Aparat foto.

Woot?! Imi spuneam ca la un moment dat cand nu voi mai avea ce face cu banii, cam dupa 100 de ani asa, sa-mi iau un mirrorless FF Nikon si niste sticla mai pretioasa. Incep sa cred ca pe vremea aia voi cumpara iPhone 100XYZ si nu doar pentru ca ar avea sanse sa scoata poze mai bune multumita software-ului, dar pentru ca probabil Nikon nu vor mai exista atunci :frown:
 
A fost o perioadă de boom foto care s-a terminat. S-a cam revenit la cererea de prin anii 2003-2005, iar dacă companiile nu-s suficient de dezvoltate pe alte direcții nu prea au ce face. Sony o duce ok pentru că are multe chestii în spate și oricum vindea senzori și lui Nikon, Canon e ceva mai mare și are avantajul istoric al zecilor de ani de obiective intercompatibile (și adaptoarele la mount-uri noi care merg perfect, și au nimerit destul de bine cu R5, chiar dacă se cam încălzește).

Problema e că multe din companiile astea trăiesc pe bursă, iar bursa trebuie să vadă creștere YoY (pentru companiile reale) sau povești (pentru ce vede Elon Musk când fumează). Și cum n-au cui vinde, încearcă să reducă costurile.

Sony produce în China de ceva timp și n-au murit. Am trecut pe lângă fabrica Canon din Vietnam acum ceva timp, avea vreo 10 hectare. Încă e acolo.
 
Da, iar acum orice bizon e fotograf pentru că senzorii foto din telefoane sunt arhisuficienți pentru ce au ei nevoie :smile:

Mă distrează maxim când oamenii se uită la mine cu milă când trag poze cu un dSLR sau chiar și cu o compactă. Nici nu are rost să-i explici de ce un senzor cât un vârf de ac nu se poate compara cu un senzor FF (chiar și cel din D800 care deja este învechit).
 
Eu nu am observat niciodata pe nimeni uitandu-se la mine cand fac poze cu mirrorlessul. Poate din cauza ca nu ma uit la lume. Sau poate atragi tu atentia si prin altceva. :goofy:
 
O fi senzorul cât gămălia, da' așa nu mi-i rușine cu ce poze face Google Pixel 4-ul nevestei... Singurul moti pentru care mai scot compacta e pentru wide angle și zoom optic. dSLR-ul trebuie să-l pun la vânzare.
 
Eu nu am observat niciodata pe nimeni uitandu-se la mine cand fac poze cu mirrorlessul. Poate din cauza ca nu ma uit la lume. Sau poate atragi tu atentia si prin altceva. :goofy:
Un mirrorless nu are dimensiunile unui dSLR și sticla mea favorită este 70-200 f/2.8. Deci ai cumva dreptate undeva pe acolo :goofy:

O fi senzorul cât gămălia, da' așa nu mi-i rușine cu ce poze face Google Pixel 4-ul nevestei... Singurul moti pentru care mai scot compacta e pentru wide angle și zoom optic. dSLR-ul trebuie să-l pun la vânzare.

Nu înseamnă că telefoanele fac poze proaste - chiar deloc - atâta timp cât lumina este suficientă. Pe de altă parte telefoanele mai moderne au depășit dSLRurile mai vechi în performanță low-light, deci înțeleg ce spui tu acolo. Eu când am dat D90 mi-a părut rău (sentimental), dar obiectiv aparatul respectiv nu îmi mai era util deloc.
 
Asa si eu ma uit acum ce poze scoate iPhone 11 PRO chiar si low-light fata de Nikon D80. Ok, nu stau cine stie ce sa le incadrez, sa una sa alta, dar zau daca nu o poza cu baietii la bautura nu iese excelenta cu iPhone. Si cum mi-am dat seama ca pretentii de viata de artist, nu am, pentru concedii, vacante, amintiri, iPhone a ajuns sa fie suficient. Evident, balesc la un Z6 si ma tot gandesc si la obiectivele cu F/2.8 si poate intr-o zi am sa fac, dar doar asa ca vreau si ca pot, o achizitie a unui alt aparat foto cu o sticla decenta, nu de rupt gura targului, sa fie, asa. Dar obiectiv, pentru multe, telefoanele au ajuns sa faca minuni. Iar pentru restul, mofturi si poate un mod de viata, nu un concediu pe care-l vei vedea mai bine din poze si mai putin live caci ai pierdut timpul ala incadrand ca sa ai ce vedea mai apoi, decat sa te bucuri efectiv si sa trantesti o poza rapida cu ce ai la dispozitie doar ca sa-ti reaminteasca ziua aceea minunata.
 
Back
Top