Aparat foto.

Eu am avut Nikon 35mm, 1.8 pe D3100, am Nikon 18-140 pe D7100. Fac poze în principal la evenimente, în săli nu foarte mari. Cu noul obiectiv, am deformări ale imaginii (liniile nu mai sunt drepte), dar mă ajută foarte mult zoom-ul mare. Pozele de exterior nu le fac pentru simț artistic, ci pentru amintiri, n-am văzut diferențe majore între cele două. Mi se pare un obiectiv foarte OK. A fost promoție de Black Friday la F64, și parcă și de Paști. E foarte posibil să fie din când în când alte promoții, dar riști să fii dezamăgit dacă aștepți una anume. Ce aș face, mai degrabă, ar fi să fac o listă cu 5-10 magazine și să "vânez" prețurile la promoții.

Legat de second-hand, mi-am luat recent un blitz second-hand, am găsit un preț foarte bun. Când m-am întâlnit cu vânzătorul, mi-a spus că e prețul de Black Friday minus 50 de lei. În cazul de față, era o alegere foarte bună, că n-am mai stat să aștept până scade prețul (altfel, pentru 50 de lei, merita să îl fi luat nou). Dar prețul respectiv e o excepție, și e mai rentabil să aștepți până scade prețul la produsul nou, cu ocazia unei promoții, decât să iei second-hand.

Mi-am luat second-hand, până acum: obiectiv 35mm și două blitz-uri. La obiectiv, dacă aș fi așteptat, aș fi găsit un preț mai bun. Blitz-urile au fost OK (unul nu se mai fabrica, SB600, și la unul am prins preț mai bun, vezi mai sus). Dar, la modul general, n-aș lua body + obiectiv nou, ci aș aștepta promoții.
 
Presse-papier.

Eu sunt multumit de pozele de pe telefon, iar filmarea 4k e superba. E mult mai bine decat caramida de sapuniera Canon pe care o aveam.
 
Invidiaaaa!
Nu zic nu, sunt bunicele şi telefoanele pentru "iola", dar te limitează destul (ne)ergonomia lor şi la zum. :wink:

dreamer, să-l foloseşti sănătos!
 
Pros use primes. :wink: In rest singurul lucru de reprosat la Lumia @ iole (pe langa ergonomia de rahat) sunt performantele in lumina slaba. E jale. :zbang:
 
Cand ajung la niste peisaje care sa imi placa, pun si poze pe public. Pana atunci, raman in privat, nu sunt genul care sa pun poze cu familie / copilul / prietenii peste tot, tin prea mult la bruma asta de intimitate care ne-a mai ramas. :goofy:
 
Pai vad ca ai poze cu nevasta pe Facebook, cu copilul nu am stat sa caut. Sunt facute cu aparatul cel nou? :tongue:
 
Mirrorless-urile sunt bune de vacanta pentru maniaci pentru ca poti face cu ele multe si sunt mici.
Pentru treburi serioase nu stiu ce poate inlocui SLR-ul, dar vine la pachet cu un rucsac.
 
Vorbind despre fotografie generalistă, d.p.m.d.v singura chestie pe care cu adevărat chiar o fac mai bine dSLR-urile și mirrorless-urile este bokeh-ul, grație efectelor mult mai pronunțate date de jonglarea cu profunzimea câmpului datorată senzorilor mai mari. Până și cu compacte entry level cu moduri manuale poți face destule. Dacă se mai cheamă și Canon și ai CHDK pe ele, ai deja o sculă serioasă, pe care nici nu știu câți dintre amatorii în ale fotografiei ar ști s-o folosească la capacitate. De aceea, dintre un dSLR și un mirorless tot mai des aleg compacta... de fapt, cred că am să scap de mirrorless cât de curând.
 
Asa e, la mine treaba serioasa difera de fotografia generalista. Exista un singur lucru pe care nu-l poate inlocui mirrorless-ul: vizorul optic in conditii de studio. Restul s-ar mai rezolva.
 
Mai e o chestie: eu ma ........ minute bune pana gasesc incadrarea optima. Asta la pozaceala serioasa, nu la oale si cratite. In tot acest timp stau cu aparatul inchis si nu plang de mila bateriilor. Si vad perfect prin sticle fie soare de vara si cer 100% senin, cu soarele in spate, fie in pestera din munte, la lumina licuricilor. Cand o iesi ce-vreti-voi care sa faca treaba asta cu zero consum electric, sa-mi ziceti si mie. :biggrin:
 
Parere strict personala: astea cu rangefinder sunt un fel de pickupuri, pentru nostalgici. :biggrin: Destul de greu si pentru Leica sa potriveasca ce vezi prin rangefinder cu ce vede senzorul, mai ales daca schimbi focalele. Dslr e hi-res. :biggrin:
 
Da, da' aș vrea eu un vizor d-ăla paralitic pe Olympusul meu mirrorless (E-PL3). Că unul electronic e cât face aparatul acum. :wink:
 
Back
Top