Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Păi e echivalentul lui Picasa pe vremuri, când puteai face tagging ușor la oamenii care apar din poze. Numa' că acum acceleratorul ăsta permite să folosesc același algoritm offline, în NAS-ul propriu. Ce să se întâmple cu datele alea care-s pe NAS și nimic în cloud?
 
Da' noi nu discutam un pic si despre viitoarea pana de curent a austriecilor?

Am chef sa discut pentru ca fix acum ma alimentez din doua baterii de moto. Curentul e picat de juma' de ora.

Oare cat timp ar trebui sa astept inainte sa inchid electronicele si sa conectez frigiderul?
 
Sa inteleg ca inca nu ai generator?! Daca nu, ce mai astepti? O sa fie bataie mare pe ele la prima avarie majora din cartier (sau la urmatoarea stire despre o posibila iminenta furtuna solara).
 
Da' noi nu discutam un pic si despre viitoarea pana de curent a austriecilor?
(în cazul în care vorbeai serios)

Fake News. Despre isteria „pană de curent în Europa”. Cum un material informativ din Austria dă bine, de Halloween, în România - Editia de Dimineata https://editiadedimineata.ro/fake-n...-din-austria-da-bine-de-halloween-in-romania/

"Repercutând o știre pe jumătate documentată, pe jumătate neînțeleasă și transformând-o, până la urmă, într-un veritabil Fake News. Pentru că ce este un Fake News decât o dezinformare care are (sau ar putea avea) la baza un grăunte de adevăr?"
 
Fake News. Despre isteria „pană de curent în Europa”.
Mai degrabă hopium și copium că "și la ei" este la fel de rău ca în România cu penele de curent.

Nu. Nu este. Nici pe departe. Până să mă întorc în România nici nu știam că se mai întrerupe curentul. Aici la fiecare furtună sar toate siguranțele și pică netul și curentul la modul (aproape) regulat. Și asta într-o zonă a Bucureștiului considerată hiper civilizată.
 
WhatsApp removes online requirement for use on multiple devices - PhoneArena https://www.phonearena.com/news/whatsapp-android-iphone-update-multiple-devices_id136240

As some of you may already know, if you want to use WhatsApp on desktop, you must have your smartphone connected to the internet to have your conversations synced.

The new feature that’s been in beta testing for several months allows WhatsApp users to disable the requirement and have WhatsApp run on any linked device without your smartphone being connected to the internet (via GizChina).
 
Black Fraierday în România - negustorul prins cu țeapa aruncă un whataboutism ca justificare.

 
Jurnalism de proastă calitate, care a citit în diagonală o discuție pe HackerNews și apoi a scris repede un articol ca să fie primii în page rank.

Se pare că au fost 3 useri ai căror conturi au fost compromise, probabil acum vreo 5-6 ani, și datorită unor plugin-uri de browser + posibilă setare de autofill + ulterior phishing targetat (link care funcționează o singură dată) + condiția generală de user prost care acuma are o singură parolă în grijă și nici aia nu o schimbă periodic, nici măcar o dată la 5 ani.

 
Când primesc câteodată feedback la ce postez pe XF, îmi vine de multe ori să zic "Da, are dreptate, cum nu m-am gândit la asta?".

Am toate datele să ajung și eu la concluzia de mai sus (OK, nu și linkul de pe reddit), dar n-am ajuns la aceleași concluzii, și acum sunt mai luminat.

Mulțumesc de completări, sunt foarte utile. :smile:
 
Mda, din partea cealaltă, atitudinea "question everything", chiar dacă se dovedește de multe ori sănătoasă, îi calcă pe nervi pe unii. Și e și consumatoare de energie, să verifici ce n-a verificat un "jurnalist".
 
Question everything.jpg
 
Plajă sălbatică nu mai e la Corbu de mult timp.
Prin 2004 (sau cam pe acolo) a aparut o vilă, pe un colț de faleză mai stîncos, cred că e actuala vilă Aurora. Se zvonea că e vila lui Adrian Năstase, prim-ministrul. Mă rog, încă era de mers la Corbu pe vremea aia, nu prea știa lumea de colțul ăla de rai.
Apoi, după niște ani, chiar in mijlocul "golfului" a răsărit o mîncătorie, care a tot crescut și a crescut. Odată cu ea au crescut și mormanele de gunoaie (mi-a venit sa vomit cînd am dat o fuga pe acolo și am vazut linia de gunoaie întinsă de la un capat la altul al golfului, la jumatatea distanței dintre apă și crîșmă; noi ne mutaserăm deja la Vadu, alungați de mîrlănimea care deja se înfiripase la Corbu).
Iar și mai apoi au apărut campingurile de lînga vila Aurora, cel cu mai cu moț fiind Teepee-ul lui Andrei Nastase. Da, băiatul fostului prim-ministru. Mafia.

Cică tot mafia politica ar fi plantat și mini-cartierul care răsare acum - sau așa bîrfește radio-șanțul. Păi, zău, altfel cine și cum? Era de așteptat, terenurile de la Corbu se tranzacționează pîna și pe olx de ani și ani și ani.
Fiți pe fază, urmează Vadu în cîțiva ani, deși acolo treaba e mai nasoala pentru "investitori" dat fiind că ar trebui construit pe mlaștină și nisip, nu pe teren ferm ca la Corbu. Pînă și utilitățile sunt, hăt, departe. Dar daca interlopul Bosoancă a reușit să își facă mîncătorie fix pe plajă ... mafia de ce nu ar reuși mai mult de atît?

Calin Dejeu e o minune de om, de ani de zile se zbate să apere și să ocrotească micile mari minuni de le mai avem/aveam prin țara asta. Nu îl cunosc, dar via alți biologi tot am auzit de el. Si de alții ca el.
Dar degeaba, peste tot în lumea asta mafia s-a pus pătură peste cei onești și le-a astupat strigătele. Unde ești tu, Tepeș doamne?
 
Last edited:
Dar degeaba, peste tot în lumea asta mafia s-a pus pătură peste cei onești și le-a astupat strigătele. Unde ești tu, Tepeș doamne?
Ar trebui să ne uităm în stânga și în dreapta pentru motive, nu să ne miorlăim după Țepeș. Democrațiile primesc exact ce merită, și este ok așa. De-aia democrațiile cu oameni care înțeleg responsabilitatea votului o duc relativ bine (e.g. Canada, NZ), iar alea cu oameni care no comprende o duc absolut prost.

e.g: lol

Boris Johnson’s government is being accused of a “straightforward breach” of its election manifesto promise to match billions of pounds worth of EU development funding for UK nations and regions after Brexit.

The government pledged in its 2019 election manifesto that a new Shared Prosperity Fund would “at a minimum” match the £1.5bn a year in EU regional funds that was returned to the UK from its EU membership contributions, and “reaffirmed” that commitment in last October’s Budget. These “EU structural funds” were designed to support economic development and reduce regional inequalities, particularly through investment in small businesses, skills and innovation, the green economy and other infrastructure projects. However, the devolved administrations and some English regional authorities say they face being left hundreds of millions of pounds out of pocket after the government unveiled a fund worth an average of £870mn a year over the next three years.

The Welsh government said that its calculations found that Wales would be “close to £1bn” worse off over the next three years, comprising £750mn in “lost” structural funds and £242mn in support for farmers. “It’s a straightforward breach of the manifesto pledge,” said Vaughan Gething, the Welsh economy minister in an interview with the Financial Times, adding that sports and apprenticeship programmes were facing real-terms cuts as a result. Scotland’s governing Scottish National party said a reduction to the EU structural funds would hit “key projects and communities”. Scotland should not receive “one penny less” than under EU membership, said Alison Thewliss, an SNP MP and Treasury spokesperson. In Northern Ireland, the loss of EU funding could amount to £65mn a year, according to official presentations to a Stormont budget committee hearing this month, which also estimated losses of up to 6,000 jobs and more than £500mn in investment. English regions are also facing cuts, according to analysis commissioned for the Northern Powerhouse Partnership, a regional economic lobby group, which found that funding in areas such as Teesside and Leeds could fall by up to 50 per cent.

Henri Murison, director of the partnership, said the figures exposed “the gap between rhetoric and reality”, accusing the government of “broken promises” on retaining regional investment post-Brexit. “Many of the places that stand to lose out the most under the current funding formula are the ones most in need of serious investment.” The Shared Prosperity Fund is set to launch in April, with the government committing £400mn this year, rising to £700mn in 2023-24 and finally to £1.5bn in the final year of the spending review in 2024-25. These funds will replace EU structural funds, which were agreed on a seven-year cycle and totalled £10.5bn for 2014-2020, the last period for which the UK was a member of the EU.

Typically, funds agreed for development projects falling in the latter parts of a seven-year cycle would continue to be disbursed for up to three years after the funding cycle ends, meaning EU regional funds are still being paid out in the UK up until at least 2023. Gething raised concerns last October with Michael Gove, the UK minister for levelling up, that the government in Westminster was double counting, or “netting off”, payments from the past EU settlement in order to make good on its promise not to see a diminution in regional funds since 2020. “Instead of having fresh or new money to commit each and every year, the UK government is including spending committed under previous years in its calculation for this year’s funding,” he said.

The levelling up department confirmed that the UK government spending would not match the £1.5bn average EU payments until 2024-2025. It added that devolved administrations could also access regional finance funds via the British Business Bank. “We have been clear throughout that UK-wide funding for the UK Shared Prosperity Fund — worth over £2.6bn [over three years] — will ramp up to at least match receipts from EU structural funds, which on average reached around £1.5bn per year,” it said. However, October’s Budget documents said that the Shared Prosperity Fund “will at a minimum match the size of EU Funds in each nation and in Cornwall, each year”.
 
Pai dupa cum zice si Neo mai sus aparent Tepes a emigrat si el. Totul se transforma ..
Cat despre Brexit ... eu zic ca multi oameni din UK s-au obisnuit cu binele pana a venit cineva si a stricat jucaria. Acum se vede ce s-a stricat, dar reactiile lipsesc pentru ca inca nu a ajuns cutitul la os.
Chestie care este valabila si aici, cu variatiuni locale. Dar aici merge jucaria, poate nu atat de bine ca acum 20-30 ani dar tot merge relativ bine comparat cu multe alte "locuri".
 
Back
Top