Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Nici macar adresa de IP, ca si aia se mai schimba; dau un profil al unui set de utilizatori din spatele unei conexiuni, adica o familie intreaga (ca nu ii pot deosebi suficient de clar). Gen daca ai fiica adolescenta o sa primesti la navigare reclame la Always.
 
Ce se bucura ai mei parinti ca nu folosesc online banking sau online shopping. La salariu scot toti banii de pe card si merg cu ei tescalau la magazin. Sunt suficienti de trecuti prin viata sa nu pateasca un phishing. Doar talharia ii poate rapune si bine-nteles, statul roman :smile:


 
Ce mult ma bucur ca n-am fonturi unicode in sistem. La mine apar patratele.
S-ar putea sa nu conteze: browserul afiseaza "a" latin in loc de "a" rusesc, nu fontul. Cel putin asa zic ei in articol, nu m-am uitat prin sursele la browsere ca sa verific.
 
Murica. Când lași avocații să dicteze calea spre profituri mai mari, fără să țină cont de interesul clienților sau susținerea inovației tehnologice. Mințile luminate care au emigrat în Lumea Nouă în secolele trecute și au adus-o de la coviltirele settler-ilor între liderii inovației mondiale cred că se răsucesc în morminte acuma de la așa perversiuni legislative.

PS: cum se numesc 1000 de avocați legați de un bolovan pe fundul mării? „Un bun început.”

Și on topic cu un foarte bun articol găsit azi: https://markmanson.net/american-dream
 
Chiar interesant articolul. Pacat ca sufera de 2 probleme majore:
- afirmatiile autorului sunt beton, nu exista nici un dubiu. Le-a facut el insusi, trebuie sa fie inatacabile. Prin comparatie, argumentele contrare sunt cel mult minimizate: poate exista o urma de adevar, poate are o influenta
- American Dream are probleme in modul in care e definit in articol, are nevoie de schimbare (evident), dar nu e de vina pentru defectele care ii sunt atribuite. American Dream nu are nici o vina pentru Kardashian (care nu e produsul AD), nu a emis vreodata ineptia mamut "fiecare primeste ceea ce merita" (pentru ca nimeni nu "merita" nimic) si nici nu a creat coruptia din Congres care sa duca la un asemenea sistem juridic ultra-tolerant cu cei ce il abuzeaza. Una din avantajele majore ale USA e reglementarea redusa in business si una din problemele majore ale SUA e lipsa reglementarii in domeniile care chiar trebuie reglementate, gen justitie si protectia consumatorilor. Desi nici una din ele nu au treaba cu American Dream, e foarte usor sa dai vina pe ceva mai ales daca vrei sa iti sustii punctul de vedere si ai un rezultat final de atins, in care mijloacele nu conteaza prea tare.
 
Trebuie sa treci minim la Win7 ca sa ai parte de IOT. In curand Marius va avea parte de aceasta experienta, nu vrei si tu?


 
Back
Top