Aplicatii GPS

Nu e harta de sine-statatoare la N.Korea, probabil ca e numai ce apare in world.map... Cred. Studiez maine. :smile:

puterfixer: Vezi ca ai si limba romana. :dracu:
 
Păi hărți de sine stătătoare a făcut fiecare cum i-a plăcut. Oficial nu sunt împărțite pe țări, poți extrage doar pe bounding boxes sau totul într-un fișier (de 800GB).
 
Q: învățăm germană inclusiv de la GPS. Layout de tastatură în germană, Windows în germană, filme în germană, tv în germană cu subtitrări în germană... ai prins ideea.
 
Primul test cu Here prin oraș: interfață ok, refresh nu atât de fluid ca la Waze, ruta perfectă din prima (waze propune rute idioate fiindcă-i place pe autostradă), doar vocea nemțoaicei e retardă rău :biggrin:

Urmează Sygic.
Sincer singura bubă cu Sygic este că nu știe să facă sync la bookmarks între Android și iOS, în rest mi se pare absolut ideal. Nu știe el să estimeze cu traficul precum Waze, dar mie îmi convine să merg cu amândouă. Ba chiar am descoperit că Waze merge în background la iOS, deci merg cu Waze în fundal (points whore here) și Sygic.

Q: învățăm germană inclusiv de la GPS. Layout de tastatură în germană, Windows în germană, filme în germană, tv în germană cu subtitrări în germană... ai prins ideea.
M-am trezit ieri fredonând câteva melodii cu accent britanic, m-am dus și m-am spălat pe dinți de două ori :biggrin:
 
Trio-ul câștigător aș zice că e navigare cu posibilitate de funcționare offline, info trafic, și actualizări dese la hărți. Waze exact la ultimul punct e mișto, că hărțile se actualizează de câteva ori pe săptămână și prind inclusiv evenimente planificate (maratoane, marșuri, lucrări la drum, schimbări de limite de viteză etc.). Here încă nu știe unde e amplasată o cameră radar automată din zonă, ca să nu zic de modificări la șosele în ultimele luni. Iar pentru info trafic, Sygic e singurul care vrea bani. Hm.
 
Eu nu aș pune egal între componentele trio-ului. Eu aș spune altfel, funcționare offline 90%, info trafic 1%, actualizări dese hărți 9%. Ce te interesează în mod principal nu este să știi momentul în care este vreun marș sau o lucrare de drum, pentru aia sunt indicatoarele temporare și încă vezi bine când ridici nasul din navi. La fel, și actualizările dese la hărți, sunt ele importante, dar sincer nu circuli în China unde fac ăia drumuri noi peste noapte în AD 2017 :biggrin: Iar în România 20km de autostradă iau fix 20 de ani, nu este ca și cum ai nevoie de actualizări de 3 ori pe zi.
 
Important e si cum ruteaza / reruteaza. :wink: Ar trebui discutii separate despre hartile folosite si despre aplicatia propriu-zisa. Ce vina are aplicatia daca un tembel raporteaza la OSM o strada inexistenta?
 
Corect, de exemplu Sygic încearcă musai să mă bage înapoi pe autostradă, chiar dacă drăcia este închisă pentru vreo 20 mile în aval. Pe de altă parte, nu-s singurul care a ieșit de pe autostradă și-s semne peste tot plus coloana de mașini - hint, dacă mergi prea lejer nu înseamnă că ești vreun geniu, ci că după următorul colț o să intri în garaj la cineva :biggrin:


Asta cu străzile inexistente este la fel de frustrantă ca aia cu camerele de altfel foarte reale și prezente, am raportat o cameră cred timp de 3 luni în fiecare zi, nici acum n-a apărut câcatul ăla pe hartă (Waze). Deci mno, plusuri și minusuri :smile:


Eu oricum merg legal 110% (am exagerat puțin în Scoția pentru vreo 15 secunde, dar nu era nici naiba pe o rază de 50 mile în afară de oi (care erau pe câmp), deci mi-e indiferent de camere și alte nebunii (plus camerele în UK sunt galbene și mari, deci trebuie să fii tembel 100% să iei vreuna, plus sunt semnalizate etc). Au băgat mai nou niște camere cică tot de viteză care-s fix opusul -> sunt gri și mici și poziționate strategic de mai degrabă vezi pe Predator cloaked în pădure decât jegul ăla de cameră. Din fericire, toate au toleranță >10%, deci tot n-am reușit să iau vreo amendă* în aproape 7 ani de când conduc pe-aci :smile:

*de viteză, în schimb am luat la amenzi de parcare ca măgaru-n pantă, una chiar pentru parcat pe loc de persoane cu handicap (deși eram singurul în parcare de vreo 200 de locuri și semnul de handicap era doar pe un stâlp și de mărimea unui permis de conducere, jur că ăștia au modul lor de-a testa că vezi suficient de bine încât să conduci :biggrin:)
 
Alea-s dezafectate pentru că nu a reușit nimeni să facă mentenanță, și s-au bușit unul câte unul. Apoi era un mic blocaj legislativ că agentu' care face procesul verbal trebuia să fie prezent la comiterea faptei (sau ceva de genul), dar aia s-a rezolvat, din câte știu.
 
Se pare ca abia dupa 4.aug.2017 se pune problema reintroducerii radarelor fixe, in principal prin folosirea sistemului de verificare a rovignetei. Dar e in stadiu de proiect. S-a renuntat la ele si pentru ca nu s-au inteles cine sa ia banii din amenzi: politia sau autoritatile locale.
Oricum erau pana intr-o suta, raspandite prin toata tara. Neo are camere din km in km. :biggrin:
 

Attachments

  • wp_ss_20170822_0002.png
    wp_ss_20170822_0002.png
    389.1 KB · Views: 18
Vad ca flacaii din postul anterior chiar se tin de treaba, baga updates saptamanal si chiar apar lucruri noi. Cu precizarea ca hartile alea sunt pentru plimbari pe poteci de munte, nu au ca target navigarea prin oras.
PS: am descoperit si un inconvenient (sau poate un avantaj?): toate denumirile din Transilvania sunt dublate in maghiara. :biggrin: Este surprinzator cum absolut toate localitatile (chiar si un catun cu un locuitor) au si denumirea in maghiara. :nuts:

Adica:
 

Attachments

  • wp_ss_20170824_0001.png
    wp_ss_20170824_0001.png
    442.7 KB · Views: 17
Păi așa scrie și pe indicatoarele rutiere. Poate de-aia. Ai feedback dublu. :biggrin:
Eu rămân la Here, deși am căutat și testat, n-am găsit nimic mai bun, d. p. meu d. v.
 
Nu văd inconvenientul. Noi le zicem în română, dar străinii caută după cum știu ei. Sibiu e și Hermannstadt pentru vorbitorii de germană, Timișoara e și Temesvár și Temišvar, la fel cum Köln-ul e Cologne. Cum e aia să cauți Bruxelles și să zică "nu știm ce-i aia, pe hartă e un Brussels da' se scrie altfel"?
 
Sa spunem ca daca aveam harta aia si Maaloo, probabil as fi stat mai multe ore pe Meledic (sau Medelic, ca nici localnicii nu se pun de acord :biggrin: ).
PS: desigur ca daca fac zoom-in apar potecile, marcajele, denumirile exacte, etc...
 

Attachments

  • osmaaloo.png
    osmaaloo.png
    403.2 KB · Views: 18
Back
Top