Articole interesante din presă sau de pe bloguri

IceCub

Ma asteptam sa vad ca lipsesc anumite functii de power saving la procesoarele cele mai noi pe Windows 7 dar nu credeam ca o sa bage si un nag la fiecare incercare de Windows update.
 
Ryzen necesita un kernel update in Windows care nu exista nici macar in Windows 10. Inca. Kaby Lake probabil are si el nevoie de asa ceva. Cine o sa faca update de kernel la Win 7? Sau la driveri? Si fara asa ceva ar putea sa mearga (sau nu - vezi chiar la Skylake problemele de driveri), dar prost: cine o sa dea vina pe cine?
 
Kaby Lake are drivere functionale de Windows 7, exceptand cel de video integrat care-i beta si care cica nu merge. In afara de video (neinteresant pentru mine) restul am testat personal si nu exista nicio problema. Driverele respective le-am luat de la producatorul placii de baza, Gigabyte in speta.
 
Deci pentru ceilalti care sunt interesati de video integrat, nu are driver functional. Bun de tinut minte, in caz ca exista cineva care cumpara APU pentru ca au si video in ele.
 
Singurul meu comentariu e ca pe Internet "private" nu exista. ISP-urile oricum vad datele respective, faptul ca le dau si la altii e iritant, dar nesemnificativ daca te intereseaza sa ai intimitate pe net (Tor, stuff).
 
De vazut le vedeau oricum intradevar dar FCC-ul ii putea lua la rost daca vindeau datele companiilor de publicitate si se afla de asta.

Acum pot sa faca asta fara nici o teama de repercursiuni.
 
Pai si ce le da impreuna cu browsing history? Adresa IP? Ca nu cred ca pot sa le dea datele tale personale.
 
Datele personale sunt irelevante, ei doar vor sa vada ce reclame sa-ti serveasca, adica practic vor istoricul cautarilor si vizitelor tale.
 
Back
Top