Aparat foto.

Tula macro crekă iese beton. :biggrin:
Ăia cu aifoane le lăudau pe-ale lor, dar știu și eu cât de bazat e posesorul mediu de aifon sau dacă astea or fi aceeași calitate? Oricum, le văzusem mai demult la chinezii de pe aliexpress, cât pe ce să comand un kit, apoi am luat altceva mult mai util. Parcă erau ceva mai scumpe la chinezoi, poate altă calitate? Oricum, la 39 de lei probabil merită și ca distracție. Dacă au lentile din sticlă e și mai OK, că se pot folosi la diverse chestii. De pildă eu caut să fac ceva home made să înlocuiesc un Raynox pentru compactă. Am făcut rost de o lupă IOR dar bagă aberații cromatice la greu, vezi foto. :frown:

 
Nenea ăsta folosește un obiectiv de microscop adaptat cumva pentru super macro. Oricum, la astea e tonă de muncă cu focalizarea, iluminarea (ajungi la f/30+) și focus stacking-ul (că nu mai ai DOF).
 
Da, da' ăla lucrează pe mortăciuni. Ăsta le surprinde vii și cu echipament ieftin.
Cu focus stacking nu m-ar durea capul, sunt scripturi destule pentru CHDK.
 
Nu prea inteleg de ce pune difuser pe flash si in multe cazuri un flash hotshoe nu e suficient la f/16+
Eu trageam cu 2 simultan si nu mereu iesea ... e mult mai bine cu monoblocurile de 500/600wsec, dar ... mai greu cu sursa de energie.
 
Flashurile hotshoe (clasice, nu LED) nu produc o caldura care sa schimbe ceva. Cele monobloc produc caldura din lumina de modelare care e un bec, nu din lampa cu descarcare.
 
Dacă tot avem topic de foto vin şi eu cu o 'ntrebare.

Mă interesează un filtru UV (mai mult pt. partea de protecţie fizică) pt. Canon 600D cu 18-55. Am văzut ceva care zice de 58mm pe acolo. Găsesc ceva compatibil în oferta YellowStore - da da, ştiu că-s Nikonişti, dar mi-ar permite să iau direct de la Skin. :biggrin:
Thanks.
 
Mai bine pui unul de polarizare circulara, care mai face si ceva bun.
Filtrele Nikon le platesti mai mult doar pentru ca e marca, OEM sunt produse tot de producatorii traditionali.
 
Pe considerentul ăsta, eu am cumpărat un filtru Skylight. :wink: Mult mai util. Şi protejează şi el lentila obiectivului.:kul:
E util şi cel de polarizare circular (l-am folosit de vreo două ori în 4 ani :biggrin:), dar ia niţel din luminozitate şi creşte puţin expunerea. De exemplu, aici l-am folosit pentru a îndepărta reflexiile din cristal.
 
Nu mă interesează să fie un filtru brand Nikon, doar să găsesc la magazinu' galben. :biggrin: Și văd că au vreo două brand-uri. Mdeci? :biggrin:
 
Un filtru ieftin e un filtru ieftin. Ale SMC sunt mai scumpe, dar merita. Vezi sa nu gresesti filetul >)
 
Eu unul gasesc doar Marumi in afara de brandul lor. Nu sunt cele mai bune, nu sunt cele mai rele.
Eu personal folosesc un parasolar in loc de filtru si sunt niste ani de cand nu s-a intamplat nimic. E drept ca in cazul tau parasolarul pentru 18-55 e o gluma proasta, dar ... daca iei treaba in serios il vei schimba in curand.
 
E util diametrul, pasul nu e nevoie de el. Cauţi filtru (skylight îţi recomand din nou) pe 58 mm.
 
Io am mers pe altă abordare: filtru UV Hoya pe fiecare obiectiv, cu rol de protecție, iar când a fost vorba de filtre pentru anumite efecte am luat direct filtre de 77mm (pentru cel mai mare obiectiv) + inele step-up (pentru a le putea refolosi și pe celelalte obiective, un adaptor e mai ieftin decât un al doilea filtru cu același scop pe alt diametru).
 
Filtrele pe 58 sunt ieftine, dar tot polarizarea e mai scumpa decat UV/Skylight. Eu zic ca merita.
Dar mai mult ar merita sa schimbi obiectivul cu ceva mai bun. Macar din clasa medie, nu L-uri, vei vedea diferente.
 
Diferență ar vedea dacă ar fi vorba de obiective cu "f number" mai mic. Încolo, e decent și obiectivul kit. :smile:
 
Cele din clasa medie chiar au f-ul minim egal sau mai mic decat cel de kit, dar optic stau mult mai bine chiar si cand diafragma este mai inchisa.
Chiar si obiectivele mai vechi din clasele superioare sunt mai bune, dau aici exemplul EF70-210.
 
Da, dar prețul? Nu prea se compară cu cel al kit-ului sunt mult mai scumpe. :wink: Iar un all around cu zum mare iarăși e slab.
Bun ar fi să-și ia lângă kit un amărât de 50 f/1.8 (300 lei SH) și i-ajung (pentru iola).
O spune unul care acolo a ajuns ca dotare, după ce am "măritat" două tele-uri (70-300 și 55-250). Pentru tele (dacă mă chinuie talentul) am un M42 200 f/4, cu inel cu confirmare de focus.
 
Back
Top