Aparat foto.

Neo, obiectivul de kit nu mai e ce știai tu. 18-55IS e altceva față de vechiul 18-55 de la Canon, care era un jaf. Nu-i premium, dar nici varză. Se pot face poze de familie decent/excelente cu el. Mi-o/ne-o va confirma curând burebista.
Ce am oferit eu și alții ca alternative s-au referit strict la bugetul propus de burebista. Altfel, pe bune că veneam cu Hasselblad. Sigur ai prins ideea că ej brăilean isteț, ca mine. :wink: Ai dat de bani p-acolo și-amu' ne ispitești. :hihi:

Dacă va lua 550D-ul, va face o achiziție excelentă pe termen lung. Modelele după el n-au progresat cu absolut nimic și nici n-o vor face mult timp de-aici încolo.

Iar o dăm cu banii, nu-i frumos.

Hasselblad ăla este obscen de scump și doar dacă faci asta ca meserie să-și merite banii. Serios, acum dacă recomandăm o compactă premium suntem snobi?

Uite review. Decât ditamai dSLR-ul de cărat după el cu care de voie, de ne-voie va învăța fotografie și apoi va începe să-și ia lentile și va observa că 4-5kg din bagaj sunt doar scule foto... Mă rog, nu-s banii mei, nu mă bag, dar s-a cerut o recomandare într-un domeniu în care mă pricep oarecum binișor și burebista m-a ajutat și pe mine foarte mult deci îi datorez explicații extinse :smile:

Ceva specs:
  • 12MP 2/3"-type X-Trans CMOS II sensor
  • On-chip phase detection autofocus
  • EXR Processor II
  • 'Advanced Optical Viewfinder' with exposure information overlay
  • 28-112mm equivalent, F2.0-2.8 lens with optical image stabilization
  • Manual zoom ring and lens retraction mechanism
  • Full manual control, Raw format recording
  • 3" 460k dot LCD
  • Full HD 1080/60p movie recording (36Mbps bitrate)
  • Built-in stereo microphones, optional MIC-ST1 external microphone
  • Film simulation modes for different color and monochrome 'looks'
  • In-camera Raw conversion with all processing parameters adjustable
  • 'Advanced Filters' image-processing controls, previewed live on-screen
  • Focus peaking display for manual focus using the rear LCD
  • Lens Modulation Optimizer for compensation of aberrations
Cât costă să acoperi distanța aia focală cu apertura aia la Canon 550D - în bani și în kg, te rog?
 
BTW, Fuji X20 nu se mai fabrică. La câte aparate sunt pe piață și modul agresiv în care se scot altele noi e foarte greu să mai reziste o versiune mai mult de un an. Da, obiective echivalente cu X20 pe dSLR sunt prime-uri și scumpe (de la $3-400 bucata), dar sunt făcute pentru un senzor cu suprafață de vreo 9 ori mai mare; sunt destul de sigur și că se vede diferența între o poză făcută cu Fuji la 100mm și una cu 550D + 100mm f/2 sau f/2.8 - sunt mai melodioase obiectivele astea.

Eu m-am tot gândit o perioadă dacă să iau un mirrorless din ăla Canon M (într-o perioadă era cam 1500 de lei cu 2 obiective) + adaptor de lentile EF, ca să mai reduc din greutatea rucsacului, dar am ajuns la concluzia că obiective oricum o să car (oferta de obiective bune pentru mirrorless e cam slabă indiferent de producător), așa că am lăsat-o moartă.

PS: deja 3 pagini și n-a zis nimeni bokeh. Să zic eu, de mai multe ori: bokeh bokeh bokeh booookeeeeh :nuts:.
 
M-am chinuit asta-vara sa fac cu sapuniera niste poze pe malul marii, noaptea (luna plina). Imposibil de incadrat, display-ul e negru. Mergi pe incercate, dai cu flash-ul, vezi ce iese, dai cotul mai jos, si o iei de la capat. Gen.

Probabil ca si mirrorlesii fara vizor optic au aceeasi problema, nu stiu sigur. Poate ne lamureste cineva.
 
BTW, Fuji X20 nu se mai fabrică. La câte aparate sunt pe piață și modul agresiv în care se scot altele noi e foarte greu să mai reziste o versiune mai mult de un an. Da, obiective echivalente cu X20 pe dSLR sunt prime-uri și scumpe (de la $3-400 bucata), dar sunt făcute pentru un senzor cu suprafață de vreo 9 ori mai mare; sunt destul de sigur și că se vede diferența între o poză făcută cu Fuji la 100mm și una cu 550D + 100mm f/2 sau f/2.8 - sunt mai melodioase obiectivele astea.

Eu m-am tot gândit o perioadă dacă să iau un mirrorless din ăla Canon M (într-o perioadă era cam 1500 de lei cu 2 obiective) + adaptor de lentile EF, ca să mai reduc din greutatea rucsacului, dar am ajuns la concluzia că obiective oricum o să car (oferta de obiective bune pentru mirrorless e cam slabă indiferent de producător), așa că am lăsat-o moartă.

PS: deja 3 pagini și n-a zis nimeni bokeh. Să zic eu, de mai multe ori: bokeh bokeh bokeh booookeeeeh :nuts:.
Melodioase. Cu diafragme 8-9 bladed, normal că sunt*. La fel și bokehul. Numai că uite, pe mine mă interesează în principal diafragma pentru că trag pe întunericime, nu pentru că bokeh. Bokehul este bonus.

@Quark - X20 nu este săpunieră normală. Vizorul ăla este absolut excelent.

Și cântăresc multe kilograme și sunt voluminoase și deși arăți "pro", lumea se cam sperie și fuge în loc să poți trage și tu un snapshot "street" cum trebuie (i.e. nu se uită la tine ca la urs sau le fotografiezi posteriorul pentru că se întorc cu spatele când te văd cu tunu') :biggrin:
 
Fuck'em street ppl, să se dea la o parte din cadru :biggrin:.

@Quark: astea mai noi știu de compensarea expunerii pe display (bagă ISO mare, că au de unde), iese un vizor cu purici dar în general poți să încadrezi și noaptea, cu unele chiar mai bine decât vezi tu.

PS: aia cu bokeh-ul era o glumă.
 
Last edited:
Iar o dăm cu banii, nu-i frumos.
Cât costă să acoperi distanța aia focală cu apertura aia la Canon 550D - în bani și în kg, te rog?

Atât aia cu Hasselbladu', cât și aia cu banii erau glume. Scuze dacă te-au supărat.

Cineva m-a învățat să n-aleg zumu' la obiective mai mare de 3x. De ce oare? La jucăria aia ai zumu' ~5x. Buba la optică, deh, compromis estem!
Revin, omu' a zis că are 1000 de lei și vrea ceva cu care să facă poze și să filmeze. 550D-ul ăla de 1000 de lei face poze excelente și filmează full HD. Cu Magic Lantern îl poate face supercalefragilistic! Asta dacă va vrea. Dar e bine (să știe) că are opțiunea. La fel, dacă va vrea obiective ulterior, va putea alege să-și cumpere. Momentan, un 18-55mm îi ajunge pentru foto de familie și chiar mai mult. Garantez eu, că eu p-ăla îl folosesc. Mai am un 50 f1.8 de 300 de lei, cu care fac portrete de stă mâța-n coadă.

Despre provocarea ta din Quote, am avut 55-250IS Canon alături de 18-55mm (deci, acopereau 18-250mm), ieftin-ieftin și foarte, foarte bun (cum poți vedea și prin reviewurile de pe net). L-am dat că nu l-am folosit decât absolut ocazional (rar ca tele sau ca Macro-like). Și nici nu cântărea mult. Dar, repet, un 18-55 ajunge utilizatorului casnic. Oare pe vremuri de ce se prefera 50mm pe rangefindere sau pe SLR-uri, ca Zenitu'? Era suficient, nu? Cam da. Făceai zumu' cu piciorul atunci, acum ne-am coconit, dăm din roată. :hihi:

PS: ia și niște poze cu 55-250-ul cu 550D-ul. Needitate.

PPS: farafastâcurile alea de jucărele, ca Fuji ăla, îs pentru "street photography", cică. N-aș băga atâția bani într-unul, atât timp cât există mirrorless. E un aparat de nișă, personal nu-i văd nicio utilitate.

Aaa, am uitat să spun: Canon 550D are funcția aceea haioasă Crop Movie, care înmulțește focala cu 7,1, când filmezi. Se folosește doar partea centrală a senzorului. Deci, la filmare, un obiectiv banal 18-55 poate deveni ~130-400mm. Cu 55-250-ul filmam lejer craterele de pe Lună. Uite cu o lunetă banală ce iese:
sau
La cel din urmă seeing-ul a fost execrabil, planeta prea aproape de orizont. Se vede cum "fierbe" imaginea
 
Well that escalated quickly. :smile:

Deci burebista (un respectabil domn care se apropie de 50 de ani, dupa propriile sale spuse) vrea o camera foto sa faca poze fiicei sale cand se joaca in nisip pe plaja iar recomandarile includ o sacosa de camera/obiective si filmari pe luna - ar fi interesant un concediu acolo dar nu cred ca mai apucam noi vremurile alea. Super-util. Data viitoare cand cineva vrea casti pentru World of Tanks o sa-i recomand Audeze LCD 3 iar cine va vrea niste boxe de calculator se va alege cu o frumoasa recomandare de Focal Grande Utopia. Asta ca sa ma inscriu in stilul forumului, in care nu conteaza ce vrei ca oricum recomandarile nu au nicio treaba cu ce ai tu nevoie...
 
Și eu mai am 2 ani până la 50 și mă joc cu un dSLR, un mirrorless și cu vreo 4 compacte. Și mă mai joc cu multe, multe altele. Vorba lu' Hagi, nu contează vârsta biologică, ci a maimuței.

Ești cam răutăcios. Dialogul era cu Neo, despre tele-uri, lui i-am arătat clipurile cu Luna. N-are a face cu recomandările pt. burebista. La modul simplist cum l-ai descris tu îi era de-ajuns camera telefonului. Îl cam subestimezi, monșer!
 
Last edited:
Mai baieti relax, e doar o camera foto ce naiba. :biggrin:

Practic Cosmin are dreptate, pozele pe care le fac io/nevasta/aia mica sunt d'alea pastorale cu familia in diferite ipostaze diurne si nocturne. As vrea totusi ceva mai rasarit ca asa as vrea io na.
Momentan ma focusez pe 550d si PLM3 ala ca ambele sunt interesante din punctul meu de vedere.
Ce-o sa fac cu aleasa asta e partea a doua si o sa-l iau pe Ursa la intrebari daca o fi cazul. :angel:
Da' sa fiu al naibii daca mi-am imaginat ca o sa adun 3 pagini pe topic de dupa-amiaza pina acu'. Pozarii astia sunt cam :insane:
 
Cu mare plăcere. Dar nu-mi place că unii te confundă cu ăștia de n-au luat bacalaureatul. Mama ei de cameră, într-o zi de puțulit o-nveți pe de rost.
 
Atât aia cu Hasselbladu', cât și aia cu banii erau glume. Scuze dacă te-au supărat.
Nu este nicio problemă, dar e a doua oară în trei zile când văd chestia asta pe XF și mă cam gâdilă neplăcut :smile:

Cineva m-a învățat să n-aleg zumu' la obiective mai mare de 3x. De ce oare? La jucăria aia ai zumu' ~5x. Buba la optică, deh, compromis estem!
Nu prea pricep cum e asta cu zum x la obiective de dSLR (cum se calculează).

Revin, omu' a zis că are 1000 de lei și vrea ceva cu care să facă poze și să filmeze. 550D-ul ăla de 1000 de lei face poze excelente și filmează full HD. Cu Magic Lantern îl poate face supercalefragilistic! Asta dacă va vrea. Dar e bine (să știe) că are opțiunea. La fel, dacă va vrea obiective ulterior, va putea alege să-și cumpere. Momentan, un 18-55mm îi ajunge pentru foto de familie și chiar mai mult. Garantez eu, că eu p-ăla îl folosesc. Mai am un 50 f1.8 de 300 de lei, cu care fac portrete de stă mâța-n coadă.
Evident ajunge, n-a zis nimeni că-i insuficient. Eu ziceam doar că-i overkill (mare, greu, incomod) iar calitatea va fi inferioară (pe Auto) unei compacte premium (pe Auto). Eu folosesc Nikon D800 cu o poală de obiective și-s fericit, asta nu înseamnă că-l recomand oricui face poze de vacanță pe Auto :biggrin:

De asemenea tot citesc de ML ăsta dar sincer, ăsta este argumentul care-l aud cu Android VS altceva - oai, îi pui custom ROM și _rulz_. Da, dar dacă persoana respectivă nu are nevoie de...?

Despre provocarea ta din Quote, am avut 55-250IS Canon alături de 18-55mm (deci, acopereau 18-250mm), ieftin-ieftin și foarte, foarte bun (cum poți vedea și prin reviewurile de pe net). L-am dat că nu l-am folosit decât absolut ocazional (rar ca tele sau ca Macro-like). Și nici nu cântărea mult. Dar, repet, un 18-55 ajunge utilizatorului casnic. Oare pe vremuri de ce se prefera 50mm pe rangefindere sau pe SLR-uri, ca Zenitu'? Era suficient, nu? Cam da. Făceai zumu' cu piciorul atunci, acum ne-am coconit, dăm din roată. :hihi:
Ai pierdut din vedere apertura, obiectivele menționate de tine nu sunt nici f/2, nici f/2.8. Singura lentilă care acoperă de exemplu capătul tele este 70-200 f/2.8, care știi cât costă, mnu? (Și cât cântărește).

PPS: farafastâcurile alea de jucărele, ca Fuji ăla, îs pentru "street photography", cică. N-aș băga atâția bani într-unul, atât timp cât există mirrorless. E un aparat de nișă, personal nu-i văd nicio utilitate.
Am un prieten care trage cu D7000 și obiective pe sprânceană dar folosește X20 în rest când n-are chef să care hardughia. O fi tont? Culmea, nu face street, ci landscape și portrete în principal.

De asemenea, nu văd de ce aparatul ăla este "pentru street photography", scrie undeva pe vreun aparat foto la ce trebe folosit? Ca să mă leg iar de scule, și D800-le meu este ridiculizat continuu că nu-i bun pentru sports, că nu-i Nikon D4S. Este absolut ridicol cum se pune problema, am tras păsări de pradă cu D800 și 70-300 f/4-5.6 (un jeg penibil) și n-am avut probleme nici de focus, nici de sharpness (crop 100% ftw); dar oamenilor le place să compare mere cu pere și un aparat care nu costă cât 5 dar face 90% din ce face ăla este automat prost și "nu pentru sport".

X20 l-am văzut menționat de foarte multe ori ca fiind "creative camera". Mie mi se pare un aparat foto foarte drăguț, excelent tehnic și care trage RAW. End of story. De-aia l-am recomandat. Nu că este al meu, dar știu ce poate.

Aaa, am uitat să spun: Canon 550D are funcția aceea haioasă Crop Movie, care înmulțește focala cu 7,1, când filmezi. Se folosește doar partea centrală a senzorului. Deci, la filmare, un obiectiv banal 18-55 poate deveni ~130-400mm. Cu 55-250-ul filmam lejer craterele de pe Lună. Uite cu o lunetă banală ce iese:
sau
La cel din urmă seeing-ul a fost execrabil, planeta prea aproape de orizont. Se vede cum "fierbe" imaginea
Mhm, adică face crop din senzorul și așa imens :biggrin:

Mă rog, nu mai lungesc discuția inutil, mi-am prezentat recomandările, depinde și ce vrea omul și de ce are buget, dar în general un dSLR nu se va încadra în buget decât momentan, după cum am menționat că-i treaba cu lentilele și accesoriile.


@miahi - mie bokehul mi se pare totuși un avantaj "bonus" la dSLRuri dar mă încântă mereu. De-aia am luat treaba în serios, deși într-adevăr unii sunt cam prea obsedați de el :smile:

Pozarii astia sunt cam :insane:
Pozar ej tu :haha:
 
Zumu' e raportul focalelor. Simplu, nu? :smile:

Dacă citiți postarea de deschidere, burebista a vorbit despre dSLR like, bridge-uri adică, dar și dSLR-uri. Eu i-am recomandat în consecință ce e mai bun în 1000 de lei. Nu știu de unde ați tras tu și Cosmin concluzia că n exclude așa ceva. Doar pe baza faptului că a spus că nu le are cu foto? Doamne, dar asta se învață rapid. Totuși, burebista e un om care are ceva carte și a mai folosit camere foto.

Mă opresc și eu, am spus ce am vrut, m-am și repetat și nu vreau s-o mai fac. Totul ce am gândit e scris negru pe alb.
 
Da ba, mai bine puneam bete-n roate si eram mai lamurit acu'. :biggrin:

In principiu acum sunt in cautare de PLM3 ala ca nu reusesc sa gasesc un 550D SH.
Multam' si termitei pentru link-urile de rigoare.
 
Asta e

pl3.jpg


Buna ziua
Am preluat comanda dvs, aparatul va ajunge maine la dvs.
Este in regula?

Io zic ca e in regula ca altfel ii fugaresc si pe termita si pe ursa. :biggrin:

LE: Ultima intrebare. Mai am 60 lei intr-un voucher la garaj. Ce card sa-mi cumpar de banii astia? Asa ceva e OK? Conteaza clasele alea? 6 e (mult) mai prost ca 10?
 
Last edited:
Să fie-ntr-un ceas bun! Te va încânta micuțul.

Dacă vrei RAW, video, rafală, e bine să scrie cât mai rapid. Eu am tot 8GB/clasa 6 și se descurcă OK.
 
Da, class 6 e cam lent, ia class 10 pentru că cel mai mult o să scrii pe el, nu citești (clasa = MB/s scriere). E 200x (30MB/s) doar la citire după cum arată. Eu văd diferența între un class 10 care chiar face 10MB/s și unul care face 20MB/s pe un Nikon AW100. Pe 7D nu se simte cardul, pentru că are buffer imens.
 
Last edited:
Back
Top