Audio / Vinyl

La fel ca mai inainte. Adica mi-ar placea, dar ar fi o piesa de mobilier in cea mai mare parte a timpului, pe care ar trebui sa o feresc cu maxima atentie de cel mic. :smile:
Am ajuns de imi vand boxele floorstand fiindca aduna praf si ocupa loc, fiind utilizate mult mult prea rar din pacate. Deocamdata o sa raman la un aparat tip all-in-one (ma uit la un NAD C338 sau Yamaha R-N602, care fac si streaming si au si DAC integrat) impreuna cu niste bookshelf-uri (am deja, Wharf Diamond 122).
@Q: da, cam asa ceva. :wink:
 
  • Like
Reactions: Dan
Am găsit ceva interesant - The David W. Niven Collection of Early Jazz Legends, 1921-1991. 637GB de jazz absolut moca, cu comentarii și adnotări :love:

Acum întrebarea este, cum downloadez absolut tot de acolo? Că dat click pe fiecare este oribil :smile:
 
Last edited:
Te duci pe rutracker.org si le iei de acolo? :goofy: Muzica de acest gen si vechime este de multe ori free, nu mai exista drepturi de autor pentru ele. Mai stiam un site, imi scapa acum, de unde lua lumea muzica veche sa faca extra music packs pentru jocurile Fallout, tot asa, erau complet free si nu puteau aparea probleme legale.
 
Păi nu aia mă interesează, mă interesează cum le pot downloada pe astea "la calup" în loc să intru pe fiecare și să dau click pe fiecare chestie. În fine, oi face-o și pe-asta dacă nu este vreo altă soluție apoi vă cer 5$* pentru efort ca să-l pun pe FTP :goofy:

*de persoană :biggrin:
 
Nu simt nevoie sa aleg decisiv intre mp3, CD, vinyl, streaming. Mie chiar imi sunt toate utile.
Stickul de mp3-uri imi este comod in masina. CD-urile imi convin pentru raportul zgomotul de fond redus, dimensiunile reduse fata de viniluri, cost mai mic.
Streamingul (folosesc Spotify) ma ajuta mult cand scotocesc dupa trupe, muzicieni, albume.
Discul vinil este o alegere personala care tine oarecum si de tabiet. Am inceput sa cumpar albumele care chiar mi-au placut si pe care tin sa le am in colectie.
E o dambla din tinerete sa adun in colectie toate discurile King Crimson (printre altele).
Daca insa iti pasa de sunet, investeste prima data in niste boxe bune, amplificator si un pickup / doza.
Daca doar "vrei sa asculti ceva", iti ajunge un telefon mobil cu Spotify si o boxa wireless.
E loc pentru toti sub soare.
 
După ce am descoperit că mașina mea acum știe de FLAC am devenit interesat. Apoi mi-am dat seama că mp3urile vechi poate au fost codate prost.

Din păcate nu. Chiar contează uneori sursa audio.

Problema mea este că vreau ca banii mei să îi văd după ce i-am dat. În privința audio pentru mine înseamnă un raft din bibliotecă cu CDuri şi casete (da, încă mai am casete audio).

Spotify sunt bani dați care nu se mai întorc. Un fel de chirie vs ipoteză, mi se pare că depinde în ce punct din viață ești :smile:


 
Eu personal am auzit calitate de Tidal de mi-a picat falca, daca asta-i ce-ti doresti cel mai mult se poate si cu streaming. Dar aici sunt cu Neo, nu vreau sa-mi dispara subit toata colectia de muzica pentru ca s-a inchis serviciul, sau au triplat pretul, sau poate nu am net in acel moment din cine stie ce motiv. Deci nu am niciun abonament si nici nu o sa am vreodata, probabil, dar mai ascult de la amici. :biggrin:
 
Ipotecă* nu ipoteză, prea târziu să editez acum.

Nu spun că Tidal nu-i fain dar mă uit la Netflix cum bagă/scoate filme și seriale de azi este, mâine nu mai este.
 
Eu aș propune să nu vă excitați și să vedem ce mai zice Doublez peste trei luni, când o mai trece pe la noi. :smile: Dacă.
 
Meanwhile io am pus la mezat colecția de CD-uri, pe gratis ca să mă scutească de un drum la firma de reciclare. În rarele ocazii când am câteva minute undeva ca să ascult ceva ce mi-am amintit, n-o să zic gândului "staiașea, abține-te până ajung acasă să bag CD-ul", ci clicka-clicka pe telefon și-n 4 secunde ascult ce am vrut. Da, nu e perfect, dar nici condițiile de ascultare nu sunt perfecte când mi se pune pata. Probabil merg contra curentului, o fi semn că întineresc? :biggrin:
 
Meanwhile io am pus la mezat colecția de CD-uri, pe gratis ca să mă scutească de un drum la firma de reciclare. În rarele ocazii când am câteva minute undeva ca să ascult ceva ce mi-am amintit, n-o să zic gândului "staiașea, abține-te până ajung acasă să bag CD-ul", ci clicka-clicka pe telefon și-n 4 secunde ascult ce am vrut. Da, nu e perfect, dar nici condițiile de ascultare nu sunt perfecte când mi se pune pata. Probabil merg contra curentului, o fi semn că întineresc? :biggrin:
Nu intineresti dar asa e cand ai copii.
 
Back
Top