Aparat foto.

Îmi pui samples care sunt cropped mai agresiv pe D800 VS 5D mk3 și 550D și vrei să-ți spun ce? Că arată la fel? Da, nene, arată la fel! Now, go back to shooting Saturn or smth.
Sunt crop-uri 100%. Lol, nici măcar atâta nu pricepi. Și e o comparație relativ cinstită, fiindcă vorbim de camere full frame (36 MP pe 864 mm pătrați - pixel size cel mai mare), APS-C (18 MP pe 329 mm pătrați) și un micro four thirds (17 MP pe 178 mm pătrați, pixel size cel mai mic, zgomot mai redus decât hardughia ta). Dar ai lacune între a face diferența dintre noțiunile de rezoluție și cantitate de noise. Recitește postarea mea, era vorba de curățenia senzorului (noise-ul), nu de rezoluția lui. Mă lasă rece cantitatea de detalii pe care ar putea-o afișa, dacă n-ar fi mânărit RAW-ul. :hihi: De-aia am zis că ar fi o comparație relativ cinstită, fiindcă sunt camere din clase diferite. Am făcut-o, totuși, pentru a desființa linkul tău, cu zgomotul ireal în shadows al lui 5DMk3. Deci, zgomot, noise, repetă în gând de trei ori! Nu rezoluție (sau dotări) pe care ar fi culmea ca o cameră de 10x mai ieftină să le aibă. Eu păstrez coerența în postările mele. Fă-o și tu. Nu sări de la una la alta fără noimă, că nu mai pricepe nimeni nimic.

Cosmin_C,

Fotografia nu e interpretabilă. Numai că trebuie să scapi de ochelarii de cal. De aia eu văd ansamblul, nu o cameră/marcă. De aia spun că mi-aș dori Olympusul E-PL7, pentru pozele lui splendid de curate, în ciuda celor "doar" 17 MP. N-ați observat că fraierii întreabă "câți megapixeli are?" la camerele de telefon sau aiurea, crezând că numărul MP ar face calitatea, neștiind că 3-5 MP buni sunt suficienți?
În orice caz, în ciuda micii mele dizertații, camerele alea două, 5DMk3 și D800, sunt camere excepționale. Numai că unii vor să fie creadă că a lor e "mai excepțională".

Poți scrie părerea ta, n-o să zică nimeni că-i iei partea. Cel puțin, nu eu.
 
Last edited:
Da, e mai bun decat D5300, insa e si mai scump, mai greu si posibil mai prea avansat pentru mine. :goofy:
 
E din altă clasă, așa e. Deja e pentru entuziaști, cam semi-profi. Dar chiar e un upgrade.
 
:biggrin: Iar începem?

La ce faci poze cu D5000? Nu de alta, dar te am pe FB și n-ai decât o groază de poze cu telefonul? :biggrin:

Nu, serios, ce lentile ai și la ce faci poze? Ca să plecăm de la un punct bine definit.
 
Oricum nu-i chiar foarte precis ce-am spus, am săpat prin albumele omului și-am găsit cadre faine și decente, dar dacă-s făcute cu DSLR-ul nu-i vina aparatului :goofy:
 
Nu, nu-s toate pe FB, ci chiar foarte putine pe acolo. Si vezi ca mai sunt poze si cu Furi S6500FD si Canon SX270HS pe acolo. :smile:
Prima intrebare cu D5300 vs D7100 a fost mai mult de trolling, ca se linistisera apele acum vreo 2-3 pagini. Oricum, inainte de a ma gandi sa schimb D5000-il o sa-l duc intai la un service spre verificare, focus-ul in lumina slaba a ajuns lent si de obicei pe campii, la ultimul botez la care am fost fotograf (nu, nu fac bani din asta, ci doar mai sunt rugat ocazional pe la diverse evenimente) am ratat multe momente si poze din cauza focusului.
Ca lentile am Nikon 18-105 F3.5-5.6 si Nikon 50 F1.8 momentan, am avut pentru o scurta perioada si Sigma 17-50 F2.8, insa am nimerit un exemplar prost si l-am trimis inapoi. Plus un SB-700.
Oricum ar fi, astept blec fraierdei pentru eventuale achizitii, oscilez intre un body nou + 17-50 (eventual Tamron de data asta) sau un PS4. :goofy:
 
Divagând, eu gust o poză bună și făcută cu telefonul, la fel cum ascult cu plăcere Vangelis la microlab, decât manele pe sisteme Ultra Hi-Fi. Important e mesajul. După aceea vine tehnica.
De exemplu, iată câteva poze făcute cu mobilul, care și-au făcut loc în fotoblogul meu. Cel puțin mie mi-au plăcut.

http://ursamajorbr.blogspot.ro/2013/02/silence-please.html
http://ursamajorbr.blogspot.ro/2012/02/danube-in-winter.html
http://ursamajorbr.blogspot.ro/2011/09/misty-sunrise.html
 
Nu, nu-s toate pe FB, ci chiar foarte putine pe acolo. Si vezi ca mai sunt poze si cu Furi S6500FD si Canon SX270HS pe acolo. :smile:
Prima intrebare cu D5300 vs D7100 a fost mai mult de trolling, ca se linistisera apele acum vreo 2-3 pagini. Oricum, inainte de a ma gandi sa schimb D5000-il o sa-l duc intai la un service spre verificare, focus-ul in lumina slaba a ajuns lent si de obicei pe campii, la ultimul botez la care am fost fotograf (nu, nu fac bani din asta, ci doar mai sunt rugat ocazional pe la diverse evenimente) am ratat multe momente si poze din cauza focusului.
Ca lentile am Nikon 18-105 F3.5-5.6 si Nikon 50 F1.8 momentan, am avut pentru o scurta perioada si Sigma 17-50 F2.8, insa am nimerit un exemplar prost si l-am trimis inapoi. Plus un SB-700.
Oricum ar fi, astept blec fraierdei pentru eventuale achizitii, oscilez intre un body nou + 17-50 (eventual Tamron de data asta) sau un PS4. :goofy:

Problemele de AF nu vin de la body ci de la faptul că sticlele tale sunt lente (atât dpdv al aperturii, cât și a vitezei efective de focus). Le-am avut pe ambele și nu excelează la capitolul ăsta.

Și Sigma și Tamron au probleme de QC la 17-50 f/2.8, deci n-ai făcut nicio treabă aici :smile: Pentru nunți ai nevoie de sticle rapide, precise și pe care să te poți baza, plus experiență. Eu nu mi-aș face probleme că am ratat cadre, mai ales dacă nu a fost cu plată, ci să învăț unde am greșit. De exemplu, pentru o nuntă nu te duci cu 18-105, ăla este un zoom ok all-around pentru mers în vacanță și este rezonabil de sharp și bun dpdv optic. La o nuntă te duci cu 17-50 f/2.8 pe APS-C sau 24-70 f/2.8 pe full-frame și ai eventual un asistent sau un al doilea body cu un tele-zoom asemănător. Asta ca setup. Evident costă de te-ndoaie și dacă nu faci bani din asta nu merită.

Imo orientează-te pe un Sony A7R, cu lentila kit ar trebui să te satisfacă mulți ani de-acum încolo. Dacă vinzi ce ai atm s-ar putea să scoți o porțiune bunicică din aparatul ăla, și nici n-ai nevoie de bliț suplimentar.
 
orientează-te pe un Sony A7R
Lol, are buget 8000 lei, doar pt. body? :hihi: Ce-mi place mie când faci recomandări pe banii altora...
Primul lucru ce trebuie specificat, când se începe o discuție de-asta e bu-ge-tul.
Eu am vaga impresie că de la D5000 NU va fi dispus să sară la 8000-10000 lei cheltuială.
 
Ești absolut fenomenal, i-am făcut o recomandare de upgrade, dacă-și permite, bine, dacă nu, iarăși bine. Pentru el-cheapo te am pe tine să recomanzi chestii. Iar având în vedere că bugetul n-a fost specificat, i-am recomandat un mirrorless excelent, care îl va ține ani de zile. Caaaaare ar fi problema?

Sau poate trollez, cine știe? Cam ca el, așa, cu 18-105 fotograf la nuntă :hihi:
 
Eu zic că normal ar fi să-l ascultăm pe el întâi, spunând care e bugetul și-apoi ne putem "arunca". În orice caz, dacă ar avea 8000-10000 lei buget, ar fi mult mai multe locuri unde să se uite, nu doar în ograda Sony. dreamer, ai cuvântul!

Se poate merge la nuntă și cu 18-55 sau cu 50-f/1.8. Am fost eu ca invitat, am pozat și le-am dat pozele mirilor, făcute cu Canon 350D (treisutecincizecide) și le-au plăcut mai mult decât ale angajaților pozari, care erau diletanți complet. Se poate și cu alea, dacă nu ești constrâns de vreun contract și o faci din plăcere. Și n-am avut absolut niciun rateu de focus.
...și nu-s ăla cu recomandări el-cheapo, ci cu recomandări best-buy, sau raport performanță(calitate)/preț maxim; asta caut eu când achiziționez un bun, indiferent care. Dar ca să-ți fac, totuși, pe plac, dp meu dv mai mult de 1000$/€ pe o cameră sunt bani investiți inutil. Evident, pentru un amator. Pe ăia care trăiesc din ele, îi înțeleg, oarecum.
 
Sony A7R este efectiv standardul la mirrorless, nu există nimic altceva pe piață mai bun. Dar iar o dăm în diverse, chiar te rog, recomandă-i Canon că-i mai best buy chiar dacă are sticle Nikon.

Și te rog nu-mi spune de fotografii de nuntă brăileni, aidiplm :standarde:
 
Sony A7R este efectiv standardul la mirrorless...
Bre, pe bune, credeam că medicii ăștia sunt mai coerenți. Eu îți spun de bugetul omului, tu o ții p-a ta cu standardul la mirrorless și trolluială Canon-Nikon...
Păstrăm un dialog pe idei concrete (în interesul omului), eventual ceva argumente când e cazul sau o dăm în Lambada? Eu Lambada nu știu, deci o să renunț.
 
Geez, eu intreb daca sa iau a sau b si mi se recomanda c, care costa cat a+b si necesita noi investitii in sticle, flash si altele? Oare de ce am dat 2 variante de la Nikon, nu pentru a nu schimba complet ecosistemul, cu pierderile de rigoare?
Revenind, nu ma vad prea curand cumparand sticle gen 24-70/2.8, din cauza pretului. Pentru un amator ca mine nu merita, altfel as fi luat Df ca body, macar sa fiu fitza...
Investitia totala va fi de maxim 1000 Euro, oricum voi incerca sa cumpar ori la reduceri ori din US.
Si Neo, am mai pozat pe la evenimente cu kitul actual, au iesit excelent si au fost apreciate, de-asta voi investiga intai daca nu am probleme tehnice si abia apoi voi face o eventuala achizitie.
 
Back
Top