Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Păi să vedem, IoT. Automate bancare, bariere de parcare, porți de acces cu turnicheți care comunică folosind cartele SIM de date. Computerele de bord din mașinile din ultimii câțiva ani, conectate cu SIM la producător pentru actualizări și pentru a apela automat în caz de accident sau mnaual prin buton un dispecerat de asistență. Camere de supraveghere a traficului din intersecții și de pe autostrăzi, sistemele de monitorizare a flotei auto (camioane, mașini de firmă, transport de valori, mașini private). aparatele de monitorizare pentru vârstnici cu probleme de memorie, care să alerteze poziția moșului când iese din aria de geofencing. Rahat, până și roboții de bucătărie Thermomix se conectează la wifi, pentru rețete de gătit încărcate prin push din portalul lor. Jucării muzicale TonieBox pentru copii. Toată gârla de Amazon Echo, Google Home, Ikea Tradfiri, Sonos, controllerele de jaluzele Somfy, centralele de încălzire Weishaupt sau cum kkt se scrie, interfoanele Mobotix și DoorBird cu soneriile wired/wifi din casă, chiar și contorul electric are port Ethernet pentru autocitire. Recent am dat de un uscător de rufe Bosch conectat la wifi ca să mă notifice când e gata ciclul, sau pe care să-l pot controla de la distanță. Cam toate routerele cu funcții de file server cu port USB ("NAS" cică, lol) și accesate din internet fără vpn.

De regulă cele cu SIM au APN dedicat, care le bagă într-un "internet" privat din motive de securitate, nu le varsă în internetul public.

Îți dau o loățică, sau ai tu o lopată de zăpadă, ceva cu care să torni cenușă-n cap? :biggrin:
 
puterfixer - 3/4 din chestiile alea sunt absolut inutile ca IoT. Aș prefera oricând un CD player Panasonic pentru mașină în loc de complicăraia plină de buguri pe care o am - și încă a mea este top end față de exemplu ce avea Mercedes prin 2015-2016. Și ăsta este doar un exemplu. Și mi-ai promis chestii care nu-s vizibile. Majoritatea chestiilor de acolo sunt foarte vizibile. Precum bancomatele care rulează în marea lor majoritate Windows XP :biggrin:

Și am impresia că uiți constant că tot ce este iOS/OS X este de fapt *nix la bază, la fel ca și multiubitul dumitale Android. Dar mno, amu unde o început discuția și unde s-o dus.
 
Neo poate la tine ruleaza XP. Pe aici au cam disparut ca nici cash nu prea mai exista, pana si cardurile sunt ceva de backup, in mod normal platesti cu telefonul, smart watch, etc.
Apoi utilitatea tuturor enumerate mai sus este relevanta pentru fiecare. Daca ceva este inutil pentru tine, pentru altii poate fi util sau chiar critic.
 
Neo poate la tine ruleaza XP. Pe aici au cam disparut ca nici cash nu prea mai exista, pana si cardurile sunt ceva de backup, in mod normal platesti cu telefonul, smart watch, etc.
Apoi utilitatea tuturor enumerate mai sus este relevanta pentru fiecare. Daca ceva este inutil pentru tine, pentru altii poate fi util sau chiar critic.
La mine nu rulează nimic, că nu am bancomat acasă. De asemenea, personal îmi place să pun deoparte bani cash de la o vreme, dar folosesc 99.99% telefonul. Dar sunt multe poze pe marele internet cu BSODuri de WinXP ale bancomatelor (nu doar din UK). Apoi am văzut unul live :biggrin:

Pot vedea utilitatea multora din chestiile de mai sus, dar nu criticalitatea de a avea Alexa/GHome/jucării muzicale TonieBox prin casă :smile:

Da, știu, nu-s însurat, nu știu. Pweease :smile:

Edit: related
iot.jpg
 
Io am impresia că Neo are o înțelegere diferită privind definiția categoriei IoT, de unde și atitudinea asta față de ce i se pare lui că s-ar încadra sau nu după niște criterii subiective.

Iar Windows XP adus în discuție e cam hilar, serios. Până și armata americană folosește Windows XP pe sisteme destul de serioase. Partea peste care se sare cu ușurință e faptul că acel XP de fapt are poate origini comune cu XP-ul disponibil pentru consumatori, că altfel e un OS custom built de Microsoft pentru utilizare militară, conform cu niște cerințe ale DoD, hardening și alte rahaturi. Iar versiunea de XP din bancomate e și aia mânărită profund încât poate doar ca GUI mai seamănă, și în plus e și conectată în rețea privată deci eventualitatea unui bug de securitate ar putea fi exploatată doar de cineva care este deja conectat în rețeaua aia privată, caz în care breșa de securitate esențială nu mai e faptul că bancomatele au un XP modificat.
 
Last edited:
Haoleu, nu intelegi criticalitatea jucariilor. Grav, sincer, trebuie sa faci ceva pe tema.
Pe de alta parte sa ai copii dupa o anumita varsta e o experienta cam obositoare. Nu ma refer la proces in sine, ci la cresterea lor.

Pe aici nu prea mai exista fizic ATM. Le gasesti poate in garile internationale unde iti elibereaza EUR si USD, dar nu in viata de zi cu zi. Foarte multe magazine nici nu mai accepta cash daca nu ii obliga statul.
 
Io am impresia că Neo are o înțelegere diferită privind definiția categoriei IoT, de unde și atitudinea asta față de ce i se pare lui că s-ar încadra sau nu după niște criterii subiective.

Io știu că profesioniștii în IT au altă impresie despre IoT, la fel cum și doar medicii știu că pulsoximetrele nu fac ECG.


 
*shrug* zi-le asta cu pulsoximetrele la spitalul de copii unde am fost acu' niște săptămâni, și unde miniona a primit un pulsoximetru portabil pe care trebuia să-l observe constant soția pentru alertele de saturație de oxigen ȘI puls, fiindcă rezerva unde erau în carantină nu era dotată cu pulsoximetre conectate la rețeaua spitalului ca în alte camere. Las' că acuma după Brexit poate primiți în NHS alea nouăj' de miliarde de bătrânici pe săptămână și o să aveți și voi buget de SF-uri germane. :biggrin:
 
Trebuia să explic că ECG nu este același lucru cu "pulsu". Da, pulsoximetrul does what it says on the tin - puls și saturație.
Termenul de "flatlining" care există doar în filme se numește asistolă (care nu e flat, dacă-i flat cel mai probabil s-a deconectat vreun fir apropos :biggrin:) și poate fi diagnosticată doar pe ECG/monitor care comunică via electrozi plasați pe piept și membre.

Edit: înțeleg ce vrei să scrii cu "IoT", dar de exemplu noi nu avem rețeaua locală de monitoare cardiace legată la internet deci un termen mai potrivit ar fi "NoT", aka network of things? :smile:

Există în schimb smartwatch care face ECG (deși destul de dubios) și este de la... Apple :biggrin: Dar pentru utilizarea unui singur electrod este chiar foarte impresionant (am avut o discuție prelungită cu un cardiolog pe tema asta pentru că ne-a venit un pacient cu o aritmie pe care i-a detectat-o Apple watch, i s-a părut lui că traseul "arată altfel").

Haoleu, nu intelegi criticalitatea jucariilor. Grav, sincer, trebuie sa faci ceva pe tema.
Pe de alta parte sa ai copii dupa o anumita varsta e o experienta cam obositoare. Nu ma refer la proces in sine, ci la cresterea lor.

Pe aici nu prea mai exista fizic ATM. Le gasesti poate in garile internationale unde iti elibereaza EUR si USD, dar nu in viata de zi cu zi. Foarte multe magazine nici nu mai accepta cash daca nu ii obliga statul.
1. Înțeleg, sincer, chiar dacă nu-s în situația respectivă (+/- "încă").
2. Cam nasol. Serios. Dă o furtună/whatevs și pică plățile electronice, te duci cu cash și faci foamea pentru că magazinul nu acceptă?

Știu că discuția este progres vs restu', dar căderea unei rețele de electricitate sau de date care "duce" plățile poate fi catastrofală într-un context de genul ăsta. Adică mno, doar eu am fost în situația în care mi-a fost blocat cardul deamboulea și Apple Pay nici ăla nu mai mergea și dacă nu aveam cash făceam purici încă prin Elveția ca refugiat? :biggrin:
 
Daca pica, pica si bazele de date, scanerele, casele de marcat si oricum nu ai ce sa faci cu cash ul. Doar sa te descurci mai usor cu el pe piata neagra.

Si da 99% din IoT sunt complet useless si utile fix ca sparanghelul langa o friptura de vita cu cartofi prajiti in untura de gasca - wifidoorbellmyass. :smile:
 
Tot te duci la magazin și îți dă potol pă monedă. Că nu moare nime dacă nu-ți dă bon de casă magazinul de cartier să fim serioși.
 
Din nou, poate la tine acolo. Aici e asa cum zic si cei de mai sus: daca nu se poate elibera chitanta se inchide ca nimeni nu vrea sa aiba de a face cu Fiscul.
Dupa cum vezi, depinde de tara, oameni si obiceiuri.
Total de acord, aproape nici o tara civilizata nu constientizeaza pe deplin riscurile si implicatiile, dar tu unul singur ca individ nu poti schimba semnificativ asta.
Daca locuiesti la casa poti sa faci niste provizii cat de cat, dar calitatea vietii tot va scadea mai mult sau mai putin.
Aia e viata, ne adaptam.
 
Inainte de bani se platea in cereale. Boabele au (aveau) marime relativ fixa si se puteau masura usor ca volum sau greutate, respectiv invers: stabilirea standardului de volum si greutate dupa numarul de boabe continut.
 
Oricum peste zece ani o să plătim cu pietricele, după ce va crăpa tot. Cu pepite, ca în Duhul Aurului (filmul). :goofy:
Interesantă idee. Numai că nu vor mai fi pepite pentru că majoritatea metalului prețios la care poți ajunge cu sapă + târnăcop se va fi dus naibii de mult - momentan instalațiile cu care se face minerit sunt... hm. Dar întotdeauna vei avea metalul deja procesat la dispoziție :biggrin:
 
Există micro-lingouri de aur 24k de vânzare, la bănci. Pleacă de la 1g. Îl poți partiționa la nevoie cu foarfeca. :tongue: Iese de niște țuici.
 
Back
Top