Aplicatii GPS

Just for fun: cum arata 45.53587000, 26.54870000 pe hartile alea CCCP? E vreo poteca in zona? :smile:
Aia o căutai? :biggrin:
79ddb0078a85746423ae640a9010afba.jpg
 
Sa va spun ce mi-a facut waze-ul la munte weekend-ul trecut? Eram printr-o zona in care nu mai fusesem niciodata (asa ca ma bazam exclusiv pe el) si-mi arata el un drum alternativ care parea sa scurteze drumul cu minute bune. Intram pe drum, frumos, asfaltat, dupa vreo 200 de metri se termina asfaltul, dupa alte 200-300 metri incepe sa se ingusteze pana cand aproape ne atingeam de vegetatie pe ambele parti - mai eram si in panta, vreo 10 grade. Ma dau jos sa vad ce-i mai in fata, se ingusta si mai mult, poate se putea trece cu o masina 4x4 serioasa daca nu-ti pasa de vopsea. munca dracu sa dai inapoi, mai si derapam, noroc ca vreo suta de metri mai sus am gasit o poarta laterala care se putea deschide si am iesit efectiv in camp, sa putem intoarce masina...

Bomboana de pe coliva, m-am gandit eu ia sa vedem ce zice google maps. Ei bine, google era de parere ca drumul se termina dupa aia 200 de metri asfaltati, lucru perfect adevarat, exceptand cazul in care conduci un tanc.
 
Am patit si eu cu Waze asa ceva. De la Pitesti catre Sibiu m-a dus pe un drum de pamant care era din ce in ce mai rau, nu era extrem de denivelat, dar erau niste balti cu noroi asa de cleios ca trebuia ceva maiestrie chiar si cu 4x4.
 
Aia o căutai? :biggrin:
79ddb0078a85746423ae640a9010afba.jpg
Fix ala, dar aia nu e harta ruseasca ci fix OSM hike-ride pe care o vreau eu (pe toata) offline. Ca bucati de harta salveaza oricine. :smile:

ipman, de la Pitesti la Sibiu exista un singur drum, care te poarta cu el pana la destinatie. Esti ca pe pista de bowling... :biggrin:
 
Asta cu rutarea in functie de soft ma cam seaca si pe mine. In functie de traseu unele o dau mai bine altele mai prin gard. La alta destinatie lucrurile se schimba, aia care a dat-o-n gard mai inainte poa' sa faca traseul brici si viceversa. Pana mea.
Overall pina la update-ul nefericit de Here m-am inteles perfect cu ea. Si acu' ma inteleg dar e mai mofturoasa (nu mai salveaza nimic pe SD card ci doar intern si la trasee lungi vrea online sa le calculeze). Daca ar avea si adaugare de puncte intermediare pe traseu n-as mai cauta alta.
 
Da, mai nou i-a apucat pe unii vrenicia și au băgat toate drumurile forestiere pe waze.
 
Problema e intre scaun si tastatura, unii din tipii care se ocupa de hartile de Waze sunt de o imbecilitate nemasurata; dupa cum am mai scris, au bagat pe harta de 3 ori un drum privat de se facea coada de masini blocate de masina parcata a proprietarului si s-a lasat cu scandal si politie de mai multe ori. De cel putin vreo 2 ori le-am scris eu sa il scoata de pe harta, cu explicatiile de rigoare. Acum au inca pe harta o "scurtatura" care e asfaltata, dar are 3 metri latime din gard in gard si majoritatea masinilor nu pot intra pe strada aia pentru ca nu pot lua curba la 90 de grade fara sa juleasca gadrul si masinile. Proprietarul la unul din garduri l-a facut zid de beton dupa ce i l-au daramat de o duzina de ori. Le-am scris si despre asta, dar nu au facut nimic.
 
Eu nu merg in blind dupa ce canta gps-ul. El merge, eu ma uit la indicatoarele de pe marginea drumului, o iau dupa indicatoare, gps recalculeaza ruta. Adica eu il controlez pe el, nu el pe mine. :biggrin:
 
Cu exceptii: cand cauti scurtaturi prin Bucuresti care iti pot salva 15 minute doar pentru ca mergi pe o straduta de care nu stie nimeni si iese 2 km mai departe pe ruta uzuala (cazul de aici de la mine) sau cand mergi prin Muntenegru, GPS-ul si indicatorul spun acelasi lucru, ruta e cu 20 km mai scurta dar peste 1 km incepe sa fie pe o banda in total (adica tot drumul are 3-4 metri latime), nu prea mai ai ce controla. Dar macar ruta din Muntenegru m-a dus prin locuri frumoase.
 
Eu nu merg in blind dupa ce canta gps-ul. El merge, eu ma uit la indicatoarele de pe marginea drumului, o iau dupa indicatoare, gps recalculeaza ruta.
In cazul meu nu existau niciun fel de indicatoare, nici la intrarea pe strada, nici mai tarziu ca s-ar termina in vreun fel. Banuiesc ca in cazul asta nu ai fi intrat deloc pe acea strada. Well, era aproape 9 seara, lumina din ce in ce mai putina si am sperat la o scurtatura. Foarte scurtatura a mai fost. :biggrin:
 
Adi, pe Waze Editor se poate vedea cine e idiotul care a adăugat segmentul de drum, și întreg istoricul de editări. Apoi, cu asta se poate merge la Country Manager să-l suspende pe ciumpalac și să pună o notă permanentă pe hartă.

Ieri am făcut 14 ore de mers pentru ăia 900km, cu doar 2 pauze de 5 minute, fiindcă niște ambuteiaje de zeci de kilometri în jurul Salzburg-ului până în granița cu Germania, unde am crezut că pun cruce ambreiajului, și în jurul München-ului. Carputerul e un quad core cu 512MB și Android 4; Waze se bloca cam 2-3 minute pentru a calcula traseul - apoi mă băga pe niște străduțe și sate pentru a ocoli din ambuteiaj. Cu asta am scurtat așteptarea cu vreo 2 ore, dar am făcut cam 60km în plus. Am încercat și Navigon, că-l aveam cumpărat de niște ani; afișarea se mișcă sacadat și în reluare, ține procesorul în full load de nu mai poate nici să redea un mp3, și nu știe tolera eroarea gps-ului încât la fiecare 2 secunde crede că-s pe drum adiacent, sau pe pasarelă, sau pe contrasens, și îmi recalculează traseul cu indicații din cele mai bizare.
 
512MB RAM sunt de fapt problema.

Am fost de multe ori în situații de trafic de-a dreptul oribile, cu 3-4 benzi pe sens unde am stat cu orele uneori. Totul este să folosești timpul util, faci un traseu folosind toate navi disponibile. Lumea râde de mine că folosesc Sygic, Waze și navigația mașinii, dar combinația asta (împreună cu 1/4 de creier) mă ajută să-mi fac eu un traseu care în cele din urmă este cel mai rapid.
 
Nu prea aveam alternative pe acolo - poduri, tunele, punctul de trecere a frontierei, toate depindeau de autostrada aia. Chiar și acum de dimineață era coadă roșie de la centura Salzburg-ului până în vamă, și jumătate de autostradă dintre München și graniță. Sezon de concedii, sux.

Dar da, din mai multe opinii poți găsi o rută câștigătoare. Și la o adică, nu strică să mai vezi și cătune prin care n-a călcat vreodată picior de român, decât să te zgâiești la aceiași parapeți antifonici ai autostrăzii. :biggrin:
 
  • Like
Reactions: Neo
Pentru mine puține lucruri sunt mai satisfăcătoare decât să trec dus de o rută de genul printr-un sat englezesc uitat de lume. Am și playlist cu rap rusesc pentru chestii de genul, doar pentru orice eventualitate de-aș da peste vreo localitate din aia fantomă. Până și fantomelor le e frică de ruși :biggrin:
 
Driving with Maps.me, sau de ce am vrut mașină înaltă :biggrin:.


Vroiam să ajungem la un lac; pe harta OSM apărea un fel de potecă, așa că faptul că era drum de tractor era mult mai bine :smile:. Doar că mai erau >3km de drum de tractor până la lac, așa că am întors să căutăm altă rută. Nu că "drumul județean 309" din rest era mai bun... Am dat praful de pe mașină cu compresorul de umflat roțile, că pe lunetă era juma' de cm de praf, nu se mai vedea afară deloc.

Și rezultatul, când am ajuns la lac.

[Group 2]-LE2A4767_LE2A4780-14 images_smaller.jpg
 
Era un giratoriu acolo. Folositi a III-a iesire ftw. :biggrin:

Socant: OSM n-are harti cu North Korea? :confused: :biggrin:
 
Primul test cu Here prin oraș: interfață ok, refresh nu atât de fluid ca la Waze, ruta perfectă din prima (waze propune rute idioate fiindcă-i place pe autostradă), doar vocea nemțoaicei e retardă rău :biggrin:

Urmează Sygic.
 
Back
Top