Banca in afara Romaniei

Fred

Membru Senior
Hello, din motive romanesti banca la care am contul de salariu si cardul s-a hotarat sa imi blocheze contul, in baza unui articol din contractul general cu clientii care spune ca sunt obligat sa le dau orice document doresc, oricand doresc. Nu glumesc, fix asta scrie.

Caut o alta banca cu care sa lucrez, nu pentru salariu ca aia nu prea se poate, dar macar un loc in care sa am un cont cu 2-3000 de euro si un card, in caz ca sunt vreodata in pana sa am posibilitatea de a trai pana rezolv problema.

Din motive pe care nu le pot scrie in public, administratia financiara mi-a pus si poprire pe salariu (pentru bani pe care trebuie sa mi-i dea ei mie), practic si pe asta pana o rezolv imi creaza probleme in viata de zi cu zi, de-aia caut un backup in afara Romaniei, ca sa nu se trezeasca astia din nou cu idei crete. Nici macar nu mai am orice fel de proprietate in Romania, ca sa am de platit impozite la primarie, dar aparent nu conteaza pentru ei. Ma gandesc ca la sume gen 2-3000 de euro nu se pune problema de supravegherea anti-terorism sau alte tampenii etatiste, dar mi-ar ajunge sa traiesc cateva luni la nevoie.

Help, please?

Fred

Membru Senior
Nu prea ma prind ce servicii ofera, dar la tot pasul imi cer numarul de telefon. Aparent la contul standard nu exista nici un fel de card Visa sau MasterCard, iar Premium e 30 de lei lunar, mai scump decat orice card la orice banca de care stiu. E ceva ce mi-a scapat mie?
Adaugiri ulterioare: am mai aflat cate ceva, dupa ce am sapat vreo ora prin forumul lor plin de plangeri, dar tot nu ma prind cum e cu cardurile si in ce limite se fac validarile de identitate, informatiile se contrazic si nimeni nu le lamureste oficial. Aparent sunt un startup plin de amatori care are mai mult succes decat au visat vreodata.

Are cineva experiente cu ei? Pozitive, negative, o sa fie primite.

Last edited:

Styr

Follower of the old ways
Sugar daddy
Despre Revolut este o discuție destul de lunga în ceva topic. Mă interesează și pe mine problema asta, folosesc Revolut de vreun an, dar încă nu am suficienta încredere în ei să îi fac main bank.
Ca alternativa rezonabilă am găsit n24, o banca germană, dar vroiau pașaport pentru identificare și al meu e expirat de ceva timp. Nu cred sa gsesti vreo banca de încredere care să nu îți ceară o grămadă de acte.

Quark

zis şi Brucan
Sugar daddy
Buna ziua. Suntem de la A.N.A.F. Urmarim cu interes aceasta discutie de pe forumul Dvs. :tongue:

puterfixer

Administrator
Sugar daddy
N24 e una din băncile online germane (cum sunt și DKB sau ING-DiBa), dar e posibil să presupună că locuiești în Germania. Nu strică să încerci. Serviciile bancare sunt de obicei condiționate de rezidență în țara respectivă. Când am plecat din Ro a trebuit să închid conturile de la ING pentru ca să nu mă trezesc că mi le închid/blochează ei forțat când condiția contractuală de rezidență în România nu mai e îndeplinită după 6 luni. Probabil paradisurile fiscale sunt mai relaxate cu regula asta.

Styr

Follower of the old ways
Sugar daddy
N26(nu 24:tongue:) accepta si clienti outside of .de, dar era mai ciudat cu identificatu, vroiau pasaport si cardu ti-l trimiteau doar in tari din zona euro parca. Erau ceva gimmicks, dar nimic iesit din comun.

Last edited:

Mistral

Alien
Revolut are acum licenta de banca, deci e destul de safe, sigur suficient de safe pentru 2,3 mii de euro. La free account un card fizic costa cativa lei, one time, daca nu prinzi ceva oferta. E chiar OK la ce ofera si daca nu faci schimburi valutare in weekend, are curs super bun.

Daca vrei o banca traditionala, majoritatea ofera conturi pentru nerezidenti dar trebuie sa mergi personal sa-ti deschizi contul si deobicei nu ai toate servicile (tipuri limitate de conturi, fara mutual funds, credite, etc.). Dupa ce ai cont, cardul ti-l trimit prin posta, ai e-banking, e relativ straightforward. Costurile pot fi destul de mari (gen 100 euro pe an administrarea contului) dar noh, tu stii cand de mult esti dispus sa platesti privilegiul de a avea niste bani care nu-s la discretia ANAF-ului sau din care o sa plateasca baietii datoria externa cand shit hits the fan cum au facut la greci. :smile:

Last edited:

jarod

Super Moderator
Sugar daddy
N26(nu 24:tongue:) accepta si clienti outside of .de, dar era mai ciudat cu identificatu, vroiau pasaport si cardu ti-l trimiteau doar in tari din zona euro parca. Erau ceva gimmicks, dar nimic iesit din comun.
Nu pare a fi disponibil în România. Am vrut și eu să-mi fac la ei înainte să-mi fac la Revolut.

Fred

Membru Senior
N26 e disponibil in Eurozone, nu accepta Romania ca tara de rezidenta, am incercat un pic mai devreme. Incerc Revolut.

Olivian Breda

Internet marketer
Habar n-am de mai multe detalii, dar știu că Estonia ofereau servicii foarte OK de genul obținut pașaport doar prin lucruri electronice, și ulterior alte servicii (probabil inclusiv card bancar). Dar nici nu știu exemple, nici alte detalii nu am. Probabil însă este mai scump ca Revolut.

Last edited:

Fred

Membru Senior
Pana acum Revolut pare OK, in afara faptului ca orice se face doar prin aplicatia de telefon si ca o sa primesc cardul fizic peste vreo 2 saptamani. Banii alimentati au intrat pe loc, inca nu am facut vreo plata sa vad cum merge pentru ca nu am avut ce plati, dar o sa incerc si asta cat de curand.
Ce nu scrie nicaieri pe site e ca pe oricare plan, inclusiv cel gratuit, se pot face oricate carduri fizice. Restul diferentelor sunt cele listate pe site.

LNT

Meşter Strică-Tot
Sugar daddy
Merg bine si platile, mai nou folosesc doar cardul virtual pentru plati online (cumparaturi si utilitati) si nu mi l-au refuzat nicaieri. Dar nu cred ca avand cont intr-o banca europeana te va scapa de Fisc. Daca vor sa ajunga la tine, vor ajunge, doar ca momentan sunt ocupati ca-s folositi pe post de ciomag de catre smardoii aflati la guvernare.

Fred

Membru Senior
Chestia e ca nici macar nu au de ce sa vina dupa mine, imi sunt ei datori dar nu si-au reglat contabilitatea si pana o fac m-am trezit cu complicatii.

miahi

Wizzard
Sugar daddy
2 chestii interesante cu Revolut zilele astea:
  • un coleg a folosit asigurarea de călătorie de la ei; și când era în Mexic s-a trezit că nu mai are asigurare, pentru că se iau bani zilnic și întotdeauna dintr-un singur cont (nu se face automat schimb valutar) așa că atunci când a rămas fără bani în contul din care luau a rămas fără asigurare (nu se mai poate face alta dacă ești deja acolo și nici n-a reușit să facă ceva la telefon cu Revolut); of course, nu e nicăieri specificat că se întâmplă asta și nu a primit vreo notificare gen "bă, nu mai ai bani, îți tăiem asigurarea".
  • altcineva a cumpărat bilete de avion cu Revolut (cam 2000€); avea în cont fix cât avea nevoie pentru bilete; le-a luat dar Revolut afișa că în cont sunt MINUS valoarea (ca și cum ar fi făcut tranzacția de 2 ori, avea 2000€, la prima tranzacție a ajuns la 0 și apoi -2000€). Ceea ce e aproape imposibil, pentru că Revolut e kindof prepaid, nu e card de pe care să poți scoate mai mult decât e efectiv pe el. S-a târguit cu Revolut vreo 2 săptămâni la telefoane, cu promisiuni că mâine se rezolvă. După alea 2 săptămâni s-a trezit că Revolut i-a făcut topup automat (de pe cardul de pe care mai făcuse topup și e salvat în aplicație) cu încă o dată suma aia (adică i-au luat efectiv de 2 ori banii și de pe cardul de la banca din RO fără să anunțe). Saga continuă.

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
LOL și lumea se plângea de PayPal. Sigur nu a dat click aiurea pe-acolo sau să-l fi sabotat browserul/site-ul?

ipman

Membru Senior
Pana acum Revolut si TransferWise ireprosabil. Dar cu domiciliul in SE, pasaportul romanesc, nu au cerut dovada de rezidenta.
N26 nu merge in Ro, nu mergea nici in SE, dar recent au deschis.
Cu fiscul n-ai treaba atat timp cat banii sunt deja impozitati, de-aia sursa trebuie sa fie un card pe numele tau din tara de domiciliu.

Top Bottom