Articole interesante din presă sau de pe bloguri

"Three elements are important to the success of the attack: the phone must have a user-accessible battery, its boot loader must be unlocked, and the attacker must have physical access to the phone."

Orice rootare a telefonului necesită și unlocking la bootloader. Eu văd problema altfel. Dacă utilizatorul pierde telefonul în ziua de astâzi și nu are instalat Prey sau alt software echivalent pe el, merită ce i se întâmplă. Asta în cazul în care datele respective chiar contează, mă-ndoiesc că se-apucă cineva să-mi sune bunicii sau fostele & what-not sau se uită prin SMSurile mele.

Da, evident, dacă ești rocket scientist și ai coduri de amorsare pentru focoase nucleare pe telefon o fi important să ai datele în siguranță.

A, ce spui tu? (random guy) Îți ții datele cardurilor pe telefon? Ești un idiot și meriți să ți se golească toate conturile.

LE: trololol, deci doar pin și password sunt salted, gestures nu o\
 
Şi eu văd problema altfel: dacă faci unlock la bootloader, să fii sănătos, nu e producătorul de vină că ţi se ciordesc datele. Aşa că degeaba zbiară unii "vai, ce de căcat e securitatea pe telefoane" când ei înşişi le-au modificat în afara specificaţiilor hardware+software ae phone maker-uui.
 
Butonând prin CyanogenMod 10.1 am găsit o opțiune de criptare a întregului telefon cu PIN sau ceva la boot-up. Nici mama lu' Samsung nu oferă așa ceva.
 
Butonând prin CyanogenMod 10.1 am găsit o opțiune de criptare a întregului telefon cu PIN sau ceva la boot-up. Nici mama lu' Samsung nu oferă așa ceva.

Aici ar trebui sa-l citez pe whiskas. Merge criptat orice telefon/taleta care ruleaza Android 3 sau o versiune mai noua. Optiunea e implementata in OS.

* Se cripteaza doar memoria telefonului, nu si cardul SD.
 
Butonând prin CyanogenMod 10.1 am găsit o opțiune de criptare a întregului telefon cu PIN sau ceva la boot-up. Nici mama lu' Samsung nu oferă așa ceva.
Ăsta e meniul de la mama lu' Samsung. Criptare telefon + criptare SD.
2013-02-16 12.56.09.png
 
Această afirmație este falsă.

Știu că sună troll-like, but prove it. Până acum am rootat S2, S3, Nexus 4 și toate necesită unlocking la bootloader. Sau ai impresia că se poate flashui kernel unsecure din meniul de recovery al telefonului sau dacă o faci via Odin nu unlockuie bootloaderul?
 
Știu că sună troll-like, but prove it. Până acum am rootat S2, S3, Nexus 4 și toate necesită unlocking la bootloader. Sau ai impresia că se poate flashui kernel unsecure din meniul de recovery al telefonului sau dacă o faci via Odin nu unlockuie bootloaderul?

LMGTFY
 
Citate din primele links:
As of Oct 10, 2012: Google has patched this vulnerability starting with JRO03U. That is to say, this works on versions of ICS and JB from ITL41D to JRO03O inclusive. It will not work for JRO03U or newer.
Of course, we’re referring to the Nexus One. Many users chose to root the phone without unlocking the bootloader. This was because back then, bootloaders could not be relocked after unlocking via the officially endorsed fastboot oem unlock method. The Nexus S had a similar method, although it was only truly necessary if you didn’t want to wipe your phone.
BootUnlocker for Nexus Devices -- Unlock your bootloader without fastboot.

This is cross-posted from the the Galaxy Nexus forum, where the app got started. The app supports Galaxy Nexus, Nexus 4, and Nexus 10, and we are working on other Nexus devices. You can ask questions either there or here, but all active research is taking place on the original thread.

This application REQUIRES a Galaxy Nexus (maguro, toro or toroplus), Nexus 4 (mako), or Nexus 10 (manta), with root.

Has there been a method created yet to root the Nexus 7 without unlocking the bootloader?


Wtf is this, dumb day?
 
WTF?!? Ai vrut dovada, o ai in primul citat: la unele dispozitive mobile ce ruleaza anumite versiuni de Android se poate face root fara a bootloader unlocking (e mai complicat, implica anumite riscuri, dar ideea e ca se poate).

Dumb day indeed...
 
WTF?!? Ai vrut dovada, o ai in primul citat: la unele dispozitive mobile ce ruleaza anumite versiuni de Android se poate face root fara a bootloader unlocking (e mai complicat, implica anumite riscuri, dar ideea e ca se poate).

Dumb day indeed...

Discutam de dispozitive recente, nu dinozauri gen Nexus One, ok?
 
Bă, mîncați prăjituri. Nu prea există Android pe care să nu-l poți roota fără a debloca bootloaderul. În cel mai rău caz, faci downgrade de firmware la una care să poate fi rootată. Nu știu de vreun Android la care să nu poți face asta, că doar nu e Nokia BB5 sau PS3.
 
Downgrade la ce?!

La ce naiba ai rula altceva decât Jellybean?

Ok lăsăm la o parte chestiile cu "toate" că ne confuzăm. Nexus 4 - rootează-l fără să unlockui bootloaderul și-ți dau o prăjitură. 4.2.2. Mkay?
 
Bă, tu ai zis că tre' să deblochezi musai bootloaderul ca să rootezi un telefon Android și io am zis că afirmația e falsă și că sînt multe modele de telefoane Android la care nu trebuie să faci asta. Nu rulează mai nimeni 4.2.2 și nu are mai nimeni Nexus 4, așa că e aproape irelevant din punct de vedere al statisticilor.

war, știu că HTC sînt cu cîntec, dar afirmația mea n-a fost „nu există nici un telefon”, ci am zis că „nu prea există”. Iar Neo a zis că orice-ai face, e musai. :smile:

Enfin, o lungim aiurea, ce treabă are asta cu articolele interesante din presă? :smile:
 
Back
Top