Best buy: notebook/tabletă home use?

puterfixer

Administrator
Sugar daddy
Prietenei i s-a ars de dimineață laptop-ul, un Packard Bell din 2008. Pur și simplu, după vreo 10 minute de funcționare ca de obicei, a făcut un poc mic și s-a oprit. Nu merge nici pe baterie, nici pe alimentator; i-o fi sunat ceasu'. Întâmplarea face că peste o săptămână e ziua ei de naștere :smile:

Așa că întrebarea este: care laptop ar fi un best buy la momentul ăsta? Caut ceva decent pentru utilizare lejeră - e-mail, browsing, office, plăcut (tastatură, ecran), ușor (monstruozitatea anterioară avea ecran de vreo 16" și 2 HDD-uri) și să nu se încingă prea tare.

Ce-mi imaginez că s-ar potrivi: Intel i3 generația 3 sau 4 (se simte vreo diferență majoră?), 8 GB de memorie, probabil un SSD în loc de HDD, ecran de vreo 15" și ceva, 2 kile jumate, fără video dedicat.

La ce m-am uitat până acum:
- HP 250, pare a fi G1;
- HP ProBook 450 G1 (specs);
- Lenovo Essential B590.

Lenovo pare să facă laptopuri ceva mai solide, dar ăsta e un model din seria entry-level și nu știu cât e de fiabil. HP-urile sunt mai mult orientate spre business/office, 450-ul e generație mai nouă și ceva mai rafinat, dar are în plus doar un procesor mai bun și USB3. Să merite Haswell și USB3 400 lei față de Ivy bridge?

În plus probabil voi lua un upgrade de RAM (încă 4GB), un SSD și Windows 7 Home x64. Cu totul ajung înspre 3000 lei.

Aveți ceva experiență cu modelele astea, impresii nasoale sau cunoștințe de probleme de fiabilitate? Îmi puteți recomanda și alte modele pe care să le iau în considerare?

Dell am evitat fiindcă mi se pare un pic sub-par la preț/calitate, Acer mi-a lăsat impresia de fiabilitate proastă, Asus nu mă gâdilă nicicum, Toshiba și altele ies mult dintr-un buget rezonabil.

Mulțumiri!
 
Pentru ce vrei sa faca procesorul nu prea conteaza, dar pe viitor USB3 s-ar putea sa ajute. Nu stii cand urmatorul killer device vine doar cu interfata USB3 - sau nu vine niciodata.

Nu zici nimic de ecran, dar 1366x768 in 15.x" sux big time.
 
Tastaturile-s proaste la toate cele 3, dar oricum nu mai există tastaturi bune. La HP 250 tastele-s plate, săgețile-s nasoale (sus/jos ocupă un singur loc) și în dreapta enter-ului mai e un rând de taste lipite de restul; la 450 au înghesuit numpad în locul rândului de taste din dreapta; B590 are numpad-ul lipit complet de enter and stuff.

Ca fiabilitate nu prea poți spune nimic; eu am la serviciu un B570 folosit de vreo 2 ani în cele mai variate scopuri (de la Quake 3 la consolă de monitorizare) și încă n-a crăpat. Nici măcar nu au început să-i sară tastele, precum se întâmplă cu un Acer mai nou.
 
De ce sux rezoluția respectivă? Nu caut retina display ca să mă dau pe spate cum nu văd pixelii nici cu lupa. Și ce alternative am, fără încă 200€ în plus?
 
Pentru ca rezolutia aia o fi de 13", dar e prea mica pentru 15.x". E incomoda pe multe pagini web, nu e vorba de Retina Display desi eu as cam da 200 in plus pe asa ceva (chestie de gust, m-a prins in cele 5-6 luni de utilizat), pana la urma e un laptop pentru o fata si unele chestii de design si look&feel conteaza mai mult decat specs & numbers. Probabil un MacBook Air ar fi "ză șit", dar costa mult mai mult :frown: (dar nu prea mult daca va rezista alti 6 ani de utilizare)
 
Am pus filtre pentru o rezoluție mai mare și dau de niște avioane Sony de peste 1000€.

Între timp, cred că până și o tabletă (high-end) de 10", cu tastatură pe Bluetooth, ar fi mai mult decât suficientă.
 
iPad 4 16GB + ClamCase Pro? 1,3kg împreună. La preţ ies undeva sub 2500, depinde de unde le iei.
 
Sincer nu as face trecerea de la un laptop la o tableta, cu un laptop in 2000RON poti face infinit mai multe decat cu o tableta in 2500RON, fie si numai dpdv al spatiului de stocare. Bateria nu te tine chiar imens, dar pentru aia cica ai telefon.

As sugera Macbook Air 13'', dar iar sare lumea ca nu-i in buget :biggrin:

As inclina spre Lenovo din OP, HP sunt ok de la nivelul business in sus imho. Am de vanzare un SSD Plextor mSATA de 256GB (5 ani garantie la Plextor) si 2x4GB RAM, Corsair cu garantie lifetime, da-mi un PM daca te intereseaza kit-ul (sunt DDR1600). Am bagat un upgrade si fac curatenia de primavara prin scule :smile: Cu tot cu posta si delivery la usa s-ar putea sa te coste mult mai bine decat daca le cumperi din tara, mai ales daca laptopul care-l iei are slot mSATA.
 
Spațiu de stocare pentru... ce? Este necesar pentru navigat pe net (webmail, facebook, diverse site-uri), youtube, radio online, poate un film de pe NAS (deși de regulă ne uităm împreună pe TV-ul de un metru), și... cam atât. Nu jocuri, nu editare, foto. Ocazional, câte o editare de text. Atât. Toate cele de mai sus pot fi făcute de pe netbook-ul existent, tot de 10", doar că e cam incomod. E rețeta ideală pentru o tabletă generoasă. (Cred că e și cazul să schimb titlul topicului.)

M-am uitat la tablete: IPS, Quad Core măcar pe arhitectură A9. Am fost și în showroom la eMag să butonăm din ele. Am găsit un Asus MeMO Pad 10 mișto, Tegra3 de 1,2GHz, mișcă excelent, baterie mare... totul minunat, doar că nu mai există în oferta eMag pe site. Îi întreb de ce nu mai apare pe site, zice că nu mai e în stoc. Fals: nu selectasem filtrul să fie în stoc, deci trebuia să existe în portofoliu. Atunci, nu mai e disponibilă. Bun; unde le pot testa pe cele care SUNT în ofertă? Păi nu sunt expuse că n-au loc. Dar țin expus un model care nu mai există. Logic fail. Și dacă aș fi arătat cu degetul spre ea și aș fi zis „asta o vreau”, ce mi-ar fi pus pe comandă? Imbecili.

Alături era și o tabletă Toshiba, cu specificații similare - Tegra de 1,3 GHz, dar fără ecran IPS și se vedea diferența.

Suportul cu tastatură Bluetooth va fi util ocazional (la editarea de text, dacă netbook-ul nu e disponibil momentan). Ar fi frumos să găsesc ceva potrivit, dar nu e critic.

[edit] ASUS MeMO Pad are mai multe variante:
- Cortex A9 Quad Core/1GB RAM/1280x800px
- Tegra 3 Quad Core/1GB RAM/1280x800px
- Atom Z2560 Dual Core cu HyperThreading/2GB RAM/1920x1200px.

Vreo idee de diferență de performanță între ele? Tegra l-am văzut în showroom, e decent. Cum mișcă A9 Quad și Atom?
 
Am vazut diferenta foarte mare intre Tegra pe Surface 1 si Atom pe Toshiba, Atomul e mult mai rasarit.
 
Spațiu de stocare pentru... ce? Este necesar pentru navigat pe net (webmail, facebook, diverse site-uri), youtube, radio online, poate un film de pe NAS (deși de regulă ne uităm împreună pe TV-ul de un metru), și... cam atât. Nu jocuri, nu editare, foto. Ocazional, câte o editare de text. Atât. Toate cele de mai sus pot fi făcute de pe netbook-ul existent, tot de 10", doar că e cam incomod. E rețeta ideală pentru o tabletă generoasă. (Cred că e și cazul să schimb titlul topicului.)

M-am uitat la tablete: IPS, Quad Core măcar pe arhitectură A9. Am fost și în showroom la eMag să butonăm din ele. Am găsit un Asus MeMO Pad 10 mișto, Tegra3 de 1,2GHz, mișcă excelent, baterie mare... totul minunat, doar că nu mai există în oferta eMag pe site. Îi întreb de ce nu mai apare pe site, zice că nu mai e în stoc. Fals: nu selectasem filtrul să fie în stoc, deci trebuia să existe în portofoliu. Atunci, nu mai e disponibilă. Bun; unde le pot testa pe cele care SUNT în ofertă? Păi nu sunt expuse că n-au loc. Dar țin expus un model care nu mai există. Logic fail. Și dacă aș fi arătat cu degetul spre ea și aș fi zis „asta o vreau”, ce mi-ar fi pus pe comandă? Imbecili.

Alături era și o tabletă Toshiba, cu specificații similare - Tegra de 1,3 GHz, dar fără ecran IPS și se vedea diferența.

Suportul cu tastatură Bluetooth va fi util ocazional (la editarea de text, dacă netbook-ul nu e disponibil momentan). Ar fi frumos să găsesc ceva potrivit, dar nu e critic.

[edit] ASUS MeMO Pad are mai multe variante:
- Cortex A9 Quad Core/1GB RAM/1280x800px
- Tegra 3 Quad Core/1GB RAM/1280x800px
- Atom Z2560 Dual Core cu HyperThreading/2GB RAM/1920x1200px.

Vreo idee de diferență de performanță între ele? Tegra l-am văzut în showroom, e decent. Cum mișcă A9 Quad și Atom?

Ai spus ca laptop-ul vechi avea doua HDDuri, am presupus ca omul stocheaza chestii pe el, gen documente. Care documente te iei cu mainile de cap daca vezi cum sunt handled pe tablete (iOS este absolut atroce, de exemplu).

De asemenea, ma refer si la faptul ca device-urile astea all-in-one au sanse sa crape si atunci cand crapa, iau totul cu ele. Sa zicem ca omul este la munca, munceste iar la finele zilei tableta crapa. Sau o scapa pe jos. Succes sa recuperezi chestii de pe ea. Daca la un laptop iei HDDul si-l infigi in altceva si ai sanse sa recuperezi chestii, la tableta depinzi de cloud, cu toate avantajele si dezavantajele pe care le are. Acum, stim cu totii ca dropbox e cool, dar nu este chiar cel mai rasarit dpdv al securitatii. Dar, evident, depinde si de cerinte, evident.

Si vorbesti de editare documente pe tableta. Serios, ai facut asta vreodata? Ca io am incercat si m-au apucat toate damblalele pentru ca absolut nimic nu este full compatibil cu suita MS Office, mereu iese ceva deamboulea la editare :smile: Da, e misto pe Mac si iPad cu Pages/Numbers, da' parca nu aveai 10k RON buget.

De asemenea, te bagi intr-un colt cu arhitectura ARM. Io stiu ca-i "de viitor", da' viitorul ala este absolut deplorabil momentan dpdv software, asta daca nu vrei sa folosesti Office 365 sau aplicatii de la devs obscuri :smile:

Iar Atom este o chestie oarecum oribila in 2014. Haswell sunt excelente la power management si fac ultrabookurile reci si power efficient, da-s scumpe cu spume :frown:


Parerea mea sincera este sa analizezi cerintele apoi sa vezi exact ce sa iei. In opinia mea, daca editarea de text sau foto sau chestii de genul sunt importante, sa nu te legi la cap cu o tableta. Eu stiu ca pare ca daca-i atasata o tastatura este la fel de buna ca un laptop, dar nu este deloc asa, suna bine in teorie dar problemele sunt multiple.

Daca in schimb cerintele sunt mai potrivite pentru o tableta (couch surfing, feisbuc/twitter, muzichie, streaming, citit), ia tableta. Dar hibridele astea sunt ermh si dpdv tehnic - o gramada de compromisuri ca sa iasa rece si usor si cu baterie multa - si dpdv software - aplicatii scrise cu picioarele pentru office pe Android, Apple cere o investitie masiva ca sa fie functional (nu poti lua iPad si-ai rezolvat problema, este dependent de un laptop/desktop).

Poate o solutie misto si eleganta este sa iei un Mac Mini si un iPad, dar din nou bugetul este explodat. Zic asta pentru ca astea doua colaboreaza foarte misto intre ele (faci prezentarea/documentul pe Mac si-l ai automat si pe iPad, de exemplu), consuma putin curent, hassle minim.



Daca te pune Aghiuta sa te uiti la MS Surface, nu uita ca cea vanilla are proc ARM si ruleaza Windows 8 RT si cea pro are proc x64 si ruleaza Windows 8, cele doua windoaze nu au nici in clin, nici in maneca, i.e. ai MS Office pentru Windows, mere instalata pe Pro dar nu merge instalata pe Vanilla, pentru Vanilla trebuie sa cumperi app dintr-un appstore in stilul Google Play.


Tl;dr - choose the right tool for the job.
 
Omul = prietena :biggrin: Laptopul ei a fost luat ca o pleașcă ieftină second hand, nu după nevoi. Doar din întâmplare a avut 2 hdd-uri. Singura utilizare mai intensă a fost editarea de text pentru master; acum are caracter ocazional (1 document simplu o dată la câteva luni, ce urmează a fi formatat separat). Nu e folosit pentru job sau stocare.

De Apple n-am nici bani, nici fițe. :biggrin: Cea mai bună potrivire pare tableta cu Atom și IPS full HD. Laptopul e overkill major; i3 ar fi minim doar de bun simț, că mi-ar părea rău să iau o vechitură, nu fiindcă ar fi folosit peste 5%.
 
Atunci ia Atom. Din ce-am citit este peste Arm/Tegra/etc si la consum si la performante. Singura chestie ar fi dual vs quad, dar nu-s sigur ca sunt realmente folosite toate 4 procesoarele la genul asta de uz.
 
Omul = prietena :biggrin: Laptopul ei a fost luat ca o pleașcă ieftină second hand, nu după nevoi. Doar din întâmplare a avut 2 hdd-uri. Singura utilizare mai intensă a fost editarea de text pentru master; acum are caracter ocazional (1 document simplu o dată la câteva luni, ce urmează a fi formatat separat). Nu e folosit pentru job sau stocare.

De Apple n-am nici bani, nici fițe. :biggrin: Cea mai bună potrivire pare tableta cu Atom și IPS full HD. Laptopul e overkill major; i3 ar fi minim doar de bun simț, că mi-ar părea rău să iau o vechitură, nu fiindcă ar fi folosit peste 5%.

Las-o la punctul mort cu fitele in cazul Apple, sunt Unix in hardware extrem de sexy, functional si bun. Ca-s lipite una de alta in loc de sockets, sincer nu ma mai intereseaza, cand mi-a crapat placa de baza sk1156 a trebuit sa decartez 250GBP ca sa-mi iau singurul model care mai era existent in vreun stoc, i.e. crapa, oricum iei altceva, secretul este sa ai backups :smile:

Acum cu folosirea peste 5%, ai impresia ca folosirea unui echipament modern in procent >50% este placut? Ma refer de exemplu la ocuparea procesorului. Crede-ma ca o experienta pe un i3 incarcat 5% este mai placuta decat pe un Atom incarcat 75%. Vad asta cand mai folosesc m11x R2-ul, i5 520UM neoverclockat este incredibil de lent uneori si daca deschide o fereastra vad cum ocuparea procului este intre 50-60% :smile:

La fel si cu telefoanele de exemplu, quadcore vs dual core, waw, io nu-s snob deci imi iau Android dual core ca n-am nevoie de quad. Poate n-ai nevoie de quad core per-se, dar nu exista dual-core in combinatie cu 2GB RAM in cam niciun handset, iar Androidul este foarte fomist cu resursele daca te infigi la widgets si mai ai si pretentia sa se miste fluid cu 200 de aplicatii.

Am priceput nevoile necesare, dar daca ii cumperi tableta and stuff pregateste-te sa fii dat de pe scaunul din fata obectului personal cand se va decide sa mai faca vreun master sau va avea nevoie de ceva mai complex de editat :evil:
 
Apple fanboys, they're so easy to troll :biggrin: :tongue: :hug:

Mai am în casă un netbook cu Windows care poate fi folosit pentru editare text, dar e depășit pentru couch surfing săracu' - unele pagini web făcute cu piciorul îl înnebunesc, iar YouTube chiar și 720p îl dă cu cracii în sus, să nu zic de vreun mkv. Dar este disponibil. N-am problemă nici de desktop sharing la nevoie, dar ăla nu-l pot duce în pat :smile:

Așa că mi-e destul de clar acum că am nevoie de un produs care să completeze ce am deja, nu neapărat să înlocuiască în întregime laptopul defect. O tabletă destul de performantă pe multimedia, cu ecran IPS FHD la 1400 lei, pare mai interesantă decât un laptop entry-level la 2500 lei, în asta intrând și o licență de Windows, care face orice vrei însă e folosit doar pe post de smartphone cu ecran mai mare. Fiindcă la acest moment prietena se descurcă (un pic mai chinuit) cu smartphone-ul pentru tot ce are nevoie :biggrin:
 
Atata incapatanare n-am vazut. Chiar nu e posibil. Nu poti sa intelegi ca Neo stie mai bine ce ai tu nevoie?
 
Parerea mea, daca nu putem decide in unanimitate ce ai nevoie, cumpara-i un alt cadou, un ceas ar fi potrivit, iar din restul de bani iesiti la o intalnire romantica in restaurant la Mall :smile: . Dar nu cumpara nimic fara sa-ti dam noi voie, respectul fata de comunitate conteaza mai mult decat o relatie care poate fi trecatoare :smile: .
 
:biggrin:

Bun, am trimis comanda la Garaj pentru tableta cu Atom, ne pregătim de 10 zile de [strike]butonat[/strike] degetat intens ca să vedem dacă o păstrăm.

Mulțumesc, nu știu ce m-aș fi făcut fără voi :smile:
 
*Brohug* :biggrin:

Sa bagi ceva poze si impresii, m-ai facut curios :smile:

Cat despre treaba cu recomandarile, in general prietenii imi spun ca recomand doar chestii bune, n-am avut niciodata intentia sa fac pe nebunul cu "ba ej prost", doar subliniez avantajele si dezavantajele cu foarte multa pasiune care de multe ori poate fi confundata cu inversunare de fanboi:biggrin:

O sa ma apuc sa scriu o serie de reviews despre mai multe treburi care le-am folosit in ultimii trei ani, tot ce pot sa va spun este ca in general concluzia este:
I-Had-Fun-Once-It-Was-Awful.jpeg


Este absolut incredibil cat de putina "value for money" poti cumpara in ziua de astazi, cam tot pe ce-am pus mana high-end m-a dezamagit teribil. In general platesti 500% peste pretul "pietei" ca sa ai sporuri de sub 10%, atat in ergonomie cat si in calitatea materialelor si mai ales in software. Oribil.
 
Back
Top