Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Acum au ajuns la capatul tehnologiei. Procesoarele si-au atins limita, placile grafice si-au atins limita.
:eek:
Geez, dude... Am vazut strabunici de la tara mai deschisi la minte de atat. Auzi tu, si-au atins limita. Crede-ma, nu procesoarele si-au atins limita in discutia asta.
 
Deci tu zici ca un core de astazi e la fel de rapid ca un core de acu tz ani, eh? Ca un GPU de azi e la fel de rapid si nu poate sa faca nimic in plus fata de un GPU de acum cateva generatii? Mai ca m-as obosi sa-ti demnonstrez contrariul dar stiu ca you're all talk and no walk si nu ai fi in stare sa pui ceva la bataie in caz ca ti se demonstreaza ca gresesti. Nu de alta dar educatia de calitate se face pe bani :biggrin:. Numai statul te educa pe gratis si stim amandoi exact cat de bine o face. Dar daca pui motorul la bataie poate ma razgandesc. :smile:

Hm... Te-am supraestimat. O vreme am crezut ca e lipsa de informare. Nu de informare duci lipsa... Totul a evoluat in jurul tau numai tu nu.

Din fericire nu-i nici o pierdere daca urmez calea batuta de alti forumisti inaintea mea :wink:. Macar pentru sugestia ca toata lumea (inclusiv eu) pune botul la "momeli".
 
Ca tot se zicea de limite, ma intreb nu se apropie de limitele tehnologiei placile video, din cauza caldurii degajate ?
Deja exista placi ce consuma 250W si nu stiu daca sistemele de racire standard aka ieftine o sa mai faca fata la o degajare termica mai mare.

Ar mai fi si problema leakage-ului dar aia am vazut ca o tin momentan in frau cu ajutorul anumitor materiale "space-age".
 
Foxter, ce spui tu nu tine de limitarile placilor video ci de limitarile materialelor si tehnologiilor de fabricatie a tranzistorului. Tehnologiile noi rezolva pentru inca o vreme unele probleme ca leakage current, micsorarea tensiunii de prag, switching speed, etc. si aduc si alte imbunatatiri ca micsorarea tranzistorului. Adica ai un tranzistor mai mic, mai putin consumator si mai rapid.

Si cand tehnologia o sa se apropie din nou de limita am incredere ca niste baieti destepti, aia care nu-si trag fesu' pe ochi cand scot capul in lume, o sa descopere altceva si mai bun :smile:.

P.S. Cand iei o placa video care consuma 250+W nu cred ca te uiti la pretul sistemului de racire. Inca din 2008 aveai placi video care sa treaca de pragul asta, vezi 4870 X2. In trecut au fost destule placi video high-end cu frecvente foarte conservatoare din fabrica doar ca sa respecte standardul ATX de 300W (75W prin slotul PCIe, 75W prin conectorul cu 6 pini si inca 150W prin cel de 8 pini). Ca sa nu mai spun de dubiosenii gen Asus ARES 5870 X2 care consuma ~430W si venea underclockata de la producator, iar cumparatorul putea sa ii creasca frecventa pe barba lui.
 
Nu avem inca produse comerciale bazate pe tranzistori in tehnologie de 22nm, procesoarele Intel sunt inca la 32 iar AMD abia se muta, o sa mai ia ceva vreme pana o sa le vedem pe 22. Memoriile flash nu se pun, nu functioneaza niciodata in procent mare simultan (doar cate un bloc sau cateva blocuri odata) si nici la frecventa mare, nu se compara cu o unitate de calcul. Adica ce spune Neo nu are nici o relevanta cu discutia de mai sus si oricum suntem offtopic.
 
Să-mi bag picioarele dacă o să-mi țin Galaxy S2-ul în buzunar la blugi doar pentru că lui Gigel îi este jenă să mă vadă cu el în mână. De ce aș crăpa display-ul telefonului când intenția nu este să mă dau mare ci pur și simplu să nu-l stric?

Here we go again...

Și nu, nu este un articol interesant, sunt cam sătul de discuția respectivă. Dacă milițienii ar da naibii amenzi în loc să se uite-n jos când trece șmecherul cu A8 și mobilul la ureche, ar fi mult mai bine.

Cu toate că are un telefon inteligent, nu este un pasionat al tehnologiei.
Ar fi fost interesant dacă titlul era "Mobilul, cartea de vizită a românului parvenit". Now that would've been interesting :biggrin:
 
Nu am reusit in viata mea sa sparg telefon asezandu-ma pe el. Nici tinut in buzunarul din fata, nici in cel e la spate. Si nah, in buzunarele alea au stat (pe rand) zeci de telefoane de 15 ani incoace, inclusiv palete de-astea de ping-pong ca Galaxy S2, HD2 sau TG01. Ori aveti curu' ascutit la 45 de grade ori sunteti la 120+Kg de reusiti sa le spargeti. :what:

P.S. Neo, iti incepi postul plangandu-te ca te crede lumea cocalar ca tii telefonul pe masa si il inchei considerandu-i pe altii cocalari (șmecheri) pentru ca isi permit A8. :damn: Nu o sa se plimbe in Logan doar pentru ca lui Gigel ii e jena sa-l vada in A8.

Am citit articolul pe diagonala si am vazut ca la telefoanele la moda au inclus BB Bold 9000. WTF, asta era la moda acum 2-3 ani. Intre timp ai 9700, 9780, 9800...

Eu tin telefoanele in buzunar si pentru chei sau portofel am o borseta in care sa le pun ordonat. Asta ca sa nu stau insirat pe masa cu 7 telefoane, chei, portofele si cine stie ce altceva mai am in buzunare si sa reduc si sansele sa uit telefonul sau cheile in gara :biggrin:.
 
Screw them, eu imi tin mobilul pe masa pentru ca ma deranjeaza in buzunar + ce a spus Neo, cele cu touchscreen au ecranul fragil, iar eu am blugii stramti. Eu il tin in husa, lumea poate sa ghiceasca cat vrea ce este.

@bausto: sunt oameni care isi cumpara telefoane si masini doar ca sa se dea mari. Sunt alti oameni care si le cumpara pentru ca au nevoie de ele, sau pur si simplu le plac modelele respective, iar cei din categoria a doua au de suferit din cauza celor din prima...
 
De la a scoate telefonul din buzunar pentru că deranjează / pică jos / se strică până la "E bine să ai un telefon scump, aşa arăţi tuturor că îţi permiţi şi dacă vreun prieten şi-ar lua unul mai bun decât al meu, l-aş schimba imediat" cred că sunt ceva diferenţe de fond. Aş vrea să-i văd pe ăia care cred că epatez când pun 2330c-ul pe masă. :hihi:
 
SCViper, inteleg ce vrei sa spui dar mi se pare ciudat sa discriminezi in exact acelasi mod in care te simti tu discriminat. Si asta la doar 2 randuri distanta.
Iar ecranele nu sunt asa fragile precum par. Am calcat in iPhone4 cu masina si are doar 2 zgarieturi fine pe spate. Am pus pe forum o poza cu un HD2 spart si a fost un efort muuult mai mare decat ai crede.

Dar un lucru interesant pe care l-am observat despre aia care "epateaza" este ca rar rateaza o ocazie sa spuna ce masina, telefon, laptop (etc.) au mai ales in momente in care asemenea detalii nu sunt relevante. Daca au ocazia sa o arate, o arata. Daca nu, o spun in mod repetat. Gen "am intrat un pic pe net de pe iPhone" cand era suficient sa spuna "de pe telefon". Sau "Vaio-ul/Macul meu [bla]" cand ar putea sa spuna "laptopul meu".

Eu las telefonul pe masa cand mai umblu la el, asta ca sa evit sa ma tot joc la buzunare.
 
Last edited by a moderator:
Bai, am Dacie, v-am spart!!! Si nu e nici Duster, Logan sau Sandero, asa ca v-am lasat cu ochii in soare!!!

De fapt voiam sa rog un moderator sa faca un split, dar nu m-am putut abtine sa nu etalez si eu ceva cu neoane albastre la praguri si dunga galbena pe capota :biggrin:

Neo, esti duplicitar. Pentru mine a pune Galaxy 2 pe masa sau a te plimba cu A8 e tot aia (cum anume e alta poveste :biggrin:), nu stiu de tragi linie intre ele. Nici unul nu e un produs accesibil, de masa, strict necesar si atunci afisarea lor are aceeasi semnificatie: "am si se vede". Modestia nu e o caracteristica in aceasta situatie si rafinamentul presupune sa ai, dar sa nu o faci evident.
 
Ce mă deranjează pe mine la discuția asta e că se presupune a priori că mobilu' pe masă (indiferent că-i scump au ba) înseamnă etalare sau cum vrei să-i spui, ceea ce seamănă a prejudecată. Chiar dacă în cele mai multe cazuri e adevărată presupunerea.
 
Un telefon scump pe masa e de asemenea o tinta tentanta pt hoti. De curiozitate, nu exista deja saculeti (imi scapa acum denumirea exacta, e vorba de ceva gen genti dar pt telefoane nu pt laptopuri) pt Galaxy S2 ? Stiu ca inca de pe vremea Nokia 5510 existau astfel de invelisuri de protectie.
 
Ce mă deranjează pe mine la discuția asta e că se presupune a priori că mobilu' pe masă (indiferent că-i scump au ba) înseamnă etalare sau cum vrei să-i spui, ceea ce seamănă a prejudecată. Chiar dacă în cele mai multe cazuri e adevărată presupunerea.

Nu a zis nimeni ca a pune orice mobil pe masa inseamna etalare, in majoritatea cazurilor e strict din nevoia de a-l pune intr-un loc la indemana unde sa nu deranjeze. Dar in unele cazuri aceasta nevoie nu prea exista si singurul motiv este de a etala un mobil foarte scump, precum o masina foarte scumpa sau alte accesorii foarte scumpe mai ales relativ la locul in care te afli. La o terasa de duzina orice telefon de 2000 de lei poate fi considerat etalare cand reprezinta venitul pe 2-3 luni al omului mediu de pe-acolo si e greu sa ma convingi ca e strict necesar un Samsung Galaxy S II ca telefon si chiar ca smartphone - sunt altele la jumatate de pret, dar asta e mai cool si unii vor sa o arate - asta e sensul articolului de la care a plecat discutia, in special paragraful cu antropologul.
 
La o terasa de duzina orice telefon de 2000 de lei poate fi considerat etalare cand reprezinta venitul pe 2-3 luni al omului mediu de pe-acolo si e greu sa ma convingi ca e strict necesar un Samsung Galaxy S II ca telefon si chiar ca smartphone - sunt altele la jumatate de pret, dar asta e mai cool si unii vor sa o arate - asta e sensul articolului de la care a plecat discutia, in special paragraful cu antropologul.
Aici nu ne înțelegem: eu vreau să spun că dacă mie mi-e comod să mă dau pe masă cu telefonul foarte scump, asta nu înseamnă că „etalez” (sau ceva)—chiar dacă, statistic vorbind, ăsta e, de cele mai mute ori, rezultatul scontat; tu (cred) că vrei să spui că dacă îl pun (pe masă), atunci e buba pentru că alții sînt săraci. Am înțeles și putem să fim de acord că nu sîntem de acord au ba?
 
Last edited:
Ce tot atata in sus si in jos cu strict necesar? O viata am, daca imi doresc ceva si pot sa mi-l iau, chiar daca nu imi este 100% necesar, de ce n-as face-o? Pot citi si ziarul vecinului in metrou, de ce sa imi iau Kindle? Pot sa merg si cu Loganul, de ce sa imi iau A4? Pot sa merg la mare la o pensiune in Eforie, de ce sa ma duc in Tenerife? Pot sa beau bere Cerbul, de ce sa iau Leffe? Pot sa vorbesc, sa stau pe net si sa scriu SMS-uri pe un Nokia 6680, de ce sa imi iau HTC Sensation? Si exemplele pot continua... :smile:
 
Ce-ai cu Cerbul? :biggrin:

Important este motivul pentru care etalezi "strictul tau necesar". Ok, ai telefon de 2000lei pentru ca asa ai vrut, nici macar nu are importanta daca stii ce sa faci cu el. Daca il tii pe masa pentru tine (adica asa iti este comod) e una, daca il tii pe masa pentru altii (adica doar asa il vad ceilalti) e mai alta. Idem cu Kindle, A8, Hawaii sau Leffe.

Dupa cum spuneam si mai devreme, ii cam identifici pe aia care aleg "strictul necesar" mai mult pentru privirile celorlalti cand stii cam tot ce au prin casa desi nu esti chiar prietenul lui cel mai apropiat sau este doar o cunostinta indepartata. O sa aiba grija sa ii "scape" constant detalii despre telefon, casa, masina, job, femeie, excursii si cam orice altceva ar putea sa il ridice in ochii celorlalti.
In rest no problem, unele cheltuieli "inutile" chiar te fac sa te simti bine, deci de ce sa nu le faci?
 
Back
Top