Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Attachments

  • ScreenHunter_01 May. 31 15.59.jpg
    ScreenHunter_01 May. 31 15.59.jpg
    47 KB · Views: 101
Si ce daca, tot tirziu a fost.
Daca ar fi zis asta in 2006, chiar ar fi fost bun (doar ca nu l-ar fi crezut nimeni :biggrin:)
 
Babylonia reloaded

WTF...
Default Title Display: For users that are not logged into www.imdb.com, and as the default for our registered users who have not selected a preference - we will display the localized version of the title they are looking for based on their geo-location.
:capu:
F... you very much. De-acum o să fiu forţat să stau logat. :mda:
Hopefully or să ţină cont de părerile exprimate pe-acolo.
 
Un articol care se dorește a fi un semnal de alarmă generează comentarii foarte interesante, care-mi amintesc de răposatul (pe forum) Azazel, pentru care toți medicii erau șpăgari și proști.

I`m so happy I`m leaving this sthihloe country :frown:
 
Era vorba de comentarii și da, asta spun. Pentru românul de rând, majoritatea = toți, cel puțin așa am observat. Din păcate.
 
Man, no offense, dar nu te-am auzit spunând că unii politicieni sunt cinstiţi şi corecţi.
E vorba de principiul entropiei aplicat mulţimilor: dacă pui o picătură de vin într-un butoi cu apă de canal, rezultă apă de canal. Dacă pui o picătură de apă de canal într-un butoi cu vin, rezultă tot apă de canal.
E un mod de a percepe lucrurile pe care îl utilizăm cu toţii, vrem-nu vrem.
 
Păi stai puțin, 10 politicieni cinstiți din 300-400 => 2.5 - 3% politicieni cinstiți și corecți.

Dintre medici îmi păstrez speranța că măcar 20% mai sunt corecți și cinstiți.

Plus că un politician este corupt și depravat pentru că vrea, 90% dintre medicii rezidenți sunt corupți pentru că nu au ce mânca.

Nici nu încape comparație.

No offense.
 
Părerea ta e că 2,5-3% din politicieni sunt cinstiţi. Părerea altora e că 2,5-3% din medici sunt cinstiţi.
Părerea ta e că minim 20% din medici sunt cinstiţi. Părerea altora e că minim 20% din politicieni sunt cinstiţi.
Toate, da' toate sunt păreri. Lasă oameni să aibă opinii. Dovedeşte-le că se înşeală, dar respectă-le opiniile până atunci :smile:
Motivul pentru care cineva e corupt contează mai puţin. Important e dacă e sau nu corupt.
Eu am empatie faţă de mai toate categoriile defavorizate, inclusiv financiar, dar realitatea rămâne: asta e opinia poporului faţă de categoriile X, Y şi Z, şi opinia asta are un sâmbure mai mic sau mai mare de adevăr.
 
Politician cinstit este un oximoron. Adică un "ox" și un "moron". Da` trecem peste asta.

Nu am ce dovedi nimănui, pentru că pur și simplu nu-mi mai pasă. De ce m-aș strădui să dovedesc ceva ce oricum nu interesează? E ca și cum încerci să explici principiile mecanicii cuantice acelui cuțitar de la colț care-ți cere portofelul.

Și opinii de genul "tăte-s noi și nouă toate" nu am să respect atâta timp cât până în acest moment 0% din politicieni au făcut ceva decent, în schimb medicii ăia necunoscuți și cinstiți salvează vieți zi de zi, folosind cu iscusință un manual scris de MacGyver.
 
Contează mult motivul pentru care cineva e "corupt". Nu cred că e acelaşi lucru un medic rezident care acceptă şpagă pentru că altfel nu-şi poate plăti chiria sau un politician care pretinde şpagă ca să-şi mai facă un etaj la viloacă.
 
Pai fii si tu consecvent. Ori ambii pretind spaga, ori ambii accepta spaga.
Este irelevant motivul pentru care un medic accepta / pretinde spaga. Am vazut multe cazuri in care banii erau pretinsi unor oameni saraci de la tara, pentru interventii minore. Daca medicul nu-si primeste spaga si pentru asta nu trateaza cum trebuie un pacient, mi se rupe de motivul pentru care o face. Crezi ca asta-l face mai putin vinovat decat politicianul care pretinde spaga pentru inca un etaj?
Pana la urma si medicina este o meserie ca oricare alta, nu cred ca am auzit plangeri din sectorul... IT sa zicem.
 
Lasă oameni să aibă opinii. Dovedeşte-le că se înşeală, dar respectă-le opiniile până atunci :smile:

Cui, ăstuia?

unul care votează said:
Cunosc medici cu colectie de masine lux si vile cat casa poporului..Asa ca lasati-o balta.Plusa ca rezidentii actuali sunt varza..

Mnu, prefer să-i zic „du-te, bă-n...” și să plec.
 
Back
Top