Articole interesante din presă sau de pe bloguri

you can use to check whether your devices' MAC addresses were on the target list
Și, prin asta, să dai lu' Big Russian Daddy adresa ta MAC, împreună cu IP-ul de unde ești conectat, browser fingerprint, și să-ți iei și un cookie mic acolo cu care să facă dup-aia analytics prin alte părți unde-și pun reclame. Poate dădea mai bine dacă ziceau să verifici adresa MAC a laptopului tău ASUS, că doar alea folosesc serverele de actualizări software ale lui Asus, da' atunci nu-și băgau toți fraierii datele.
 
This website is for security check purposes only. We don’t store any of the information provided by users.

Acu' sa-i credem pe rusi sau nu? :biggrin:
 
Nu de mult, o organizație care militează împotriva extremismului (și de destule ori au avut ciocniri cu simpatizanții Alliance für Deutschland = AfD) a făcut tam-tam în mediul online, anunțând că au pus online o bază de date cu 7000 de fotografii de la protestele extremiste din Chemnitz, și că oferă premii în cash pentru cei care intră pe site și identifică extremiștii care au făcut dezastrul ăla. Pfoai, ce scandal a fost, cum adică în nemția să colectezi asemenea informații despre oameni, cu poză cu ei făcând chestii ilegale, cu solicitare de nume și prenume fără acceptul lor!!! Eh, se țin ăștia tare pe poziții, că dreptul la informare, că e bine să știi cine-i cu adevărat vecinul tău... pentru ca după câteva zile să declare că de fapt site-ul a fost un honeypot pentru ca neonaziștii să se adauge voluntar în baza de date când s-au căutat pe ei înșiși.

Și voi vreți să-i credeți pe ruznaci. :biggrin:
 
EU’s Parliament Signs Off on Disastrous Internet Law: What Happens Next? | Electronic Frontier Foundation

That means Europe’s Internet users can’t depend on the tech companies to fight this. The battle will have to continue, as it has done in these last few weeks, with millions of everyday users uniting online and on the streets to demand their right to be free of censorship, and free to communicate without algorithmic censors or arbitrary licensing requirements.

Directiva copyright: sfârșitul internetului sau nu? | Contributors

Articolul 11 este o zbatere inutilă, prin care birocrații cred în mod greșit că pot transfera o parte din veniturile Google spre ziarele online. Nu va funcționa și dar nici nu va produce vreo schimbare în internet. Cum foarte plastic am citit undeva pe internet ”snippetul este un bun căruia i se poate atașa o valoare de piață, dar valoarea sa de piață e 0”

Articolul 13 este un pas bun înspre combaterea pirateriei. Vor exista costuri deopotrivă pentru platforme cât și pentru utilizatori (mai ales de timp pentru aceștia din urmă), dar dintotdeauna protejarea proprietății a presupus costuri.
 
This website is for security check purposes only. We don’t store any of the information provided by users.

Acu' sa-i credem pe rusi sau nu? :biggrin:

13611
 
De când avem GPS s-a mai făcut rollover de vreo 3 ori și n-a crăpat nimeni. Mănâncă și site-ul ăla niște rahat cu un titlu de clickbait ca să mai mulgă niște vizualizări de reclame...
 
Am urmărit până la sfârșit. Am respirat ușurat. Credeam că e de la lansarea candidaților PSD pentru europarlamentare... :tongue: Rovana Plumb apărând din ceața aia... Imediat in spate Maria Grapini... :climb: :biggrin:
 
Back
Top