Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Ei zic că merge Win 10 Pro.
Știu că merge, dar doar modelul de vârf vine cu Pro, restul vin cu Home și Pro nu e opțiune. Știu că pot face upgrade și ulterior, dar e mult mai scump decât să-l cumpăr OEM. Good luck to them, eu rămân la Macbook vs Surface Pro, deocamdată.
 
Poate imi scapa ceva, dar daca te duci la DiY si-l configurezi manual poti pune Pro pe orice piese vrei tu. Am selectat cel mai ieftin procesor si "none" peste tot pe unde se putea si tot aveam Win 10 Pro.
 
Poate imi scapa ceva, dar daca te duci la DiY si-l configurezi manual poti pune Pro pe orice piese vrei tu. Am selectat cel mai ieftin procesor si "none" peste tot pe unde se putea si tot aveam Win 10 Pro.
Da, dar nu am chef să asamblez laptop-uri.

Mă rog, treaba lor. Când clientul tră' să facă tumbe pentru chestii simple de nivelul alegerii sistemului de operare OEM, ceva e putred în Danemarca.
 
Laptopu' ala e mai usor de asamblat decat un desktop, dar OK, fiecare cu ale lui. Dar nu stiu de ce si-ar dori cineva un laptop modular/asamblabil daca nu are de gand sa faca acest lucru.
 
The hardware is also nearly flawless, though I do have a few minor caveats. The computer ships disassembled: you have to open it and install your RAM, SSD, and wifi card. The first two were easy — the third was a major pain in the ass.

The standard wifi card antenna cables are absurdly fiddly, and the Framework documentation wasn’t clear enough to see me through. However, when I tweeted to the company about it, they responded swiftly with a video that demystified it.
Luati si cumparati, ca sa-l ajutati pe bietul Linus, ca are ceva bani bagati acolo.
 
Last edited:
Clar dubios :biggrin:

În altă ordine de idei, probabil era Windows va începe să apună în curând. Ultimul bastion erau jocurile - deși suita Adobe încă ține mulți oameni pe Windows, inclusiv pe mine.

Faptul că Windows 11 este legat de un modul TPM 2 și personal cunosc o groază de oameni cu sisteme de mii de $ care nu au așa ceva - plus o grămadă de hardware funcțional care iar nu dispune de asta -> cuplat cu alegeri de design pe care le-aș numi blând "questionable" => meh.
 
Microsoft is announcing today that it won’t block people from installing Windows 11 on most older PCs. While the software maker has recommended hardware requirements for Windows 11 — which it’s largely sticking to — a restriction to install the OS will only be enforced when you try to upgrade from Windows 10 to Windows 11 through Windows Update. This means anyone with a PC with an older CPU that doesn’t officially pass the upgrade test can still go ahead and download an ISO file of Windows 11 and install the OS manually.

 
.
Clar dubios :biggrin:

În altă ordine de idei, probabil era Windows va începe să apună în curând. Ultimul bastion erau jocurile - deși suita Adobe încă ține mulți oameni pe Windows, inclusiv pe mine.

Faptul că Windows 11 este legat de un modul TPM 2 și personal cunosc o groază de oameni cu sisteme de mii de $ care nu au așa ceva - plus o grămadă de hardware funcțional care iar nu dispune de asta -> cuplat cu alegeri de design pe care le-aș numi blând "questionable" => meh.
Windows 10 va avea suport până prin 2025. Până atunci, o grămadă de lume va avea calculatoare mai noi. Dincolo de 40 ani, oamenii se gândesc de două ori înainte de a-și bate capul cu un sistem de operare necunoscut.

De exemplu, obsesia mea cu Windows Pro vine de la faptul că eu îmi criptez hdd-ul, în caz că pierd/mi se fură calculatorul, iar Bitlocker "just works". Știu că există și soluții open-source (e.g. VeraCrypt), dar "if it works, don't fix it". Când e vorba de securitate (sau business), cea mai bună soluție e cea pe care o stăpânești.

Din același motiv sunt reticent de ani de zile să trec pe Mac, deși e recomandarea mea standard pentru orice end-user care mă întreabă de un laptop. Deși eu practic rulez pe un "sistem de operare" Mozilla, adică Firefox și Thunderbird, care mi-ar lua 5 minute să le reconfigurez pe un Mac, know-how-ul meu de Windows, mai ales la capitolul optimizări și securitate, nu e portabil. Windows-ul meu 10 Pro e atât de bibilit și optimizat încât e practic custom (de exemplu, arată mai mult a Windows 7 decât 10). Mi se pare incredibil că zbârnâie pe un Surface Pro 2017 cu i5 și doar 4 GB RAM (cumpărat nou la o reducere nebună, cu doar 375$ inclusiv tastatura), și asta cu vreo 50 tab-uri în Firefox și multiple programe deschise în același timp. Cât timp nu mă joc, nu simt mare diferență față de vechiul meu Lenovo cu 24 GB RAM. That's how good Windows is, in the right hands.

La modul foarte obiectiv, Windows a devenit un sistem de operare absolut superb, cu nimic mai prejos de Mac OS (care e pe Macbook Air-ul soției; I'm also an iPhone and iPad person). Doar meniul Start mă calcă pe nervi, așa că am Open Shell instalat.
 
Last edited:
Ceea ce este aberant este că PCuri cu componente absolut top-end luate anul ăsta nu au TPM2 și oricum sincer fuck TPM2.

Da, de acord cu tine că ce funcționează funcționează și mai bine lași în pace (deși uneori sunt adeptul if something isn't broken, fix it until it is :biggrin:).


Ca posesor de Mac din 2013 pot spune că know-how-ul tău de pe Windows nu te va ajuta cu nimic pentru că o grămadă din chestiile care fac Windows vulnerabil nu există pe Mac - majoritatea malware-ului este scris pentru Windows iar pentru Mac există o chestie faină numită Little Snitch - care blochează inclusiv sistemul de operare să "phone home". Este soluția de-facto (într-adevăr, 3rd party, dar pentru Windows doar Glasswire este similar și Glasswire la mine are stroke odată la 2 zile de trebuie restart) pentru securitate - nimic nu-i scapă și orice este blocat by default. Ia vreo 2 zile să te obișnuiești și să-i dai de cap, dar cam atât. Criptarea la Mac este full disk encryption, o face oricând vrei fără să pierzi datele. Optimizări iar nu ai nevoie, OS X este incredibil de light - eu rulez Catalina pentru că nu am nevoie de upgrade dar rulează pe același hardware din 2013 cu doar 16GB RAM mai bine decât PCul meu cu Windows din 2015 cu 64GB RAM.

Ce vreau să spun este că Windows-ul tău optimizat este la fel ca un OS X neoptimizat (că nu are nevoie) și asta out of the box - dpdv al vitezei, securității, reliability. Da, Windows 10 Pro este ok, dar nu-l pot considera superb pentru că superb mi se pare OS X și to a degree Linux. Iar cea mai importantă și faină chestie care lipsește din Windows este un terminal bun cu comenzi utile "din prima". Da, există Windows Terminal cu WSL2 dar... nu este deloc la fel și sunt probleme nasoale cu anumite libs și cum accesează discul - e un fel de hacky hacky 2 dolla' solution imo (ca idee, prefer să folosesc Macul pentru compilări și make file decât să fac setup la environments sub Windows). Am reușit o oareșce integrare de workflows dar dacă se strică ceva cu un Windows Update sar pe geam :biggrin:

La modul foarte obiectiv, Windows se comportă ca un malware out of the box - din păcate.
 
Powershell este o mizerie oribilă VS bash dpdv al posibilităților și are o sintaxă de pe vremea MS-DOS (compară select cu grep ca idee și cum funcționează fiecare :facepalm:) și poate cea mai enervantă chestie este că de fapt este proiectat să lucreze cu elementele .NET și pentru scripting. Da, și în bash poți face scripting, dar multe din uneltele prezente în bash cu care să lucrezi cu SO/fișiere/etc nici nu există în Powershell (e.g. chmod). Da, nici în bash nu există echivalentul robocopy - pentru că nu-i necesar :biggrin:

Nu mai spun cât de retardat funcționează wget în PS față de wget în terminal (Linux și OS X). Măcar acum nu trebuie să scrii un script pentru a rezolva ce făcea o linie de comandă în bash :biggrin:

Nu spun nu, Powershell este bun în Windows pentru că nu există altceva, dar mi-aș înnoda laț dacă mi-ar depinde jobul de el.
 
Ceea ce este aberant este că PCuri cu componente absolut top-end luate anul ăsta nu au TPM2 și oricum sincer fuck TPM2.

Da, de acord cu tine că ce funcționează funcționează și mai bine lași în pace (deși uneori sunt adeptul if something isn't broken, fix it until it is :biggrin:).


Ca posesor de Mac din 2013 pot spune că know-how-ul tău de pe Windows nu te va ajuta cu nimic pentru că o grămadă din chestiile care fac Windows vulnerabil nu există pe Mac - majoritatea malware-ului este scris pentru Windows iar pentru Mac există o chestie faină numită Little Snitch - care blochează inclusiv sistemul de operare să "phone home". Este soluția de-facto (într-adevăr, 3rd party, dar pentru Windows doar Glasswire este similar și Glasswire la mine are stroke odată la 2 zile de trebuie restart) pentru securitate - nimic nu-i scapă și orice este blocat by default. Ia vreo 2 zile să te obișnuiești și să-i dai de cap, dar cam atât. Criptarea la Mac este full disk encryption, o face oricând vrei fără să pierzi datele. Optimizări iar nu ai nevoie, OS X este incredibil de light - eu rulez Catalina pentru că nu am nevoie de upgrade dar rulează pe același hardware din 2013 cu doar 16GB RAM mai bine decât PCul meu cu Windows din 2015 cu 64GB RAM.

Ce vreau să spun este că Windows-ul tău optimizat este la fel ca un OS X neoptimizat (că nu are nevoie) și asta out of the box - dpdv al vitezei, securității, reliability. Da, Windows 10 Pro este ok, dar nu-l pot considera superb pentru că superb mi se pare OS X și to a degree Linux. Iar cea mai importantă și faină chestie care lipsește din Windows este un terminal bun cu comenzi utile "din prima". Da, există Windows Terminal cu WSL2 dar... nu este deloc la fel și sunt probleme nasoale cu anumite libs și cum accesează discul - e un fel de hacky hacky 2 dolla' solution imo (ca idee, prefer să folosesc Macul pentru compilări și make file decât să fac setup la environments sub Windows). Am reușit o oareșce integrare de workflows dar dacă se strică ceva cu un Windows Update sar pe geam :biggrin:

La modul foarte obiectiv, Windows se comportă ca un malware out of the box - din păcate.
Pentru momentele când s-ar fufu ceva (încă nu a fost cazul), există Macrium Reflect (free) și altele. Îmi ia 20 minute pe săptămână să salvez o imagine nouă, de siguranță, și cam tot atâta timp să refac imaginea pe un alt PC, la nevoie.

Și OS X la zi e cam tot atât de (puțin) vulnerabil la malware ca Windows 10 (pe standard user). Au trecut vremurile când se scria malware doar pentru Windows.

Și dacă nu mă înșel, Little Snitch nu mai merge pe ultima versiune de Mac OS. :biggrin:
 
Last edited:
de fapt este proiectat să lucreze cu elementele .NET și pentru scripting
Deci sună a shell mai puternic decât doar pentru comenzi făcute să fie folosite de un user - e un shell în care un user poate sâ facă chestii ad labam da' nu-l oprește nimic din a face chestii mai complicate. Acuma dacă tu vrei să faci chestii manual din linia de comandă, mă întreb ce cauți în Windows. Și ce ar trebui să facă chmod pe Windows. Și de ce ai folosi wget bazat pe un concept de acum un sfert de secol în loc de metode .net mai inteligente - da, probabil vei face un pic de scripting pentru a combina mai mulți pași individuali în loc să dai o singură comandă care reunește toate astea, dar e intenționat "spart" în instrucțiuni separate pentru a putea face chestii mai complexe când vrei, fără limitarea unei unelte dedicate care funcționează într-un singur scenariu. Dar am înțeles, nu e pentru tine și nu-ți place asta, clubul M95 "before was better" are un membru nou :biggrin:

PS am colegi al căror job depinde de PS și au niște scule magnifice construite acolo pentru ceea ce trebuie să facă, pentru care fie nu găsesc bespoke software fie costă nesimțit de mult pentru a fo doar un gui wrapper pentru aceleași instrucțiuni powershell, cu diferența că nici n-ai flexibilitatea să faci ce modificări ai nevoie.
 
Pentru momentele când s-ar fufu ceva (încă nu a fost cazul), există Macrium Reflect (free) și altele. Îmi ia 20 minute pe săptămână să salvez o imagine nouă, de siguranță, și cam tot atâta timp să refac imaginea pe un alt PC, la nevoie.

Și OS X la zi e cam tot atât de (puțin) vulnerabil la malware ca Windows 10 (pe standard user). Au trecut vremurile când se scria malware doar pentru Windows.

Și dacă nu mă înșel, Little Snitch nu mai merge pe ultima versiune de Mac OS. :biggrin:

Mac are time machine care este superior Macrium in toate aspectele - folosesc și eu Macrium pe PC :smile:

Cantitatea de Malware pentru PC este many degrees of magnitude above Mac.

Little Snitch v4 nu merge, dar v5 merge pe Big Sur și este upgrade gratuit :smile:

P.S.: OS X nu se fufu. În 8 ani de zile nu a crăpat niciodată. Spre deosebire de Windows, pe care l-am mai reinstalat (sau restore din backups) pentru că a dispărut "ceva" esențial (gen iconurile de pe desktop - și nu, nu-i la ce te gândești, nu-s chiar așa verde cu Windows totuși).

Edit: am mai discutat despre cât de mult mai vulnerabil este Windows VS OS X pe aici cu numere clare, dar tldr este că nici nu se poate compara situația.

 
Last edited:
Deci sună a shell mai puternic decât doar pentru comenzi făcute să fie folosite de un user - e un shell în care un user poate sâ facă chestii ad labam da' nu-l oprește nimic din a face chestii mai complicate. Acuma dacă tu vrei să faci chestii manual din linia de comandă, mă întreb ce cauți în Windows. Și ce ar trebui să facă chmod pe Windows. Și de ce ai folosi wget bazat pe un concept de acum un sfert de secol în loc de metode .net mai inteligente - da, probabil vei face un pic de scripting pentru a combina mai mulți pași individuali în loc să dai o singură comandă care reunește toate astea, dar e intenționat "spart" în instrucțiuni separate pentru a putea face chestii mai complexe când vrei, fără limitarea unei unelte dedicate care funcționează într-un singur scenariu. Dar am înțeles, nu e pentru tine și nu-ți place asta, clubul M95 "before was better" are un membru nou :biggrin:

PS am colegi al căror job depinde de PS și au niște scule magnifice construite acolo pentru ceea ce trebuie să facă, pentru care fie nu găsesc bespoke software fie costă nesimțit de mult pentru a fo doar un gui wrapper pentru aceleași instrucțiuni powershell, cu diferența că nici n-ai flexibilitatea să faci ce modificări ai nevoie.
Este un shell puternic pentru că are și comenzi făcute pentru a fi folosite de un user. Probabil nu ai folosit bash suficient pentru a vedea cât de puternic, ușoar și rapid este, și asta este ok.

Da, am spus și eu că Powershell este proiectat pentru scripting și acolo da, este foarte puternic. Dar la fel este și bash. Doar că PS pentru user este tun pentru muște, nu știe să facă chestii simple care să bypasseze SO idiot.

Știi de ce ai vrea chmod? Ca să încui un fișier esențial dintr-un foc. Ca să protejezi VS malware anumite chestii fără un antivirus ineficient care ocupă și ăla resurse suplimentare. Ca să poți șterge un fișier căpos fără să dai reboot. Vrei sudo ca să facă sistemul cum vrei tu. Vrei să poți da kill unui proces fără să crape SO. Vrei linie de comandă pentru a face într-o linie ceea ce este realizabil doar prin softuri dedicate și (uneori scumpe) -> DD. Vrei wget pentru că uneori vrei să downloadezi un site sau o parte din el. "Intenționat spart" sună a reclamă pentru cei cărora le place să folosească unitatea de măsură Farenheit pentru că-i mai "granulară", dar mna, asta e :biggrin:


Nu, nu sunt și nu voi fi niciodată în clubul m95 pentru că bash este pe orice distro de Linux curentă și este largely unchanged. Ca rechinii, care nu au evoluat deloc în 160 de milioane de ani pentru că n-a fost nevoie :smile:
 
Faci tu ceva chestii dubașe pe-acolo, că n-am avut de la Win98 încoace problema de a șterge vreun fișier "căpos" fără reboot sau să crape Win7/10 de la un proces terminat sau să mi se corupă OS-ul după 5+ ani de la instalare. Sigur nu încerci să bați cuie cu pisica?
 
Back
Top