Baterii Li-ion 18650

Powerex sunt foarte bune dar necesită un încărcător foarte bun, altfel pierd capacitate de numa. Am Powerex de 2700 de minim 5 ani și încă au capacitatea foarte bună, dar le fac încărcări cu C9000 și C800.

Dar da, Eneloop sunt excelenți iar cei Pro suportă mai bine descărcări și încărcări frecvente (bune pentru bliț).
 
Și eu am avut minim 5 seturi de Powerex 2700, încărcate numai cu C9000, au supraviețuit doar vreo 3 acumulatori, restul s-au bușit în diverse forme.
 
Da, consum f. mic. O sa trimit pe cineva la Ikea, pentru mine e unreachable. :smile: Daca nu ma conving, Eneloop. Multzam! :beer:
 
Și eu am avut minim 5 seturi de Powerex 2700, încărcate numai cu C9000, au supraviețuit doar vreo 3 acumulatori, restul s-au bușit în diverse forme.
idk, probabil ține și de noroc, avem samples prea mici ca să fie semnificative statistic, ce putem oferi este că nu-s rele. În cât timp s-au bușit?

Eu le fac un reformat cu C9000 la 5-10 cicluri cu încărcări soft cu C800 între timp.
 
C9000 e putin depasit tehnic azi. C800 la fel.
Oricum, nu are sens sa cumperi acumulatori daca nu ai macar un incarcator decent. Si nu vorbesc de varfurile de gama din ziua de azi precum SkyRC 3000 sau incarcatoarele din modelism, care, surprinzator, nu costa mult mai mult pentru ce fac in plus.
 
Și eu am avut minim 5 seturi de Powerex 2700, încărcate numai cu C9000, au supraviețuit doar vreo 3 acumulatori, restul s-au bușit în diverse forme.

Or fi fost alea vândute in .ro din loturi cu probleme, fix la fel am pățit și eu! (încărcate, descărcate, reîmprospătate și analizate numai cu MAHA C9000)
 
Mi-am luat si eu C9000 si cam regret. La C9000, orice descarcare (inclusiv alea din ciclu/break-in) incepe cu un scurt de vreo 5s. Si daca cumva bateria n-a rezistat, zice din prima ca e goala si o ras-incarca la urmatorul ciclu pana crapa.
 
C9000 e putin depasit tehnic azi. C800 la fel.
Oricum, nu are sens sa cumperi acumulatori daca nu ai macar un incarcator decent. Si nu vorbesc de varfurile de gama din ziua de azi precum SkyRC 3000 sau incarcatoarele din modelism, care, surprinzator, nu costa mult mai mult pentru ce fac in plus.
Mai multe detalii? :smile:

Mi-am luat si eu C9000 si cam regret. La C9000, orice descarcare (inclusiv alea din ciclu/break-in) incepe cu un scurt de vreo 5s. Si daca cumva bateria n-a rezistat, zice din prima ca e goala si o ras-incarca la urmatorul ciclu pana crapa.
Ce?
 
ipmane dai si tu niste exemple de incarcatoare decente la preturi umane? :smile:
Sigur ca da. Liitokala Lii100 l-am cumparat cu un pic sub 3USD. Incarca un singur acumulator, dar la pretul asta ...
Tot de la ei, Lii500 e la vreo 23-24USD la prietenul chinez si face toti banii (astia).

Neo ma ierti, n-am timp sa explic toata povestea cu acumulatorii, e foarte mult de discutat. Poate ai timp sa cercetezi despre reflex charging si incarcarea in pulsuri (pe care o face si C9000 de altfel).

Marius '95 C9000 nu incepe cu un scurt-circuit. Ar fi absurd.

Va recomand tuturor sa cititi un site excelent, si anume http://www.lygte-info.dk/
 
Mă refeream la detalii despre cum sunt C800/C9000 depășite, nu despre acumulatori în general :smile:
 
Sunt depasite tehnologic pentru ca felul in care aplica pulsurile e destul de agresiv. Adica aplica pulsuri de 2A in tehnica PWM. Astazi incarcatoarele pot aplica pulsuri pe care le poti regla ca intensitate, poti selecta cat sa fie delta V la terminarea incarcarii sau chiar sa selectezi terminarea incarcarii pe baza de temperatura, timp, minus deltaV sau combinatii intre ele.
Daca vrei sa te documentezi putin mai mult, arunca un ochi la incarcatoarele pentru modelism scumpe, acolo gasesti multe lucruri interesante. Masoara chiar si rezistenta/impendanta interna a acumulatorilor.
 
Ei provin din fabrica fosta Sanyo, acum in posesia Fujitsu. Brand-ul Eneloop si o alta fabrica au ajuns sub Panasonic.
 
Banuiesc ca banuiti in ce aparate urmeaza sa le bag. :biggrin: Nu, nu foto.

Revenim la Maha MH-C401FS: e chiar atat de evil cum spune Neo? Vad ca inca e in productie si se vinde la pret maricel (50$). Daca era cu buba, probabil ca il scoteau de pe piata...
 
Dacă-s destui dispuși să-l cumpere, de ce ar opri producția și vânzarea? Doar fiindcă e un produs prost? Las' că face bine la vânzarea de acumulatori.
 
Sunt depasite tehnologic pentru ca felul in care aplica pulsurile e destul de agresiv. Adica aplica pulsuri de 2A in tehnica PWM. Astazi incarcatoarele pot aplica pulsuri pe care le poti regla ca intensitate, poti selecta cat sa fie delta V la terminarea incarcarii sau chiar sa selectezi terminarea incarcarii pe baza de temperatura, timp, minus deltaV sau combinatii intre ele.
Daca vrei sa te documentezi putin mai mult, arunca un ochi la incarcatoarele pentru modelism scumpe, acolo gasesti multe lucruri interesante. Masoara chiar si rezistenta/impendanta interna a acumulatorilor.
Înțeleg cum este cu încărcarea mai "blândă", dar C808 și C9000 au "soft" charging, și acolo dau tot cu 2A? Un link, ceva? Mulțumesc!

Au fost achizitionati acei

https://m.ikea.com/ro/ro/catalog/pr...ustainability_platform|201701131611132039_178

Maine ii am. In mod absolut incredibil, halucinant si de neinteles, pe ei scrie "Made in Japan". :nuts: Nene Ipman, sa fii sanatos si fara ursi polari in curte! :biggrin:
Abia astept sa vad cum se comporta.
Se știe de mult că acumulatorii de la Ikea și ăia de la Amazon basics sunt de fapt aceiași care sunt sub brandul Eneloop și nu este doar capacitatea "ciudată" (1900mAh pentru Eneloop și 2450mAh pentru Eneloop Pro), ci și modul în care se comportă (absolut identic cu Eneloops, descărcare foarte lentă când nu sunt folosiți, capacitate similară la evaluarea cu încărcătoare care măsoară capacitatea).

Revenim la Maha MH-C401FS: e chiar atat de evil cum spune Neo? Vad ca inca e in productie si se vinde la pret maricel (50$). Daca era cu buba, probabil ca il scoteau de pe piata...
Păi nu știu, mie mi-a stricat acumulatori, ție ți-a stricat acumulatori, filozofăm ce-i chestia care măcăne sau îi spunem rățoi? :biggrin:
 
Eu abia acum am citit in manual o chestie bolduita si underlined ca este interzis sa bagi acumulatorii in aparat inainte de a-l alimenta. Eu am facut intotdeauna fix pe dos. :capu: Deci parca i-as mai acorda o sansa. :biggrin:
 
  • Like
Reactions: Neo
Like pentru că încă mai ai manualul :smile:

Interesantă chestie, C9000 merge oricum și apoi îi dai ce să facă cu ei, iar C800 merge tot așa, acumulator întâi apoi în priză (deși merge și invers).



Mă întreb oare de ce.
 
Back
Top