Bacul la romana

Uite, sa dam cartile pe fata: intotdeauna in viata cand faci o alegere iei in calcul ce ai de castigat, ce risti si ce ai de pierdut.
Din tara poti sa pleci si cu 30eur, atat costa un zbor low-cost catre UE. Dar sa nu crezi ca daca ajungi acolo criteriile se schimba, ba dimpotriva sunt mai dure din cauza ca nu stii limba locala.
In orice tara este nevoie de muncitori necalificati sau cu putina calificare, care lucreaza sub un sef care le vorbeste limba. Desigur, asta vine impreuna cu multa munca fizica si trezit mai dimineata de 8-9, mai degraba pe la 5-6.
In viata lucrurile sunt complicate: ascensiunea ta in societate depinde de multe, de unde incepi, cu ce te ajuta parintii (la momentul potrivit), mediul in care traiesti, inteligenta si pregatirea ta si norocul pe care-l ai.
P.S. Am lucrat foarte multe nopti, ajunsesem sa nu mai stiu de ce e lumina afara, creierul nu mai putea sa proceseze succesiunea zi/noapte din cauza ca nu vedeam nici macar o fereastra. Stiu foarte bine cum e sa lucrezi noaptea, dimineata, ziua, seara, pe toate le-am bifat. Dar toate astea ar fi bine sa le faci la varsta potrivita, la peste 40 de ani n-o sa-ti mai placa sa faci asta. Oricum ar fi prea tarziu sa mai schimbi ceva la varsta aia, in special daca ai copii.
 
Sfatul e decent, problema e ca plodul pina nu isi prinde el mina la usa ...degeaba ii tot zici, tot ca el vrea sa faca. Si face.
 
Eu chiar te incurajez sa mergi in alta tara. Am lucrat multa vreme in sudul Spaniei. Programul de lucru nu era chiar asa nasol, ne trezeam cam pe la 9, ne beam cafeaua si apoi venea o masina sa ne ia la treaba. Pe la 6 seara terminam si intra mega misto cate o cerveza inainte sa masa. Aveam timp in fiecare weekend sa ma duc la plaja si am vizitat foarte multe locuri. Mi-a placut super mult Madridul si Barcelona. Am rupt barurile si cluburile in Ibiza.
Apoi am zis ca e cazul sa si pun niste bani de-o parte si sa-mi intemeiez o familie. Lucrez acum in UK, e drept ca ma trezesc la 6 dimineata si plec chiaun la munca dar asa cum zicea si ipman, o vreme e ok sa stau inchis in birou. Am invatat multe aici, nu mai e asa distractie si seful e nasol rau. Seara in schimb ies cu baietii de la munca, ne imbatam si agatam gagici din tari straine pe Tinder care ne cred englezoi cu bani. Am si cheia unui Jaguar de la un prieten din cand in cand si ma cred lord si le pun sa-mi zica "sir".

Cat despre bac, e simplu. Am fost la pregatiri si am incercat sa nu chiulesc de la ele prea mult. Era si mai simplu atunci cand am facut eu caci nu existau pacanele si cand chiuleam puteam cel mult sa ma duc la o sala cu jocuri pe PC sau Internet, de unde de fapt am si invatat de la un baiat sa fac siteuri si sa sparg servere. Ce fain mai era. Apoi in ultima saptamana am invatat toate comentariile si la romana iar la matematica si la fizica nu a fost deloc complicat sa-mi fac pe telefon copiute la formule ca atunci profii habar nu aveau de telefoane putin mai smart.
 
Back
Top