Aplicatii GPS

Sa inteleg ca esti unul din fericitii posesori de abonamente de la care s-au scos complet optiunea de roaming, de cand a devenit la liber in EU?
 
Yep, io, copchilu' si soata avem abonamente nationale la care nu pot activa roaming-ul. :bravo:
Ce-i dragut e ca numarul meu are 9MB trafic in SEE
me_orange.jpg

dar nu poate fi folosit. :thumbs:

me_roaming.jpg
 
Sau nu-l mai opresti niciodata :dracu:

Revening putin la baietii destepti, sunt curios cand ai schimbat abonamentul caci sunt sigur ca in abonamentul vechi aveai roaming ca parte a planului sau si nu cred ca pot schimba ei abonamentul deci implicit clauzele contractuale dupa cum vor ei. Plus ca ai putea sa-i freci zilnic cel putin pentru faptul ca nu ti-au mers cei 9 MB si din moment ce platesti pentru ei, vrei sa ii consumi. Evident, asta intarita cu o plangele la ANPC.
 
Split? Topic despre aplicatii GPS? :smile: Si daca vrei ca familia sa stie pozitia ta in timp real: Simple Latitude rulz. :smile: Dar trebuie conexiune la net.
 
Mai era o versiune de Navigon gratis pentru Amazon store care era ok. Mai multe detalii într-un cadru mai restrâns :biggrin:
Sa-ti dea D-zeu sanatate. Garmin e Garmin pina la urma. Daca avea si vocea in română era superb.

Intre timp am mai gasit unul: Magic Earth. Free-free, vorbeste si in romana si per ansamblu cit m-am jucat aseara cu el l-as pune linga Here.

Gata, m-am linistit, am o gramada de optiuni.

Multumesc mult de ajutor. :notworthy:

LE: Navigon susură in română daca trec System language din Android pe română. Cam radicala ideea dar macar iti faci treaba.
 
Last edited:
Smf în navigon, o aplicație care să se miște mai sacadat și în reluare ca aia, chiar și pe hardware bun, nu am văzut. Și asta după ce am plătit-o cu vârf și îndesat.
 
O s-o testez oleaca in uichend sa vad cum presteaza pina la grataru' lu' cumnata-meu la 30 km distanta de mine. :biggrin:
 
Smf în navigon, o aplicație care să se miște mai sacadat și în reluare ca aia, chiar și pe hardware bun, nu am văzut. Și asta după ce am plătit-o cu vârf și îndesat.

De acord, eu când aud de Garmin mă apucă sudorile reci.


 
O s-o testez oleaca in uichend sa vad cum presteaza [...]
La dus Magic Earth, la intors Navigon.
Ambele au prestat foarte bine cu un surprinzator plus de la nevasta-mea care e prima oara cind o aud ca-i place un navigator din toate pe care le-am incercat (e vorba de Navigon).

E drept ca drumul e foarte usor dar am urmarit cum se misca, cum vorbeste, cum recalculeaza ruta daca nu faci ce vrea el, cum atentioneaza, chestii d'astea.
 
Revenind la Waze: are probleme destul de mari in a ruta un Bucuresti - Budapesta sau Bucuresti - Poiana Negrii. Been there, done that.
 
Navigon impecabil pină la Giurgiu.
Peste 4 ore urmează să-l testez bg-gr.
Momentan aștept Insula iubirii. :biggrin:

S-a dus la dreq cu rutarea bg-gr. M-a dus cu 100km mai mult și pe altă rută decât cea prin Makaza.
Suntem OK in Thassos acum da' nevasta-mea e ruptă.
Mai multe detalii cînd oi pune mîna pe o tastatura că mă seacă mobilul.
 
Intrebare: exista vreun soft atat de destept care, in cazul unui traseu montan offroad (sa spunem pe bicicleta), sa aproximeze durata traseului tinand cont de elevatie si de pregatirea fizica (declarata) a celui care vrea aventura?
 
Cel mai aproape de așa ceva: te uiți pe Strava la segmente și compari cu alții care-s (estimativ) tot pe acolo ca pregătire cu tine. Probabil s-ar putea face și ceva automat, dar ai nevoie de multe date biometrice. Ex: vo2 max pentru bicicletă, pe care poți să-l obții cât de cât ok doar cu scule specializate și pe distanță lungă - cel mai ieftin power meter pentru bicicletă e 500€ și presupune că ai deja restul de senzori și echipament - senzor de viteză, cadență, pantofi de bicicletă cu quick release and stuff. Iar situația din teren trebuie monitorizată la fel - poate ți-o zice softul că faci traseul în 2 ore, dacă tu nu stai în intervalul de bpm/power pentru acel efort poți să faci o porțiune prea rapid și pe urmă să te târi în chinuri restul drumului. Sau să mergi prea încet și pe urmă te întrebi de ce ai făcut 3 ore în loc de 2.
 
Last edited:
Back
Top