+ kg, fara incalzire. Si nu bat de obicei, dar daca e musai ...
 
Sunt niste promotii decente la Hervis la biciclete KTM, cea pe care am luat-o eu e si mai redusa acum, desi eu am prins o zi cu voucher de 30%, numai bun pentru echipament si accesorii.
 
Back
Top