Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Rat Neurons in a Dish Now Playing Flight Simulator
The "brain" is a small puddle of 25,000 living neurons taken from a rat's brain and cultured in a glass dish. The aircraft simulation of an F-22 fighter jet feeds data into the grid about flight conditions; whether the plane is flying straight and level or not. The neurons analyze the data and respond by sending signals to the plane's controls.
At first, the simulated plane drifts randomly. But the neural network slowly learns; currently, the brain can control the pitch and roll of the simulated craft in most weather conditions, including storms and hurricane-force winds.

Scientists Discover Gene Therapy for Depression
Scientists have discovered a new gene that makes mice happy. Debonnel and his colleagues achieved this effect by creating and breeding mice lacking a gene (TREK-1) also found in humans that affects the transmission of the mood-modulating chemical serotinin.
 
Dacă ştirea e adevarată, ce fac acum chinezii nu diferă de ce făceau americanii prin anii '80. Dar mie-mi pare sabotaj american ieftin, din seria "jucării chinezeşti cu plumb", "haine chinezeşti care iau foc pe tine", etc.
 
Concluzia mea după ce am citit articolul a fost că focurile au existat doar că era foarte greu să fie filmate în toată splendoarea lor ...
 
Nu ştiu alţii cum sunt, dar eu când mă uit la câte un interviu luat unui candidat la preşedinţia sau la vice-preşedinţia americană, îmi vine să îi iau pe "moderatorii" români de pe la televiziuni şi să îi arunc în Atlantic.

Material de studiu găsiţi pe YouTube cât poftiţi. Un exemplu ar fi interviul de la CBS luat de Katie Couric candidatei republicane Sarah Palin.
 
Dacă ar pune moderatorii noştri întrebări de-astea, chiar ar ajunge în Atlantic. Cu televiziune cu tot, probabil.
 
Scrisoare pentru Mircea Geoana

Stimate domnule Geoana,
Am aflat cu interes de generoasele dumneavoastra promisiuni electorale si mai ales de cea legata de cei 20.000 de euro pe care ii promiteti romanilor daca se intorc in tara. Sigur, asta in cazul in care veti cistiga alegerile...
Sint unul dintre romanii inzestrati cu abilitati paranormale, de clarvazator. M-am intors in tara (din Statele Unite) inca din 2002. ...


Sursa aici
 
Probabil nu e ceva senzational, e doar vorba de o parctica traditionala sa faci marea rosie si sa nu ai nici un motiv economic sau reational de orice natura. Ah, aici.
 
Back
Top