Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Sa fim seriosi, e 99% bullshit. 1% as putea accepta treaba legata de transport cu self driving cars (flying cars, lol) care poate poate va aparea in viitorul apropiat si in realitate nu doar pe test-tracks.
 
Acea societate ideala se bazeaza pe faptul ca furnicuta se duce de buna voie la munca si e cuminte.
Si se strica atunci cand aflam ca de fapt exista si alte furnicute ...
 
Dacă aveți timp să lăsați să ruleze în fundal, în timp ce faceți altceva, un curs despre fericire și despre cum să încerci să profiți la maxim de viață, vedeți cursul de mai jos.

De ce mi se pare un curs fundamental? Pentru că fericirea dictează multe lucruri. Cum te raportezi la evenimentele din viața ta, cum alegi să îți petreci timpul liber, cum alegi între multe lucruri.

Teme, exerciții, lucruri de citit.

E un pic deranjant că te pune să faci multe clickuri, chestionare.

Are nota 4.92/5.0 pe site.

E furnizat de Universitatea Yale.

E gratuit, dar nu îmi e clar dacă e permanent sau temporar.

Data de începere văd că se tot schimbă, când m-am înscris eu era altă zi.

The Science of Well-Being by Yale University | Coursera https://www.coursera.org/learn/the-science-of-well-being

(nu am găsit o secțiune mai potrivită)
 
Păi nimeni nu cere ca personajele alea să fie multidimensionale. Privitorii vor filme de acțiune, cu crash-bang-burn, nu lugu-lugu. Mai multe planuri înseamnă costuri mai mari:
- pentru privitorul care trebuie să își stimuleze creierul să discearnă între ele, în loc să vegeteze pe canapea
- pentru producători filmarea e mai scumpă și aparent mai greu de trecut prin mecanismele de rating (în US, de unde vin mai toate filmele, aparent e ok să arăți cum tragi cu AK47 în mulțime, dar o bucă la vedere e big no-no)
- pentru regizori deoarece scenariul e mai complex

Iar cu mai multe filme subțirele vinzi mai multe bilete, mai multă reclamă, mai multă plasare de produse decât cu unul singur. Sunt doar... bani.
 
Nu cred că ai prins ideea articolului în totalitate. Principala idee este asta:
aparent mai greu de trecut prin mecanismele de rating (în US, de unde vin mai toate filmele, aparent e ok să arăți cum tragi cu AK47 în mulțime, dar o bucă la vedere e big no-no)
Cum s-a ajuns în punctul în care violența este ok dar sexul este un mare tabu? Nu toată lumea se înjunghie dar mai toată lumea se f*te. Adică, serios. Wtf.
 
Habar nu am. Hollywood e ok cu violența, nu și cu sexul. Cel puțin cinematografia din Europa nu are problema asta.
 
Bine, să nu ne legăm de cinematografia din Europa care are anumite reprezentări de-a dreptul bolnave ale sexului - am văzut unele filme care efectiv m-au întors pe dos. Reprezentări realiste mi se par din ce în ce mai rare :frown:
 
Dacă aveți timp să lăsați să ruleze în fundal, în timp ce faceți altceva, un curs despre fericire și despre cum să încerci să profiți la maxim de viață, vedeți cursul de mai jos.

De ce mi se pare un curs fundamental? Pentru că fericirea dictează multe lucruri. Cum te raportezi la evenimentele din viața ta, cum alegi să îți petreci timpul liber, cum alegi între multe lucruri.

Teme, exerciții, lucruri de citit.

E un pic deranjant că te pune să faci multe clickuri, chestionare.

Are nota 4.92/5.0 pe site.

E furnizat de Universitatea Yale.

E gratuit, dar nu îmi e clar dacă e permanent sau temporar.

Data de începere văd că se tot schimbă, când m-am înscris eu era altă zi.

The Science of Well-Being by Yale University | Coursera https://www.coursera.org/learn/the-science-of-well-being

(nu am găsit o secțiune mai potrivită)
Ramane acolo mereu doar ca anumite deadline-uri iti vor aparea ca fiind depasite.
Mai am asa si alte cursuri in aceeasi situatie (overdue), practic le poti relua oricand doar ca nu vei obtine "certificarea" completarii lor.

Am facut si eu din el, cam pana la saptamana 6, cursul e f bun, la mine s-a rupt filmul cu acele materiale filmate de peste 30 min.
 
Mersi de completări.

Eu m-am uitat cu atenție la bibliografie, au și acolo articole și cărți care aprofundează subiectul, m-am uitat cam pe toate resursele găsite pe Net. :smile:
 
Back
Top