Aparat vs. lamă

Dupa cativa ani de utilizat Truefitt&Hill si sucarit din cauza majorarilor continue de preturi la distribuitorul de pe la noi, am apelat la varianta Amazon si am comandat creme de ras Taylors of Old Bond Street si ulei de la The Bluebeards Revenge. Pot spune ca sunt foarte multumit de ele, isi fac treaba foarte foarte bine si pretul este semnificativ mai redus decat in cazul T&H.
[...]

Creme de ras TOBS poţi cumpăra şi de aici. Am apelat la ei de câteva ori: preţuri OK, livrare a doua zi. Mai poţi încerca de la acelaşi stabiliment şi setul de mostre de la D.R. Harris, poate-ţi vin idei.
 
La naiba, m-ați făcut curios. Barba mea e aspră rău și după o zi jumate se vede serios; trebuie să mă rad la două zile. Problema e că trec prin rezerve Gillette Fusion într-o veselie, se tocesc ceva incredibil. După vreo 10-15 utilizări parcă mă rad cu un ciob de sticlă. Iar distracția asta costă semnificativ. Bine, are avantajul că nu mă tai și o pot face și pe trei sferturi adormit, dar...
 
La naiba, daca te tine o lama aproape o luna (10-15 x 2 zile) e excelent. Eu ma rad mai rar, de obicei luni si miercuri daca vin la birou si doar cand imi amintesc daca lucrez de acasa (la o saptamana, maxim doua :smile: ) si tot consum cutite de aparat electric care sunt si mai scumpe, cred ca pe lame ar fi mai ieftin daca nu m-as taia si irita indiferent cate sute de lame are Gillette Fission Power. Am luat un Gillette acum vreun an pentru finisaje, mai dau cu el cateodata dupa ce ma rad cu electricul si inca am lama originala pe el.
 
La naiba, m-ați făcut curios. Barba mea e aspră rău și după o zi jumate se vede serios; trebuie să mă rad la două zile. Problema e că trec prin rezerve Gillette Fusion într-o veselie, se tocesc ceva incredibil. După vreo 10-15 utilizări parcă mă rad cu un ciob de sticlă. Iar distracția asta costă semnificativ. Bine, are avantajul că nu mă tai și o pot face și pe trei sferturi adormit, dar...

Probabil ştii deja asta, dar contează foarte mult cum înmoi barba. Oricât de aspră ar fie ea, dacă ai răbdare un minut s-o prelucrezi cu un pămătuf şi foloseşti o cremă cât de cât rezonabilă diferenţa se simte. Şi pe obraz şi la durabilitatea lamelor / rezervelor folosite.

Altminteri pentru Mach 3 (generaţia anterioară Fusion-ului tău) am făcut cu succes apel la asta. Este cea mai convenabilă ofertă de pe piaţă la ora actuală.
 
Cum dracului se face ca m-am ras o armata intreaga, facuta inainte de '89 cu niste rahati de lame d'alea simple cu diamantu' desenat pe ele (foloseam o luna o lama) si n-am avut niciun fel de problema? Adica te verifica la raport daca te-ai ras tragand o bucata de vata in raspar, daca ramanea vata in barba hraneai porcii o saptamana la ferma unitatii, iar in ziua de azi, nu mai e bun nici macar "Jilet Mach 3+2 1/2 cu 7 lame" si pamatuf din penis de balena fosilizat???

Iphonul ala a lu' Neo nu e si aparat de ras? Trebuie sa fie.

LE: desigur, fosilizat OFC.
 
Last edited:
Bărbieritul cu aparatul cu o lamă e o "artă", ca și cel cu briciul, care e și virtuozitate.
Într-adevăr, o barbă bine înmuiată asigură succesul unui bărbierit.
 
Bullshit, ce lame erau atunci și ce lame sunt acum = lol.

Ca idee, lamele Derby care le folosesc eu merg cam la tot atâtea bărbierituri cât și alea de Fusion - la mine astea înseamnă 3, maxim 4, numai că sunt o fracțiune din prețul celor din urmă.

De asemenea, tehnica este cea care contează imens, tot aud chestii gen "nu te lua în răspăr, că crește mai des" și alte asemenea, mda, sigur :biggrin: Iar bărbieritul cu briciul este pentru cei care au timp să deprindă asta, eu unul nu știu câtă răbdare mai am, dar de exemplu cu Merkur + Derby pot să fiu 90% adormit și nu mă tai. De asemenea, pot da jos orice barbă, oricât ar fi de nașpa, chiar și fără înmuiere prealabilă serioasă, ceea ce cu Fusion/Mach3 este aproape imposibil din prima.
 
După un sfert de ceas în duș, aș zice că barba e destul de bine prelucrată pentru operațiunea de tăiere. Și totuși...
 
De obicei evit să mă bărbieresc după duș pentru că se aburesc toate oglinzile din baie etc, extrem de enervant :smile:
 
Newsflash - oglinzile se pot șterge frumos cu o lamelă de cauciuc cum e aia de curățat parbrizul. 2 secunde și toată oglinda e lună.
 
Si alte 2 secunde si e iar incetosata. Sau tu iti faci dus cu apa rece?
Pamatuf bun pana in 100 de lei gasesc?
 
What he^ said. Dar desigur ca dupa ce iesi de sub dus poti merge in baia de serviciu si te razi acolo. Sau la bucatarie, pui un ciob de sticla deasupra chiuvetei. :biggrin:
 
Eu o șterg cu un burețel de vase + săpun lichid, apoi clatesc. Nu se mai aburește decât la dușul următor.
 
...Pamatuf bun pana in 100 de lei gasesc?

HJM
urile din link, cele cu par de bursuc, sunt foarte bune. Eu il am pe primul, cel de 89 de lei, de aprox 4 ani. La inceput a pierdut cateva fire, dar dupa rodaj, totul a fost ok si e ca nou si-n ziua de azi.
 
Newsflash - oglinzile se pot șterge frumos cu o lamelă de cauciuc cum e aia de curățat parbrizul. 2 secunde și toată oglinda e lună.

Urmatoarea familie de Gillette include banda de cauciuc pe spatele aparatului ca sa stergi oglinda aburita. :haha:
 
Eu era să-ntreb dacă toți țineți ustensile de spălat geamurile în baie și dacă vă bărbieriți sau de fapt curățați baia :biggrin:
 
Back
Top