Aparat vs. lamă

solutia ar fi dupa mine sa inmuiati mai bine barba cu apa fierbinte, sa stati mai mult cu spuma pe fata, sau sa va dati cu creme emoliente pe barba pe termen lung is the best!
asta daca nu va e lene ca mie!
 
Mi-e lene ca ţie :smile:
Fiindcă am lucrat 3 săptămâni de acasă şi n-a fost nevoie să mă rad, deci mi-a crescut barba :smile: - dar sâmbătă o dau jos.
 
solutia ar fi dupa mine sa inmuiati mai bine barba cu apa fierbinte, sa stati mai mult cu spuma pe fata, sau sa va dati cu creme emoliente pe barba pe termen lung is the best!
asta daca nu va e lene ca mie!

Hai bre, dă-o-ncolo, mâine-poimâine o să facem dulăpiorul de cosmeticale mai cuprinzător decât al nevestei... :biggrin:
 
solutia ar fi dupa mine sa inmuiati mai bine barba cu apa fierbinte, sa stati mai mult cu spuma pe fata, sau sa va dati cu creme emoliente pe barba pe termen lung is the best!
asta daca nu va e lene ca mie!

Dacă stau 5 minute cu spuma pe faţă începe să se usuce. Ca să previn chestia asta dau întâi cu apă fierbinte şi apoi cu apă rece după care aplic spuma şi în cel mult 1 minut barba mea e jos. Ca after-shave am cremă Nivea (nu că ar fi mai bună ca altele dar am primit-o cadou :biggrin: ) şi e mult mai bună decât clasicele soluţii de după bărbierit din apă, parfum, alcool şi colorant fiindcă hidratează pielea.
 
Kaufland?

Subscriu, am văzut recent (i.e. acum vreo două zile) kit Wilkinson Classic pe la 12 lei prin distinsul stabiliment.

Altminterea mai sunt şi destule chinezării (am găsit inclusiv o clonă de Gillette Superspeed, go figure) prin magazinele "de profil" :biggrin: , dar nu recomand nici duşmanilor. "Calitate mizerabilă" este un alint la adresa fierăriilor în cauză.

Preumblându-mă zilele trecute pe net, am dat de magazinul ăsta, cu care, evident, nu am de a face. Ceva Proraso îmi face cu ochiul, nu ştiu de ce :biggrin: .
 
Domnilor, in sfârșit dupa ce am citit toate paginile acestea si am văzut filmulețele lui mantic59 de pe youtube, am făcut si eu pasul, am trecut de la Gillete Fusion Power la Wilkenson Sword cu lama (safety razor). CE sa va spun in tinerete (acum am 33 ani) îmi amintesc ca m-am mai ras cu lame când încă nu apăruseră cele de unica folosința, si nu a fost chiar plăcut.
Sa revenim, pamatuf luat dintr-un supermarket, apa calda din belșug, crema de ras palmolive , spuma si la treaba....
Prima oara a fost binișor dar se pare ca m-am cam grabit si nici nu am respectat unghiul, asa ca au apărut câteva pete rosii .....
Peste 2 zile am încercat din nou de data asta cu mult mai multa răbdare si vreau sa va spun ca a fost mult mai bine ca prima oara. Nu m-am mai ciupit in schimb ca si prima oara fata iese ușor iritata si când aplic aftershave cu alocool e tare neplacut....
Voi ce aftershave folositi? Oricum voi reveni cu impresii...
 
Eu nu folosesc aftershave şi mă bărbieresc în cel puţin 2 ture, maxim 3 - prima oară în sensul de creştere, apoi, dacă barba e crescută tura 2 tot în sensul de creştere şi ultima tură în răspăr. Până acum n-am avut nevoie de aftershave, în sensul că la final clătit cu apă caldă, apoi rece gheaţă este suficient.

Din când în când am mai dat rateuri şi am avut nevoie de un creion de oprit sângerarea - se găsesc prin hipermarketuri - dar cam atât la accesorii.

Ca un tip - înainte de a monta lama în aparat, e bine să o treceţi cu tăişurile prin săpun - habar n-am de ce, asta am aflat-o de la tata - dar pot să spun că e mult mai ok apoi dpdv al iritaţiei.
 
Domnilor, in sfârșit dupa ce am citit toate paginile acestea si am văzut filmulețele lui mantic59 de pe youtube, am făcut si eu pasul, am trecut de la Gillete Fusion Power la Wilkenson Sword cu lama (safety razor). CE sa va spun in tinerete (acum am 33 ani) îmi amintesc ca m-am mai ras cu lame când încă nu apăruseră cele de unica folosința, si nu a fost chiar plăcut.

Personal nici acum nu mă omor după respectivul aparat, îl găsesc nu suficient de agresiv, şi l-am încercat cu o juma' de duzină de tipuri de lame. Este, totuşi, singurul safety razor nou de o calitate rezonabilă care se găseşte pe la noi, aşa că merită încercat, dacă vintage :biggrin: nu vă coafează. FWIW, nici pe mine.

Nu m-am mai ciupit in schimb ca si prima oara fata iese ușor iritata si când aplic aftershave cu alocool e tare neplacut....
Voi ce aftershave folositi? Oricum voi reveni cu impresii...

Sunt şi loţiuni după ras fără alcool, la un moment dat Farmec (firma de la Cluj) făcea una, sub marca "Athos" - acum nu o mai găsesc pe site-ul lor. Am folosit şi eu o butelcă, bunicică. Un produs de genul ăsta (i.e. fără alcool) ţi-ar putea fi de folos, dacă ţii să foloseşti o loţiune.

Am încercat şi apă de trandafiri, merge, iar mirosul nu rămâne mult timp. Altă posibilă soluţie fără alcool, şi nici prea scumpă nu era (eu am dat vreo 13 lei pe 300 ml, parcă).

Dacă nu, există balsamurile după ras de tot soiul, în genere mai blânde cu obrăjorii. Unele au conţinut redus de alcool, altele chiar nu conţin deloc.

Actualmente, la o frecvenţă de 5-6 raşchetări pe săptămână, folosesc o loţiune (de multe ori cu alcool) şi după asta o ţâră de balsam.

IMHO, mărcile au mai puţină importanţă la chestiile astea (am încercat diverse), mai degrabă compoziţia.

Eu nu folosesc aftershave şi mă bărbieresc în cel puţin 2 ture, maxim 3 - prima oară în sensul de creştere, apoi, dacă barba e crescută tura 2 tot în sensul de creştere şi ultima tură în răspăr. Până acum n-am avut nevoie de aftershave, în sensul că la final clătit cu apă caldă, apoi rece gheaţă este suficient.

Din când în când am mai dat rateuri şi am avut nevoie de un creion de oprit sângerarea - se găsesc prin hipermarketuri - dar cam atât la accesorii.

Cred că depinde, printre altele, şi de frecvenţa mângâierii cu oţelul. Te ciopleşti zilnic?

Ca un tip - înainte de a monta lama în aparat, e bine să o treceţi cu tăişurile prin săpun - habar n-am de ce, asta am aflat-o de la tata - dar pot să spun că e mult mai ok apoi dpdv al iritaţiei.

Probabil face un soi de micro-debavurare şi mai lasă şi ceva strat de alunecare. Pe forumurile breslei mai menţionau unii o operaţiune numită corking, adicătelea treceau tăişul lamei printr-un dop de plută. Personal cred că avea haz mai demult, când tăişul era mai din topor :biggrin: . Efectul era tot cel de (relativă?) îmblânzire :biggrin: a lamei.

Pentru curioşi, iată cum evaluează unii lamele de ras.
 
Eu mă bărbieresc cam la 1-2 săptămâni momentan, cu unele variaţiuni. :biggrin:

Aia cu dopul de plută crecă merge la lamele care sunt chiar cu tăişul nesimţit de prost, dar, de exemplu, faza cu săpunul poate transforma o lamă moderat - proastă (Gillette albastru în cazul meu) într-una decentă. Altfel simt zimţii când iau în răspăr.

Linkul e mişto, păcat că mai avem câteva sute de ani până să avem şi în Rromânica o astfel de ofertă :frown:
 
Păi are 5 zile de când nu s-a mai scris, a murit?

Neo incercai treaba cu lama trecută prin sapun: parcă, parcă face ceva. Încă nu-mi dau seama ce, dar se simte altfel.
 
Am gasit niste lame care m-au surprins in mod placut si anume Bic Chrome Platinium. Foarte bune, si taie fin fara zgarieturi.

Stiti unde se pot gasi pe piata romaneasca un pamatuf din par de bursuc ?
 
@Neo: Cam cat era o bidinea de-aia la Sephora? Ca au si la Sensiblu / L'Occitane, da' e vreo 150 RON un pamatuf...
 
Back
Top