Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Jailbreak-ul trebuie să fie aplicat la fiecare boot, prin punerea telefonului în modul nuștiucum și conectarea fizică a telefonului la un PC pentru a rula exploitul. Altfel, nu are permanență, orice se instalează cât timp e jailbroken nu va mai rula după un reboot fără jailbreak.
 
Mda, ma bate un gand sa cumpar un ceas. Imi place ca design si tehnic pare bun.
modelul este Citizen Eco-Drive Satellite Wave GPS CC9020-54E.

Dupa ceva vreme, este chiar si purtabil.
Bratara era foarte mare si a trebuit sa gasesc scula cu care sa-i scot din zale. Pe motiv ca aici mana de lucru este extrem de scumpa pentru orice, suma de bani pentru ajustarea bratarii era cat scula cu care o ajustezi, asa ca am preferat sa cumpar scula, de calitate, Swiss-made.
Bratara asta de titaniu are un mecanism de prindere a zalelor minunat, mi-am batut capul vreo ora ca sa il inteleg. Timp in care am desfacut vreo 3 zale doar ca sa analizez mecanismul.
Nu zic ca info nu se gaseste pe youtube, dar cine stie termenii ca sa cauti?
Pe de alta parte, am cautat si gasit cum functioneaza indicatorul care arata cata putere obtine din celula solara proprie. La fereastra, unde nu intra soare direct (doar umbra) functioneaza la cam jumate din puterea nominala, asa ca nu e rau deloc. Ei zic 3 minute in soare ii asigura energia pentru o zi intreaga.
 
VIDEO Pink Floyd a lansat o nouă versiune inedită a piesei ”High Hopes” - Muzica - HotNews.ro https://life.hotnews.ro/stiri-muzic...t-noua-versiune-inedita-piesei-high-hopes.htm

Trupa Pink Floyd a lansat o versiune inedită a piesei ”High Hopes”, de pe albumul ”Division Bell”, din 1994, cântecul făcând parte din seria pe care muzicienii o vor lansa sub titlul ”The Later Years”, arată Rolling Stone.
 
New 0-Day Flaw Affecting Most Android Phones Being Exploited in the Wild https://thehackernews.com/2019/10/android-kernel-vulnerability.html

Another day, another revelation of a critical unpatched zero-day vulnerability, this time in the world's most widely used mobile operating system, Android.

What's more? The Android zero-day vulnerability has also been found to be exploited in the wild by the Israeli surveillance vendor NSO Group—infamous for selling zero-day exploits to governments—or one of its customers, to gain control of their targets' Android devices.
 
Cel mai tare subiect de anul ăsta despre securitate:



Pe scurt, Securitatea din Uzbekistan se pare că s-a apucat de hacking, da' sunt noobi cu bani. Au cumpărat niște exploituri zero-day de la NSO printre alții, de-alea mai ieftine pe care le-au cumpărat și alții, și apoi s-au apucat să încerce să facă un malware cu ele... având KAV instalat pe calculatoarele developerilor. Cu modulele de monitorizare active. Care, cât ce au identificat payload-ul ca fiind suspicios, au încărcat la Kaspersky sample-urile de date, inclusiv 0-day-urile. 4 la număr. Pe care KAV le-a dat pe goarnă și au fost patch-uite. Și uite cum uzbecii au fufu business-ul lu' NSO și toți clienții lor care foloseau aceleași 0-day-uri :smile:))

Dar asta nu e tot. Au încărcat mostre ale malware-ului pe virustotal ca să vadă dacă sunt flagged de cineva ca malware, de pe calculatoarele și IP-urile lor. VirusTotal face logging la IP-uri, și uite cum s-a făcut legătura dintre malware și agenția de securitate națională din spate. Idioții n-au auzit de proxy, de VPN.

Cireașa de pe tort a fost că, prin modul ăsta complet împrăștiat de a lucra, a fost leaked inclusiv un screenshot de la un developer, care avea un terminal deschis spre un sistem tip command center pentru distribuție de malware, de unde s-au putut face alte conexiuni privind incidente anterioare.

Mai lipsea ca developerii ăia să poarte veste reflectorizante inscripționate cu „Top Secret Cyber Hacking Uzbekistan Team” :lol:
 
N-a fugit, a fost rapita si a sunat acasa, ba chiar a dat informatii despre locatia unde se afla.
 
Cel mai tare subiect de anul ăsta despre securitate:



Pe scurt, Securitatea din Uzbekistan se pare că s-a apucat de hacking, da' sunt noobi cu bani. Au cumpărat niște exploituri zero-day de la NSO printre alții, de-alea mai ieftine pe care le-au cumpărat și alții, și apoi s-au apucat să încerce să facă un malware cu ele... având KAV instalat pe calculatoarele developerilor. Cu modulele de monitorizare active. Care, cât ce au identificat payload-ul ca fiind suspicios, au încărcat la Kaspersky sample-urile de date, inclusiv 0-day-urile. 4 la număr. Pe care KAV le-a dat pe goarnă și au fost patch-uite. Și uite cum uzbecii au fufu business-ul lu' NSO și toți clienții lor care foloseau aceleași 0-day-uri :smile:))

Dar asta nu e tot. Au încărcat mostre ale malware-ului pe virustotal ca să vadă dacă sunt flagged de cineva ca malware, de pe calculatoarele și IP-urile lor. VirusTotal face logging la IP-uri, și uite cum s-a făcut legătura dintre malware și agenția de securitate națională din spate. Idioții n-au auzit de proxy, de VPN.

Cireașa de pe tort a fost că, prin modul ăsta complet împrăștiat de a lucra, a fost leaked inclusiv un screenshot de la un developer, care avea un terminal deschis spre un sistem tip command center pentru distribuție de malware, de unde s-au putut face alte conexiuni privind incidente anterioare.

Mai lipsea ca developerii ăia să poarte veste reflectorizante inscripționate cu „Top Secret Cyber Hacking Uzbekistan Team” :lol:

Am citit articolul acum câteva zile. Practic Uzbekistanul a subventionat o buna perioada patch-uirea zero day-uri.
 
Cum zicea cineva pe HN, șansele ca ăia din Venezuela să nu pirateze deja chestiile astea având în vedere că salariul minim e estimat la aproximativ $6/lună erau oricum minime.
 
Mi se pare o mizerie oribilă ce se întâmplă cu US of A. Păcat, atâta potențial irosit în anii ăștia de guvernare Trump. Sper numai să n-o dea în altele mai nasoale.

Numai bine mă apuc de colecționat capace de sticlă de metal. Să ne pregătim temeinic, zic.
 
Nu e articol; e prezentare. Are mai mult de o ora si va recomand sa va rezervati timp s-o puteti vedea toata odata, fara intreruperi.

 
Dupa tot felul de predictii cam 50 de ani mai tine treaba cica. Sper sa prind finalul, va fi interesant si fara stres pentru ca oricum nu-mi va pasa prea mult la varsta aia. :smile:
 
Daca ar tine inca 50 de ani e bine; o sa am aproape 90 de ani (daca apuc).
Dar nu cred ca tine 50 de ani.
Tata este geolog si a lucrat in domeniul petrolului. Practic toata cariera a cautat petrol si a pus sonde. Se stie destul de clar cat petrol mai exista in Ro. La ritmul la care era scos cand a iesit el la pensie (recent), petrolul ieftin de scos afara nu ajunge pentru inca 50 de ani. Ma indoiesc ca la nivel planetar situatia sta diferit fiindca zacamintele de petrol (si tot restul resurselor) nu se exploateaza in ordinea descoperirilor, ci in ordinea usurintei de a-l extrage. Si ritmul de extragere este proportional cu cat de mult petrol e disponibil acolo. Ai suficient sa bagi 10 sonde sa pompeze: bagi 10. Merita 100? Fix 100 sapi, ca asa functioneaza economia. Practic, cati ani ajunge petrolul in Ro, tot atati ani ajunge petrolul peste tot in lume. Mult sau putin, se termina in acelasi ritm peste tot, ritmul dat de pretul la bursa. Cand creste pretul la bursa, brusc incep sa merite exploatate X alte locatii, toate simultan, ca au acelasi pret. Si toate se vor termina simultan, pana creste iar pretul la bursa... si tot asa, pe un pret tot mai mare.
 
Pe de altă parte, transportul n-a evoluat de la trăsuri la mașini fiindcă s-ar fi terminat caii sau trăsurile. Obsesia cu sfârșitul petrolului e o temă recurentă de câteva decenii, nuș' cine o tot dezgroapă.
 
Știi desigur că tot ce e plastic sau fibră sintetică tot din petrol se obține. Adio goretex. Ceea ce nu e rău. :biggrin:
 
Back
Top