Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Da, adică dacă te duci să cumperi un sistem gata făcut de HP/Dell/whatever, you might be out of luck. Eu din ce văd la un laptop Dell high end, oamenii s-au străduit să dea utilizatorului cât mai mult control, are mai multe opțiuni decât am văzut vreodată. Alienware face la fel - ce alte laptops au overclocking în BIOS, I wonder.
Teoretic va fi alegerea OEM. Practic nu va ataca nimeni power userul pentru că o va lua în mână grav. Iar dacă-și permite să o facă - echipamente ieftine și/sau mainstream, who gives two flying fscks? Nu e ca și cum lumea cumpără computere de la producători OEM ca să le overclockeze sau să instaleze alte sisteme de operare :smile:


This could be a very real threat for those who choose to run an alternate OS, and could be difficult for those who are not technically inclined.
Who the fuck is not technically inclined and installs other operating systems? WTF.
 
Secure Boot e mandated pe ARM iar majoritatea oamenilor care instalează alte sisteme de operare nu-s deloc technically inclided, vezi Marius :biggrin:.
 

Dacă ai avea și la ce să-i folosești ar fi o chestie. Eu am 32GB de stocare în smartphone și sunt 80% liberi. Am ~50GB de stocare pentru aparatul foto, și nici pe ăia nu-i umplu într-o vacanță de 10 zile (chiar dacă o poză jpg are 10MB). Da, dacă faci filme continuu ai putea să umpli mult mai mult de-atât, dar filme=99% garbage la care nu se va uita nimeni niciodată. Restul de 1% încap în memoriile actuale.
 
Cine spune ca trebuie sa le folosesti in dispzitive mobile? La cum creste pretul curentului, as inlocui oricand hardul unic de 2 TB cu un RAID10 de SD-uri daca ar fi la pret comparabil.
 
Dacă ai avea și la ce să-i folosești ar fi o chestie. Eu am 32GB de stocare în smartphone și sunt 80% liberi. Am ~50GB de stocare pentru aparatul foto, și nici pe ăia nu-i umplu într-o vacanță de 10 zile (chiar dacă o poză jpg are 10MB). Da, dacă faci filme continuu ai putea să umpli mult mai mult de-atât, dar filme=99% garbage la care nu se va uita nimeni niciodată. Restul de 1% încap în memoriile actuale.

Important e progresul! Intr-adevăr, acum nu prea ai ce face cu 2TB pe "dispozitivele mobile", dar (par example) la cum evoluează şi senzori apartelor foto, sigur va creşte şi dimensiunea pozelor. Bigger is better (most of the time :biggrin:)!
 
S-a cam lamurit lumea cu senzorii, atat optic cat si electronic si mai ales in utilizarea rezultatului. Degeaba ai senzor de 20MP daca nu gasesti ecrane de mai mult de 2MP ("fulll hd") sub 1000€.
 
Da, dar poti sa printezi la dimensiune mare daca ai rezolutie mare!!!

... ma rog, si asta costa ...
... si cati mai printeaza acum?
 
Cine spune ca trebuie sa le folosesti in dispzitive mobile? La cum creste pretul curentului, as inlocui oricand hardul unic de 2 TB cu un RAID10 de SD-uri daca ar fi la pret comparabil.

Da, pentru ca apoi să-ți pierzi în mod spectaculos datele având în vedere numărul limitat de read/write de care sunt capabile SDurile.

Și dacă ție ți se pare că HDDul de 2TB consumă mult, ai o problemă gravă sau nu te-ai uitat cât consumă frigiderul sau mașina de spălat.
 
Multumesc, ratasem articolul si e de actualitate, azi-noapte tocmai asta discutam cu niste colegi care nu stiu ce cautau online la ora aia :smile:
 
Articolul este interesant, îl tot citesc "din bucăți", dar mi-a atras atenția un pasaj:
Cu ajutorul smartphone-urilor, managerii au posibilitatea de a se răzgândi asupra oricărei chestiuni în ultimul moment: să-l înștiințeze pe vreun subordonat la 11 noaptea, via e-mail, că în dimineața următoare trebuie să se deplaseze până în Pitts*burgh.

Șeful tău nu are musai nevoie de smartphone ca să te înștiințeze la 11 noaptea de stuffs. Dacă nu aveai smartphone, te suna pe fix. Nu aveai fix? Mda, cine nu are nici telefon fix, nici mobil?

Tehnologia comunicației sporește numărul de abuzuri ale șefilor. Dar, ca om care deranjează pe alții uneori în toiul nopții sau chiar la 3-4 dimineața - și între acei "alții" se numără și "șefi" (oh, sweet revenge :biggrin:) - pot spune că în anumite domenii acest lucru nu este doar util, ci chiar un deziderat. Dau ca exemplu un pacient care s-a simțit rău după o operație în jur de 2 noaptea -> sunat chirurgul pentru indicații/informații/instrucțiuni. Nu pentru că nu aș ști and shit, ci pentru că asta este politica spitalului.

Motivele sunt după cum urmează:
- thigs go tits up -> responsabilitatea este împărțită; chirurgia nu este specialitatea mea, dar eu pot să scot pacientul dintr-o criză nasoală; pe de altă parte, best care = surgeon care, so yea;
- things don't go tits up -> ne felicităm reciproc pentru uber health care ce-am provided, nimeni nu-i supărat pentru telefon în miez de noapte.

P.S.: de multe ori telefonul fix este de preferat mobilului, ăla nu știe decât "enervant de extrem de tare" chiar și pe setarea volum minim, nu vibrate sau alte chestii finuțe și ignorabile :biggrin:
 
Eu mai raspund la mail-uri la miezul noptii, dar nu ma astept ca ele sa fie citite. Daca tot n-am somn folosesc tipul respectiv, ca sigur a doua zi nu ma duc la 9 la birou. Intalnirile care se schimba noaptea se considera ca nu exista.

Ce zice Neo (trezitul noaptea) e pager duty. Depinde de meserie si ar trebui sa fie stiut inainte de acceptarea job-ului. Sunatul la miezul noptii atunci cand nu arde e un abuz si in aceste conditii. Pentru definirea "arde" trebuie muncit, cu proceduri clare de urmat in functie de ce se intampla, si de preferat sunatul doar in cazuri exceptionale.
 
Ok, am căzut de acord asupra ideii de abuz. Acum, ce te faci dacă nu ești pe "pager duty", dar ești abuzat constant? Schimbatul locului de muncă nefiind o opțiune. Nu mă refer la mine, ci la foarte mulți corporatiști care o iau îndoit pentru că a) nu știu să pună punct sau b) nu-și permit să pună punct sau c) nu ai cui să te plângi, sau dacă ai și vin ăia în inspecție tot biroul se face că plouă deoarece colegii sunt la b).
 
Back
Top