Aparat vs. lamă

Si alte 2 secunde si e iar incetosata. Sau tu iti faci dus cu apa rece?
Pamatuf bun pana in 100 de lei gasesc?

La suma în cauză poţi găsi bursuc doar pure badger, cu vârfurile firelor tunse (pe unii îi deranjează, cam înţeapă). Dacă nu vrei musai bursuc, un porc onest ai putea găsi şi pe aici, dar momentan stoc zero. De urmărit, dacă nu eşti presat cu achiziţia - Omega sau Semogue au un raport calitate - preţ absolut în regulă.
 
Eu am un pămătuf din păr de bursuc d-ăla de 15 lei kilu', de pe vremea plumbuitului, cu mâner din lemn lăcuit și inel metalic, inox. S-a tocit părul, dar încă-l mai folosesc când mă mai săpunesc cu cremă de ras. În rest, pălmaș cu gel sau spumă la spray. :biggrin:
 
Last edited:
Am așa o îndemânare că ai crede că am făcut practică spălând parbrize la Universitate :biggrin: Dar da, e la îndemână, și oglinda nu se mai aburește imediat (s-a încălzit și nu mai face condens).
 
Profitand de o oferta decenta si de promotia Philips cu perioada de test de 30 de zile, mi-am luat un Philips S5620. Ideea de aparat mi-a venit dupa ce au fost probleme in vreo 2 dimineti cu apa, de nu m-am putut barbieri corespunzator cu spuma + lama. L-am testat si cu si fara spuma, rezultatele sunt ceva mai bune cu spuma, insa nu ma convinge ca merita banii si sa renunt la lama. Cred ca il returnez si gata, taie foarte prost in zona gatului chiar si cu sistemul lui cu cap de se invarte in n feluri, trebuie insistat destul de mult. Pacat, revenim la Mach3 sau poate Fusion.
 
Si eu folosesc un model mai vechi, dar similar ca forma. Asa e, in zona gatului nu face treaba buna, dar nici n-am intalnit vreunul sa o faca.
 
Incercati si Braun. Nu zic ca sunt fabuloase pentru ca nu sunt, fiecare om cu gatul si sensibilitatea lui, dar dupa 20 de ani m-am obisnuit de mult.
 
Profitand de o oferta decenta si de promotia Philips cu perioada de test de 30 de zile, mi-am luat un Philips S5620. Ideea de aparat mi-a venit dupa ce au fost probleme in vreo 2 dimineti cu apa, de nu m-am putut barbieri corespunzator cu spuma + lama. L-am testat si cu si fara spuma, rezultatele sunt ceva mai bune cu spuma, insa nu ma convinge ca merita banii si sa renunt la lama. Cred ca il returnez si gata, taie foarte prost in zona gatului chiar si cu sistemul lui cu cap de se invarte in n feluri, trebuie insistat destul de mult. Pacat, revenim la Mach3 sau poate Fusion.
Am încercat și eu o pocnitoare de genul și m-am simțit iar ca la 17 ani. Adică mi-a iritat fața și gâtul de parcă mă bărbierisem cu șmirghel.

Mai bine stai cu barbă până vine apa :smile:
 
Depinde de piele. Si pe mine ma irita cateodata daca apas, dar in general nu face nimic rau.
Dar trebuie sa recunosc ca nu am foarte multa barba.
 
Depinde de mai multe, dar eu mă bărbieresc cu brici de la o vreme sau aparat clasic când mă grăbesc şi nu trebuie sa folosesc after shave şi nici nu mă irit, dar cu mizeria aia de Philips nici barba nu o dau jos şi îmi distruge pielea.
 
Last edited by a moderator:
Back
Top