Articole interesante din presă sau de pe bloguri

Un simplu anunt, fara probe, fara poze, fara cadavru. Si te mai intrebi de unde apar diverse teorii ale conspiratiilor...

Thor said:
Armata US se plictiseste. Who's next?

Aia cu gura mai mare, adica Iran, dupa care Korea de Nord si poate Venezuela.
 
Un simplu anunt, fara probe, fara poze, fara cadavru. Si te mai intrebi de unde apar diverse teorii ale conspiratiilor...
Pardonnez-vous, dar insusi marele negru din Kenya a anuntat la tv cu fericirea in bot ca l-a lichidat pe Ben. Le-a trebuit doar vreo 10ani sa il gaseasca. Si din sept. pana acum sa li se confirme locatia. Halal intelligence services.
 
Un simplu anunt, fara probe, fara poze, fara cadavru.
Asta a fost anuntul? :biggrin:

67r0cy.jpg
 

Interesant articolul, din perspectiva tratarii unor subiecte la moda. De citit si link-urile din articol, articolele lui Alin Fumurescu si cele privind costurile statului. Liberalul din mine e de acord cam cu tot ce se expune acolo, mai putin cu excluderea statului din absolut toate domeniile enuntate. Ca ar trebui sa fie minimal e ok, dar sa il scoti cu totul din economie nu cred ca e o solutie. Dar n-am dovezi pentru asta.
Atitudinea libertarienilor oarecum radicala vizavi de problemele societatii de astazi, si solutiile lor la aceste probleme determina o schimbare totala de mentalitate asupra tuturor pilonilor societatii actuale: religie, stat, educatie, viata, etica, morala etc... Ori lucrul asta nu e vazut foarte bine. Chiar si unele pareri filosofice descrise nu par foarte bine fundamentate. Interesante, dar nu adevarate. De exemplu, Vlad sustine ca:
Diferenţa dintre păcat şi responsabilitate este că păcatul este iertat de o terţă parte (de preot în urma spovedaniei) în timp ce ideea de responsabilitate presupune o relaţie doar între tine şi partea sau părţile vătămate. Dacă-i faci rău cuiva, nu poţi fi iertat decât de aceea persoană (iar crima este impardonabilă moral). O terţă parte are cel mult un rol de mediator al conflictului. Această diferenţă este extrem de importantă pentru că spovedania induce în societate ceea ce economiştii numesc „hazard moral”: dacă există o terţă parte care furnizează serviciul de „iertare”, costul iertării scade, şi atunci creşte tentaţia de a „păcătui”, i.e. numărul de acţiuni care necesită iertare
Nu sunt de acord cu afirmatiile acestea, si nu din cauza ca sunt credincios, ci din cauza ca nu pot fi sigur de adevarul celor scrise mai sus, mai ales ca stiu ca cei care fac pacatele care sunt considerate de libertarieni "pacate" nu prea trec pe la biserica, iar cei care se spovedesc de multe ori isi imagineaza pacate sau considera ca pacat un lucru pe care il stiu ca fiind pacat si nimeni nu le-a dezmintit cum ca n-ar fi...
Libertarienii afirma chiar ca ar fi gasit cauzele crizelor periodice economice, si anume monopolul statului asupra monedei. Interesant, ce sa zic. E mult de discutat pe temele astea. Probabil daca ar fi trait inca, lui Rudolf Steiner i-ar fi placut, sunt cateva idei despre libertate pe care le-am regasit si in scrierile lui.
 
Mie inca nu-mi vine sa cred ca americanii l-au cautat 10 ani pe Osama, l-au urmarit cu zdemii sisteme de spionaj si sateliti iar cand l-au gasit l-au bagat pe un rambo in casa si a nimicit tot. Asa frumos se realiza aceasta miscare cu o grenada lacrimogena, ii punea la somnic pe tot. Dar nu, rambo sparge usa si pac pac. Aiurea.
 
Nu-l puteau lăsa în viaţă fiindcă nu aveau ce face cu el. Americanii îl voiau mort iar în pakistanezi nu au încredere. Arabia Saudită e de partea americanilor aşa că nu-i interesează ce se întâmplă cu el. Rămânea doar să-l execute ca pe Saddam...şi ce rost avea să mai facă valuri. L-au lichidat şi gata.

Mi-a plăcut contrastul totuşi, toţi l-au căutat prin deşert şi prin grote iar el stătea binemersi la vilă. Tare!
 
Numai pe mine mă deranjează caracterul ilegal și terorist, hence ipocrit al acțiunii SUA? Dacă poate peste caracterul ilegal al căpturării trec cu vederea, (scopul scuză mijloacele? nu cred), peste caracterul absolut ilegal al execuției nu pot. Și mai apari ca președinte la televizor să te lauzi că execuți oameni ilegal? Păi plm.
 
Execuția nu e ilegală fiindcă acolo e război. SUA vede pe ceilalți drept teroriști iar ceilalți văd SUA drept teroare. Între cei doi este semnul egal. Dar până la urmă dreptatea e de partea câștigătorului, când o să vină adversarii la putere SUA va fi judecată pentru crime de război. Deocamdată ei sunt la putere deci ei sunt de partea binelui.
Cât ce și cum judecă fiecare în parte. Eu unul n-am părere de rău de atentate nici de o parte nici de cealaltă fiindcă ambele tabere o merită. Doar de victimele colaterale îmi pare rău...cei pentru care războiul nu are nici o valoare. Acum aștept cu interes runda următoare unde teroriștii trebuie să mute. Doar că va mai dura ceva timp până se liniștesc apele și vor putea să miște ceva ca să-i surprindă.
 
LNT, in orice razboi executia unui inamic neinarmat e considerata crima. Dar vorba ta, istoria o scriu invingatorii - e o vorba tare pacatoasa in baza careia se fac abuzuri de mii de ani si majoritatea scapa nepedepsiti. Egalitatea in fata legii, drepturile omului - rahat cu apa rece, ipocrizie pe fata.
 
Stati voi linistiti ca e bine-merci prin pivnitele CIA. Trebuie sa fii oligofren sa capturezi "the most wanted", care are n-spe atentate pe teava si sa-l omori. Vedem peste 50 de ani cand vor desecretiza dosarul. :wink:

Singura lor problema este sa scoata niste foto trucate ca lumea cu el impuscat in cap.
 
Cică n-o să facă publică poza. Şi dacă ar face-o cui ar folosi? L-au prins şi pe Saddam şi apoi nu ştiau ce să facă cu el dar ca să-şi spele mâinile l-au dat irakienilor să-l execute. Eu unul cred că l-au executat pe loc, în fine asta era şi ideea, să-i bucure pe rednecks, aka ăia care se bucurau în stradă. Mai ţineţi minte acum 10 ani când au căzut turnurile cine se bucura în stradă? Aceiaşi rednecks doar că erau arabi.
 
Back
Top