1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Bicicleta - unde/care/cum/de ce?

Discussion in 'Hobby-uri, artă, cultură, știință' started by L, May 12, 2008.

1. Quark

Quark zis şi Brucan

Deci cat traieste omul invata. Nu mi-as fi inchipuit asa ceva! :smile:

2. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

1. Nu e prea jos, e chiar destul de sus, iar o moto oprita va cadea pe o parte
    2. nu, fortele alea nu influenteaza cu nimic. Chiar deloc
    3. Efectul giroscopic e cel care confera stabilitate la viteza.
    4. efectul giroscopic e legat de masa, iar o roata de bicicleta are doar 1.5-2.5 kg, cele de moto vreo 10 kg. Viteza de rotatie conteaza, dar nu atat de mult.
    5. Nu, rotile de scuter au efect giroscopic mic (sunt usoare, fata de alea moto) si sunt mici pentru manevrabilitate in oras.

3. jarod

jarod Super Moderator

Succes! Și după ce înveți, obligatoriu pasul următor e ăsta:

miahi likes this.
  4. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Deci, dupa 4 ani de moto si apoi 4 ani de pauza, m-am urcat anul asta pe un ATV. La primul viraj aproape am ajuns in gard. Impingeam de ghidon la dreapta si ma tot miram de ce nu se inclina si vireaza spre stanga. :eek:

5. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

ATV-ul nu are treaba nici cu bicicleta si nici cu moto, dar poti sa crezi in continuare ca are. Ce poate fi mai rau decat sa intri in gard, sa mori? Oricum toata lumea moare la un moment dat, pe ATV e mai cool.

6. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Partea rationala a creierului stie ca n-are nici o legatura, dar automatismul format pe moto crede ca-i la fel. Tot drumul am mers atent ghidonul ala nenorocit. Cum nu eram atent 2s, cum o luam pe aratura... Chestie grea rau sa te dezveti de automatisme. Ma intreb ce s-o intampla cand o sa ma urc iar pe moto?

ipman likes this.
  7. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Nu te mai urca. E mai simplu si poate mai bine pentru toata lumea. Nu exista nici un automatism, dupa 12 ani pe moto m-am urcat pentru prima data pe un scuter si desi ar trebui sa semene foarte mult am mers ca prima data pe scuter, de parca nu as fi mers vreodata pe moto. Si dupa 100 de ore de zbor cand am pilotat un avion similar, cu acelasi motor (fabricant, putere si elice) nu semana deloc si a trebui sa invat aproape de la zero cum zboara avionul ala. Chiar si la karturi e o diferenta uriasa intre alea mici de la AFI Cotroceni si alea mari de la Amkart, nu seamana condusul lor. Daca ai confundat un ATV cu o motocicleta, e rau.

8. dreamer

dreamer Little Devil

Gata, am ridicat astazi scula si echipamentul de rigoare.
    Ne auzim dupa week-end. :goofy:

hulubei likes this.
  9. Quark

Quark zis şi Brucan

Strava sa fie cu tine. :biggrin:

puterfixer and hulubei like this.
  10. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Parca se numea ortopedie :tongue:

ipman and Neo like this.
  11. Neo

Neo Motan agresif