Aplicatii GPS

burebista

Manic Miner
Astia de la Here au reusit cu ultimul update sa-si faca muci aplicatia. Nu mai salveaza pe SD, nu mai pot pune indicatiile in romana si cireasa de pe tort e ca nu mai ruteaza drumuri lungi offline. Si colac peste pupaza isi mai da si cite un restart aleator cind ti-e lumea mai draga ofcorz. :capu:
Pina si-o cirpi varza facuta imi puteti da ceva sugestii de navigatoare pe Android? Tot ce vreau e sa mearga offline si sa ruteze cit mai bine posibil.
Nu ma deranjeaza sa-l si platesc daca e o suma rezonabila dar as prefera o singura plata nu subscription based (da Osmand, despre tine e vorba).
In principiu imi trebuie musai pentru drumul spre Grecia de peste o luna dar nu m-ar deranja daca mi-ar ramine acolo ca nu se stie niciodata. :smile:

Multam'.
 
Cu harti OSM offline eu tin Mapfactor in telefon, ca solutie de backup. E 100% free, canta si in limba materna. Dar la mine HereDrive+ e tata si mama tuturor navigatoarelor. :approve:
 
Last edited:
Osmand e subscription based? Eu l-am cumparat o singura data, asta dupa ce nu mi-au ajuns cele 10 harti care erau gratuite.
 
Asa arata Osmand la mine

osmand.png

Notat maps.me si Mapfactor. Am instalat si Sygic azi dar nu stiu ce mai face dupa ce se termina alea 7 zile de Premium.
 
Cica la Sygic pe Windows:
 

Attachments

  • wp_ss_20170719_0001.png
    wp_ss_20170719_0001.png
    108.5 KB · Views: 27
  • wp_ss_20170719_0002.png
    wp_ss_20170719_0002.png
    98.7 KB · Views: 27
Io cu sygic m-am dus până în Germania fără probleme. Mai era o versiune de Navigon gratis pentru Amazon store care era ok. Mai multe detalii într-un cadru mai restrâns :biggrin:
 
Maps.me am mai folosit ocazional intrecut dar tot mai ok mi se parea Here. Dar acum, de ce nu Waze sau Google maps (la care poti descarca offline dar cel putin candva, pe offline iti ruta doar fastest route, altfel o faceai tu din bucatele daca doreai altceva).


 
Dar acum, de ce nu Waze sau Google maps (la care poti descarca offline dar cel putin candva, pe offline iti ruta doar fastest route, altfel o faceai tu din bucatele daca doreai altceva).
Incerc sa folosesc ceva care merge dintr-o bucata. Waze vrea net (si oricum nu e gindit pentru rute mari) iar Goagle offline trebuie facut din bucatele. Cel putin asa stiam eu.

Din toate alea instalate ieri singurul care mi s-a parut OK a fost Sygic. Restul ori nu mi-a placut interfata, ori nu faceau ruta ro-gr din prima. Ba unul facea ruta dar fix prin centrul tuturor oraselor mari iar daca vroiam si rute alternative trebuia sa platesc optiunea.
E drept ca n-am stat sa le bibilesc pe fiecare ci doar le-am incercat ca un habarnist sa vad cum functioneaza.

Vestea buna e ca HereDrive+ se pare ca functioneaza OK pe Lumia sotiei asa ca m-am mai relaxat.

Multam' baieti.
 
Mereu e bine sa ai si o solutie de backup, cel mai bine cu harti alternative. Heredrive are totusi dezavantajul ca vrea hartile salvate in telefon si nu pe sd. :frown:
 
Waze vrea net (si oricum nu e gindit pentru rute mari)
Culmea ca Waze merge foarte bine pe rute mari, mai bine decat aplicatiile offline, pentru ca au pe server tabele cu rute precalculate si nu sta cu anii sa calculeze in telefon. Osmand, de pilda, nu merge pe rute mari, peste 2-300 km e foarte lent in calcularea rutei si peste 1000km nu mi-a mers vreodata decat daca i-am dat puncte intermediare ca ajutor.
 
Maps.me am folosit in multe orase si nu am ce-i reprosa.
Sygic vs Maps.me

sygic_buc.png mapsme_buc.png

sygic_zagora.png mapsme_zagora.png

Distanta/timp in Sygic

sygic_distanta.png

In afara de maps.me cam toate restul de navigatoare incercate ruteaza ca Sygic atit ca drum cit si ca distanta/timp.

Cit despre Waze n-am roaming asa ca de asta tot insist pe rute offline. :smile:
 
Cred ca toate navigatoarele au la optiunile de rutare "fastest / shortest / balanced route". In functie de ce selectezi, probabil ca obtii rutele pe care le-ai postat. Diferente majore apar insa la harti (sensuri unice prin orase, etc...) si mai ales cand nu o iei pe unde vrea el si atunci e nevoit sa recalculeze ruta.
L.E: Nu bag mana in foc ca centura Buch. este fastest. :biggrin:
 
Cred ca toate navigatoarele au la optiunile de rutare "fastest / shortest / balanced route".
Mai putin maps.me. :biggrin:

Ce me inerveaza e ca-mi place maps.me. E spartana la optiuni si nu are bling-bling-uri. Se misca si bine. Perfect pentru un mos ca mine.
Dar parca n-as trece prin mijlocul oraselor mari daca e loc pe centura sau alternative. Nu de alta da' nevasta-mea n-a condus intr-un oras mare (Bacaul nu e oras mare :biggrin:) in cei doi ani de cind se misca pe soselele patriei asa ca parca as evita chestii complicate (mai ales pe drum de noapte si dupa ceva ore de condus).

Ideea e ca momentan Here pe Windows este OK si ca backup am Androidul meu cu fo' 5 navigatoare instalate. O s-o scoatem la capat cumva. Cred. Sper. :biggrin2:
 
Back
Top