Animale de companie!

Nu, Shit. Crap is overrated.
Un pitic mă fwte la cap de ani de zile că vrea acvariu mare, nu bol de-ăla de vezi în filme; şi băloşesc de fiecare dată când intru în Pet Center-ul de pe Ştefan cel Mare.
Ce vreau să cresc în el... la modul serios? 4-5 peşti cu totul, că vreau să crească mari. Habar n-am acum... mă mai gândesc :smile:
 
Nu, Shit. Crap is overrated.
Un pitic mă fwte la cap de ani de zile că vrea acvariu mare, nu bol de-ăla de vezi în filme; şi băloşesc de fiecare dată când intru în Pet Center-ul de pe Ştefan cel Mare.
Ce vreau să cresc în el... la modul serios? 4-5 peşti cu totul, că vreau să crească mari. Habar n-am acum... mă mai gândesc :smile:

Ce zici de un ţipar şi nişte meduze? :biggrin: Peştişorii sunt prea banali.
 
Avem niste pesti destul de mari (15 cm lungime, vreo 5-6 latime ca sunt rotunzi rau de tot) si colorati in acvariu la birou si acvariul e destul de mic, vreo 40l. Daca vrei acvariu din ala mare de se poate pune pe post de perete (1200l) o sa moara cei 5 pesti de singuratate :biggrin:
 
1200 l e enorm. Pe mine mă interesa ceva pe la 300-400 l. De ordinul 100 cm* 60 cm*70 cm (înălţimea apei) - deci cam 420l maxim.
Am avut peşti o vreme într-un acvariu micuţ, dar am fost nevoit să-l dau.
 
Și cu peștii ce-ai făcut? :biggrin:

Amu' am văzut niște acvarii faine la Hornbach, mai-mai să-mi iau și eu unul.
 
L-am dat cu tot cu peşti cuiva, unei cunoştinţe. Şi când am plecat eu din Alba Iulia, mai rămăseseră doi în viaţă...
 
1200 l e enorm. Pe mine mă interesa ceva pe la 300-400 l. De ordinul 100 cm* 60 cm*70 cm (înălţimea apei) - deci cam 420l maxim.
Am avut peşti o vreme într-un acvariu micuţ, dar am fost nevoit să-l dau.

Eu ma gandeam la 2 metri lungime x 1.5 metri inaltime x 40 cm latime. De pus la perete, nu trebuie prea lat. Nu e bazin, e decor.
 
Pai daca stai cu chirie inseamna ca esti nomad? Doar imagineaza-ti ce dragut arata un asemenea acvariu, iluminat din spate si cu pesti tropicali, ceva peisaj pe-acolo, etc.
 
În România, dacă stau în chirie chiar însemană că sunt nomad. Contractul e pe un an. Acuma imaginează-ţi ce-ar fi să dai o căruţă de bani pe un acvariu de-ăla imens şi peste 10 luni să fii nevoit... să-l muţi.
TL;DR: No thanks :smile:
 
Mâța de companie a cuiva.
 

Attachments

  • pis.jpg
    pis.jpg
    357.2 KB · Views: 49
Un miel de companie pe la 6..8 Kg pe unde naiba gasesc? Am fost in Metro / Real dar pretul este absolut nesimtit (31 ron/Kg carcasa!). Nu ma deranjeaza sa ma deplasez si in afara Bucurestiului dar nu pana la Sibiu de ex... HELP! :frown:
 
Urziceni ma gandeam si eu dar voiam ceva info suplimentar (preturi, conditii igienice, etc..) inainte de a consuma benzina.
 
La Slobozia era târg destul de OK, dar sincer, banii de benzină dus-întors te scot tot la atâta cât ai cheltui dacă iei din Carfur.
 
Back
Top