Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Pai n-am ce sa fac. Din 7 si mai noi nu merge scos spywareul iar linux nu este utilizabil fara sa stii programare in C si bash.
 
Banuiesc ca tu trimiti toate raspunsurile de pe forum acasa la puterfixer, via posta romana, in plic, cu o casuta postala trecuta la expeditor
 
Citind articolul din linkul lui Marius mi-am amintit ca administrez si eu un sistem cu XP folosit majoritar pt Remote connection la un alt sistem mai puternic si mai bine securizat. Am pus patchul de Wcry si ma gandeam sa pun si patchul pt EsteemAudit.

Cand testat cu Shields UP All Service Ports scan am vazut ca am porturile 80 si 443 deschise. Tot verificand (de obicei testul asta imi dadea ca toate porturile sunt ascunse) mi-a dat seama ca era skype de desktop care le tinea deschise (uzual stergeam Win startup linkul de la skype / skype nu era activ asa ca in testele anterioare de firewall skype nu interfera).
http://blog.ensilo.com/ensilo-releases-free-patch-for-esteemaudit-exploit
Stiu ca portul 80 este deschis de browsere oricum dar chiar si asa eram protejat de un port scan nedorit. Chiar era necesar sa tina skype porturile 80 si 443 deschise nonstop tinand cont ca un browser foloseste portul 80 fara il tina open pt worm scan?
 
Browser-ul folosește portul 80... de pe server, nu din calculatorul tău.
Când ai un port deschis, înseamnă ca sistemul tău așteaptă/accepta/răspunde la conexiuni pe acel port.
 
Skype foloseste portul ala pentru a primi conexiuni din exterior. Fix ala fiindca este un port des utilizat si sunt sanse mai mari sa fie accesibil. Exista setare sa il elimini/schimbi.
 
TCPview iti arata imediat cine si ce porturi iti tine deschise. Pe de alta parte nu vad nicaieri sa scrie ca Skype ar tine deschis 80-ul.
 

Attachments

  • wp_ss_20170528_0001.png
    wp_ss_20170528_0001.png
    93.4 KB · Views: 8
De ce ar folosi Skype portul 80, când acest port poate fi filtrat de un ISP pe criteriul că un end-user casnic nu ar trebui să ruleze servere web pe un abonament ne-comercial? Plus că e printre cele mai comune porturi de scanat.
 
Back
Top