Baterii Li-ion 18650

ipman

Membru Senior
Are cinva idee despre reglementarile din UE asupra transportului bateriilor cu litiu?

Am incercat sa comand din China si nu le livreaza in Romania, Suedia, UK si nu stiu de ce.
Daca incerc sa comand un aparat care le contine nu sunt probleme, dar separat nu se poate.
 
:what:

18650.jpg

18650_1.jpg
 
Si la mine vine un charger/battery bank de la Liitokala, mi s-a parut imbatabil la 3.99USD. Dureaza ciudat de mult shipping-ul, dar am poza cu plicul care e acum la "export hub".
Cat despre 18650, puteam sa fac comanda, dar cand era vorba de shipping aparea unavailable for your country.
burebista ce site e acela de pe care ai postat printscreen?
 
Moşneagu' a pus screen de pe AliExpress. Eu am comanda de pe 31 august, la magazinul Liitokala de pe Ali. :smile:

  • Export customs clearance complete

    2017-09-17 19:17:53

  • arrive export exchange

    2017-09-17 17:52:46
sau
2017-09-17 19:17 Exchange Bureau in Urumqi, has been exported

2017-09-17 17:52 Post Office in Urumqi's International Business Council, and has been exported to open

2017-09-15 19:17 Small bags Marketing Center in Urumqi, left, the next station "Urumqi airport"

2017-09-15 09:57 Packet of Urumqi Marketing Center has been

2017-09-06 14:16 Packet of Urumqi Marketing Center has been receiving and sending

2017-09-02 12:35 Electronic information has been received
Depinde de tracker. :biggrin:
 
Am aruncat si eu un ochi pe magazinul oficial, dar mi se pare scump.
Am cumparat Lii-100 cu $3.89 pe GearBest, pe site-ul oficial $5.99-7.99. Cam dublu.
 
Eh, pentru mine Lii-500 e jucarie. Eu cu de-astea care sunt cu niste ani lumina peste Lii-500. E drept, si pretul e mai mare, dar stiu calibrarea tensiunii, masoara impedanta/rezistenta interna, etc.

P.S. Omul eram chiar eu :smile:
 
Last edited:
In continuare: au aparut acumulatori cu litiu care pot fi incarcati pana la 4.35V fata de 4.20 cele normale.
Daca cumparati incarcatoare in perioada urmatoare, ar fi bine sa suporte si asta.
 
Caut acumulator (echivalent) pentru un action-cam Evolio iSmart FHD, ca rezerva. Ce stiu despre el:
- Li-ion 900mAh, 3.7V
- Dimensiuni: 33x30x11.5mm
- Contactele ca in poza.
Posibil sa fie identic cu ceva GoPro Hero4 . Nu are absolut niciun cod pe el. :frown:
Unde sa caut? Multumesc.
 

Attachments

  • batactcam.jpg
    batactcam.jpg
    354.2 KB · Views: 24
Bun, m-am lamurit: costa cat camera, daca nu mai mult. :biggrin: Trebuie mers cu ea in buzunar si comparat cu cele din magazin.
 
Nu știu de asta dar la GoPro erau bateriile 40$ bucata. Am gasit pe amazon la £24 pachet de baterii third party cu celule japoneze care țin mai bine decât bateria originală.

Guidelines:
- Capacitatea listată să fie apropiată de cea originală; 1000mAh este ok dacă originalul are 890. 2500 este dubios;
- Feedback la vânzător pentru acel produs în sine să fie bun; degeaba e super seller de fungicide, nu aia e important;
- prețul să nu fie exagerat de mic.


 
Nu m-am mai jucat cu acumulatori AA in ultima vreme. Trebuie sa cumpar 4 buc. Cerinta ar fi sa stea incarcati cat mai mult timp (daca nu sunt folositi). Deci ce marca sa iau si de unde?
 
Depinde la ce vrei sa-i folosesti! Pentru mine nu mai exista altceva in afara de Eneloop. Am folosit/folosesc Imedion si Powerex = bani aruncati de pomana.
 
Și eu tot cu eneloop votez. N-am încercat versiunea aia long life (pentru telecomenzi and stuff), dar în rest au ținut bine.
 
Cu toate ca Eneloop sunt (foarte) buni, iti recomand o fuga la Ikea unde vei cumpara acelasi lucru la bani mai putini. Se numesc Ladda si sunt facut in aceeasi fabrica.
Cei pentru consum mic sunt foarte buni, am multi in tot felul de dracii cu consum mic: cantar de baie si bucatarie, telecomenzi, aparate de masura, etc.
 
Last edited:
Back
Top