Articole interesante din presă sau de pe bloguri

M-am uitat pe respectivul slideshow, a dispărut colorata noastră.
În altă ordine de idei, măcar ea a votat :biggrin:
 
Episodul 1 - Avocatii

Plecat de la sediul hotilor de la ILCOR S.A., m-au innecat sentimentele de furie, nedreptate, neputinta si, cel mai rau, sentimentul ca tocmai fusesem violat de o banda de talhari (imi cer scuze celor ce au patit asta sexual, dar cred ca sentimentul mental cu care am ramas eu este similar). Decis sa nu fiu o victima neputincioasa, am inceput sa ma documentez, sa citesc legile strambe in baza carora actioneaza ei, sa ii lovesc pana ii infrang. Am apelat la bunavointa si ajutorul lui <beep>, singurul avocat pe care-l cunosc (si despre care stiam ca este fff bun in ceea ce face). As spune ca am fost inspirat sa fac acest lucru, deoarece, dupa cum aveam sa aflu ulterior, legile tarii in care traim nu sunt neaparat logice si legale. Recomand oricarei persoane care pateste asa ceva sa apeleze la un avocat, recomand cu caldura firma lui <beep>, mai ales c-or sa-si faca mana cu mine pana la capat :smile: ...

Sursa aici
 
Bai, mersi de link. Unui prieten tocmai i-au saltat-o exact in aceeasi situatie ca tipului cu blogul. I-am zis sa-si caute avocat.
 
Un interviu destul de interesant cu doamna Renate Weber, europarlamentar PNL.

... Rep.: Care-i filosofia după care funcţionează România astăzi, după 20 de ani de la Revoluţie?
R.W.: În ultimii 20 de ani, ca şi în deceniile comuniste, filosofia a fost supravieţuirea. Dacă în anii ‘70-‘80 am fi avut curajul unei opoziţii faţă de regimul comunist, dacă ne-am fi asumat ca popor demnitatea opoziţiei (nu aşteptînd de la cîţiva disidenţi să ne spele onoarea), atunci asta ne-ar fi fost filosofia şi acum, una a demnităţii. ...

Sursa aici
 
"Un roman a fost obligat de instanta sa plateasca daune civile de aproape 3.000 euro pentru ca a pus pe internet materiale piratate

Un utilizator roman de DC++ ales la intamplare a fost obligat sa plateasca 2.950 euro daune civile catre industria muzicala pentru ca a pus pe internet muzica protejata de drepturi de autor, arata un comunicat al Asociatiei Industriei Muzicale din Romania. Asociatia a considerat ca a fost lezata prin activitatea utilizatorului, apreciind daunele la 2.950 euro, acestea reprezentand contravaloarea a 295 de produse piratate.
[...]"
Link.
 
Eu. Huburile 31337 de muzică obscură au mult mai multă muzică obscură decât ce se găsește pe trackerele private de muzică obscură.
 
Back
Top