Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Ideea e ca un avocat ori trebuie sa isi denunte clientul pentru orice incalcare a legii, inclusiv parcarea neregulamentara, ori nu trebuie sa isi denunte clientul indiferent de fapta banuita. De ce spalare de bani si nu crima? Crima e in regula, spalarea de bani nu?
 
CEDO e idioată. Nici un medic/avocat/preot etc. nu ar trebui să fie transformat în informator. Singurul caz acceptabil ar trebui să fie cel în care informația salvează vieți (de exemplu, clientul/pacientul vrea să ucidă o terță persoană).

În general, observ recent o tendință cretină spre autoritarianism a guvernelor occidentale, inclusiv a SUA. Spun cretină pentru că orice om inteligent știe că drumul spre dictatură e pavat cu intenții bune.
 
Ideea e ca un avocat ori trebuie sa isi denunte clientul pentru orice incalcare a legii, inclusiv parcarea neregulamentara, ori nu trebuie sa isi denunte clientul indiferent de fapta banuita. De ce spalare de bani si nu crima? Crima e in regula, spalarea de bani nu?
Bănuiala (cuvînt care apare de multe ori în articolul ăla) n-are absolut nimic de-a face cu fapta de a încălca legea.
 
Nu mă miră. Tocmai am citit un articol cum că majoritatea hemoragiilor pelvine post-traumatice sunt venoase și, ca urmare, compresia chirurgicală e mult mai valoroasă decât embolizarea arterială prin radiologie intervențională. Plus că, din câte mai știu, arterele au tendința la vasoconstricție post-traumatică, pe când venele nu.
 
Asta ar fi super folositoare in cazul accidentelor de circulatie. Multi motociclisti mor din cauza sangerarilor interne inainte sa ajunga SMURD-ul la ei.
 
Erm... daca mor inainte sa ajunga SMURD-ul la ei cine le injecteaza substantele? Nu vrei sa spui ca mor inainte sa ajunga la spital?
 
Presupunand prin absurd ca nu trolezi, banuiesc ca te pricepi sa injectezi un rahat care vine cu instructiuni cand vezi un om intins pe asfalt cu didamai guguloiul pufos sub piele.
 
Unii nu stiu cum sa foloseasca un garou, crezi ca o sa stie sa faca injectii toracice/abdominale?
 
Exact ce a spus LNT, in plus cine detine initial acele substante? Se afla pe motocicleta? Le au trecatorii intamplator la ei? Noi nu suntem in stare sa educam populatia in legatura cu contraceptia, dapai injectii intraabdominale. Sincer nu vad un scenariu plauzibil (hai sa spunem in deceniul nostru) in care cineva sa foloseasca asa ceva inainte sa vina echipele de interventie (SMURD, salvare, etc.)
In plus gandeste-te si la diagnosticare: omul de rand nu va sti daca respectivul are o hemoragie interna sau nu. Hell, nici eu nu cred ca imi pot da seama, mai intai trebuie sa-l dezbraci de armura de motociclist. Invatam oamenii sa injecteze orice motociclist? Think of all the unnecessary operations. Think of the lawsuits!
 
Nu mă miră. Tocmai am citit un articol cum că majoritatea hemoragiilor pelvine post-traumatice sunt venoase și, ca urmare, compresia chirurgicală e mult mai valoroasă decât embolizarea arterială prin radiologie intervențională. Plus că, din câte mai știu, arterele au tendința la vasoconstricție post-traumatică, pe când venele nu.

Stai că acum am văzut duma asta :smile: Cum supraviețuiești unui traumatism care ți-a secționat aorta, renala, femurala sau mezenterica prin vasoconstricție? :biggrin:

A, ok, pelvine, nu vrei să vezi cum arată secționarea unei artere a ovarului, crede-mă.

Chiar mă interesează articolul, îmi poți da un link, ceva? Mulțumesc.


@bogdan -> chestia care o propui este o dumă oribilă. Una la mână nu umblă nimeni cu d-alea la el, doi la mână, nu caută nimeni prin rămășițele motorului chestiile alea. Imaginează-ți că în România nici măcar defibrilatoare nu există în locurile publice, ce ai propune, peste tot în "curbele morții" să se monteze panou cu truse de genul? Dream on.

Motocicliștii ar face bine să belească ochii și să ferească sufletul. Nu este vina nimănui că au ales un mijloc de deplasare care la cea mai mică ploaie/ninsoare devine o ruletă rusească cu moartea.
 
Bogdan e doar un pic prea optimist. La ce populatie avem in Romania poate nici in 200 de ani nu o sa il duca capul de trecatorul uzual sa poata folosi asa ceva, mai degraba o sa vedem in 20-30 de ani armuri moto cu monitor medical incorporat si ceva functii de life-support incluse. Ne salveaza doar tehnologia in vremea Idiocracy.

Neo, ploaia nu e o problema, nu mai mare decat la auto. Motocicletele chiar au bunul obicei sa nu acvaplaneze decat la viteze astronomice (peste 250 km/h cu cauciucuri foarte late).
 
Daca intra in utilizare sa vezi ce de biciclisti cu luxatie de glezna o sa primeasca tratamentul cu spuma. :hihi:
 
Back
Top